Lietuvoje

2020.02.18 09:55

Partijų dotacijų dalybos – džiugios žinios „socialdarbiečiams“ ir naują partiją kuriančiam Dagiui

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.18 09:55

Seime pokyčiai frakcijose gali pakeisti pinigų pasiskirstymo partijoms pyragą. Daugiau dotacijų turėtų gauti Lietuvos socialdemokratų darbo partija, prie kurios prisijungė trys buvę partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai. 

Naują frakciją iki dotacijų paskirstymo gali spėti sukurti ir partiją įkūręs Rimantas Dagys. Kai kurie politikai sako, kad perbėgimai – tik dėl pinigų. Anot politologų, tai suprantama, ypač prieš rinkimus, nes daugiau pinigų gaunanti partija gali daugiau išleisti kampanijai, o tai didina tikimybę laimėti rinkimus.

Žinios. Vakar į Kauno klinikinę ligoninę iš Alytaus atvežtas Kinijoje lankęsis vyras, kuriam buvo pakilusi temperatūra, koronavirusu neserga

Prie „socialdarbiečių“ prisijungė trys buvę „tvarkiečiai“, paskui buvę subyrėjusios frakcijos Lietuvos gerovei nariai – Vytautas Kamblevičius, Rimas Andrikis ir Ona Valiukevičiūtė.

„Kas galėtų paneigti, kad asmenys, kurie prisijungę prie frakcijos gaus finansavimą. Kas kelia abejonių, kad nelikus frakcijoj 7 narių, jie sakė, kad bus nauja frakcija, mes ją atstatysim, o per porą dienų prisišlieta prie „socdarbiečių“, – teigė partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.

Paskutinį kartą skirstant pinigus, kai „socialdarbiečių“ Seime buvo 10, jie gavo 226 tūkstančius eurų. Dabar frakcijoje 13 narių, todėl ir dotacija, anot Vyriausiosios rinkimų komisijos, nors ir nežymiai, bet turėtų būti didesnė. „Socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas sako, kad prie jų trijulė prisijungė ne dėl pinigų, o dėl Seimo daugumos.

„Pagrindinis dalykas – išsaugoti daugumą, kuri nedidelė, o kaip čia pasipildys ar ne – dar matysim, čia VRK sprendimas net jei pasipildys, tai nebus baisūs pinigai. Visi jie bus išnaudoti politinei reklamai“, – Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas.

Pinigai partijoms paskirstomi pagal balsus, gautus per praėjusius Seimo, savivaldybių bei Europos Parlamento rinkimus. Todėl, pavyzdžiui, Seime „tvarkiečiams“ išsiskirsčius, partijos gaunama suma nekis.

„Mums yra sumuojami visi trys rinkimai ir mes gaunam finansavimą. Mums nei šilta nei šalta“, – pripažino partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis

Vyriausioji rinkimų komisija dotacijas suskaičiuos iki balandžio vidurio.

„5,5 milijono eina politinėms partijoms, pagal gautų rinkėjų skaičių, o dalis – 498 tūkst. – politinėms partijoms, kurios turi frakciją Seime. Dabar turim vieną tokią partiją“, – teigė Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Netrukus į frakcijų pinigus gali pretenduoti ir kita partija. R. Dagys, įkūręs Krikščionių sąjungą, neslepia, kad tariasi su kai kuriais parlamentarais ir tikisi įkurti frakciją. Ilgametis Seimo narys Algirdas Sysas sako, kad politikoje daugėja prieglobsčio ieškančių pabėgėlių.

„Kuo mes labiau smulkinsim partijas, tuo daugiau bus noro nuleisti kartelę ir pagal kartelę mokėt pinigus partijoms, kurios net neturės narių“, – nurodė Lietuvos socialdemokratų partijos narys Algirdas Sysas.

Politologas Tomas Janeliūnas sako, kad daugiau pinigų partijoje – reiškia geresnę rinkimų kampaniją ir didesnę tikimybę būti išrinktam.

„Jie vertina galimybes, tam tikrų jėgų populiarumą, bet pagrindinis tikslas tiesiog būti išrinktiems. Tarp šitų priežasčių – aišku ir skaičiavimai, ar partija pajėgi išlesti pinigų sumą, kad turėtų geresnius rezultatus rinkimuose“, – aiškino Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesorius.

Dotacijos pervedamos du kartus per metus. Didžiausią pinigų dalį pagal rinkimuose gautus balsus išsidalija Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionys demokratų, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio partijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.