Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.17 19:32

Koronavirusas kelia medicininių priemonių kainas – už kaukes tenka mokėti penkiskart brangiau

viceministras tokį kainų šuolį neigia

Koronavirusas brangina vienkartines medicinines priemones, o kai kurių rinkoje esą jau stinga. Poliklinikų vadovų teigimu, už paprastas medicinines kaukes dabar tenka mokėti penkiskart daugiau nei prieš savaitę, o, pavyzdžiui, nuo viruso apsaugančių respiratorių didmenininkai apskritai jau netiekia.

Tačiau dabar nusipirkti kaukių, gydytoja sako, tapo problema - ne visi didmenininkai turi reikiamą kiekį, o tie, kas turi, stipriai pakėlė kainas.

„Yra paketai dabar. Įeina 50 kaukių, servetėlių su skysčiu antiseptiniu ir plastmasinių puodelių rinkinys, kainuoja 25 eurai. Dabar jie taip pat planuoja jau gauti šią savaitę kažkokias specialias impregnuotas anglimi kaukes, jų kaina bus irgi 20 eurų. O anksčiau kainavo 1.61 euro“, – sako gydytoja odontologė Auristida Gerliakienė.

Privačiai dirbantys medikai sako, nėra pasirinkimo – vienkartines priemones teks pirkti bet kokia kaina. Tačiau, jei situacija tęsis mėnesių mėnesius, gali tekti branginti paslaugas ir tai jau pajaustų pacientai.

Paprastos medicininės kaukės kasdien naudojamos ir valdiškose sveikatos priežiūros įstaigose. Jas dedasi ne vien gydytojai, tokios uždedamos žmonėms, kurie atėję kosti, čiaudi. Poliklinikos vadovė sako, finansavimas nesikeičia, todėl neaišku, iš kokių lėšų pirkti pabrangusias kaukes.

Bet esą dar didesnė problema, kur rasti priemonių, būtinų ekstremaliai situacijai pasirengti. Rinkoje jų esą neina nusipirkti. Komplekte - nuo koronaviruso apsaugantys respiratoriai, taip pat kitos būtinos priemonės.

„Tikraisiais respiratoriais, vienkartinėmis kepuraitėmis, chalatais tais vadinamais medicininiais, su skafandrais tuos visus, su bachilais šitomis vienkartinėmis priemonėmis įstaigos irgi turi apsirūpinti pačios pagal SAM įsakymą, kaip ruošiantis ekstremaliai situacijai. To, kas reikia darbuotojų apsaugai, teikėjai šiuo metu neturi. Nėra tiekime. Mes pagal pasirengimą ekstremaliai situacijai negalim įgyvendinti to dabar“, – sako Aukštadvario poliklinikos vadovė.

Sveikatos apsaugos viceministras sako negirdėjęs, kad nors viena įstaiga skųstųsi negalinti nusipirkti reikiamų priemonių.

„Duokit man konkrečiai žmones, kurie kelia šituos klausimus ir mes pasiaiškinsim, kokiais jie kanalais, iš kur jie taip jau negauna ir kur jau čia kosminės kainos. Gamyba yra visame pasaulyje apsaugos priemonių dabar ženkliai padidinta“, – tikina sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Rezervui reikiamų priemonių ministerija esą prieš savaitę rinkoje rado be vargo ir už priimtinas kainas.

„Tikrai nepieškit apokaliptinio scenarijaus. Prieš jums ateinant, aš pasižiūrėjau, kiek tos kaukės kainuoja. Ir tikrai, tokių kainų, kurias jūs vardinate, tikrai nemačiau. Yra apie 6 eurai kaina“, – sako A. Šešelgis.

Bet vienkartines medicinines priemones tiekiantys didmenininkai patvirtina medikų žodžius.

Situacija neprognozuojama. Mes patys iš savų tiekėjų gauname signalų, kad gali būti, jog į sandėlius tai, kas numatyta kovo mėnesį, gausim tik tai dar po kokių 4-5 mėnesių, liepą ar vėliau.

Sveikatos apsaugos viceministras sako, rinkoje trūkstamų priemonių iš rezervo gautų tik infekcinės ligoninės, kurios karantinuotų ir gydytų koronavirusu užsikrėtusius žmones. Visos kitos įstaigos būtiniausių priemonių turi pasirūpinti pačios.

Sveikatos apsaugos viceministras apie apsisaugojimo priemonių stygių: yra ir rinkoje, ir rezerve, bet iš jo priemonių gautų tik didžiausios gydymo įstaigos
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi