Lietuvoje

2020.02.17 15:55

Skvernelio iniciatyva apdovanoti Kaczynskį kol kas nesulaukė prezidento sprendimo

Vaidotas Beniušis, Ramūnas Jakubauskas, BNS2020.02.17 15:55

Prezidentas Gitanas Nausėda kol kas nepriėmė sprendimo dėl premjero Sauliaus Skvernelio siūlymo skirti Lenkijos valdančiųjų lyderiui Jaroslawui Kaczynskiui vieną aukščiausių Lietuvos valstybės apdovanojimų.

Premjero iniciatyva Vyriausybė pernai spalį pasiūlė J. Kaczynskiui skirti Vytauto Didžiojo ordino Didįjį kryžių už ypatingus nuopelnus plėtojant Lietuvos ir Lenkijos tarpvalstybinius santykius.

Tačiau jis nebuvo įtrauktas į apdovanotųjų sąrašą Vasario 16-osios proga. Sprendimą dėl apdovanojimų priima prezidentas.

Prezidento atstovas žiniasklaidai Antanas Bubnelis teigė, kad sprendimo dėl J. Kaczyskio nepriėmė Valstybės apdovanojimų taryba, bet platesnių argumentų nepateikė.

„Prieš prezidentui priimant sprendimus dėl valstybės apdovanojimų skyrimo, apdovanojimui pateiktas kandidatūras bei kitus su apdovanojimais susijusius klausimus svarsto Valstybės apdovanojimų taryba. Ji vėliau savo išvadas teikia prezidentui, šis priima galutinį sprendimą. Valstybės apdovanojimų taryba, svarstydama kandidatus gauti apdovanojimus Vasario 16-osios proga, sprendimo dėl J. Kaczynskio nepriėmė“, – nurodė A. Bubnelis.

Valstybės apdovanojimų tarybos pirmininkė Lolita Jablonskienė BNS teigė, kad nėra įgaliota pateikti informacijos nei apie svarstymo darbotvarkę, nei apie sprendimus.

„Mes esame tik patariamoji taryba ir galutinius sprendimus priima prezidentas“, – sakė L. Jablonskienė.

Vyriausybė J. Kaczynskio kandidatūrą pateikė likus keturioms dienoms iki Lenkijos parlamento rinkimų.

Trečią pagal reikšmę Lietuvos valstybės apdovanojimą Lenkijos politikui S. Skvernelis siūlė skirti už „ypatingus nuopelnus plėtojant Lietuvos ir Lenkijos tarpvalstybinius santykius bei aktyvią veiklą ir ilgaamžės draugystės tarp abiejų tautų stiprinimą, taip pat ilgametę paramą Lietuvos ir viso Baltijos regiono integravimui į Vakarų struktūras karinio ir energetinio saugumo srityse“.

J. Kaczynskio vadovaujama partija „Įstatymas ir teisingumas“ Lenkijos valdžioje yra nuo 2015 metų, partijos rėmėjai giria jos vykdomą dosnią socialinę politiką, partija turi nemažą bažnyčios paramą. Liberalių pažiūrų politikai kritikuoja J. Kaczynskį dėl jo pasisakymų apie homoseksualus ir pabėgėlius.

Partiją J. Kaczynskis 2001-aisiais įkūrė kartu su broliu dvyniu, prieš dešimtmetį lėktuvo katastrofoje žuvusiu Lechu Kaczynskiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.