Lietuvoje

2015.09.20 12:22

D. Žalimas: Rusijos KT galėjo sustabdyti Krymo aneksiją

BNS2015.09.20 12:22

Lietuvos Konstitucinis Teismas (KT) palaiko kolegų iš Ukrainos pasiūlymą Europos konstitucinių teismų konferencijos mastu pasmerkti Rusijos Konstitucinio teismo sprendimą, atvėrusį kelią Krymo aneksijai.

„Puikiausiai suprantant, kad tai yra pirmas kartas visame pasaulyje, kada Konstitucinis Teismas yra panaudojamas kitos šalies teritorijos aneksijai. Todėl ir gimė tokia iniciatyva pasmerkti tokį Rusijos Federacijos Konstitucinio teismo sprendimą, kuris neatitinka nei teisės viršenybės, nei teismų nepriklausomumo principų“, – BNS sakė D. Žalimas.

„Lietuva yra antra po Ukrainos, pasirašiusi šį pareiškimą“, – pridūrė jis.

Ukrainos pasiūlyta rezoliucija pirmąkart buvo perskaityta per rugsėjo 9–12 dienomis vykusį Europos konstitucinių teismų konferencijos pirmininkų susitikimą.

D. Žalimo teigimu, iki šiol rezoliuciją be Lietuvos ir Ukrainos pasirašė dar penkių Europos konstitucinių teismų pirmininkai. Pasak jo, ryškiausias pasipriešinimas rezoliucijai buvo iš Rusijos ir Armėnijos pusės, tuo metu kiti teismų pirmininkai paprašė duoti laiko plačiau įsigilinti į klausimą.

Europos konstitucinių teismų konferencija – tai 1972 metais Kroatijoje Dubrovnike įsteigta organizacija, vienijanti Europos valstybių konstitucinius ir kitus konstitucinę kontrolę vykdančius teismus. Šiuo metu joje yra 41 tikrasis narys ir vienas asocijuotasis narys.

D. Žalimas mano, jog Rusijos Konstitucinis teismas iš šios konferencijos turėtų būti pašalintas.

„Teismas, kuris dalyvauja vykdant tarptautinį nusikaltimą, jis neturėtų būti civilizuotos Europos bendrijos dalimi. Mažai kam žinoma, kad Rusijos Federacijos Konstitucinis teismas galėjo sustabdyti Krymo aneksiją“, – sakė teisėjas.

Rusija Ukrainos Krymo pusiasalį aneksavo 2014 metų gruodį po to, kai Kijeve buvo nuverstas prorusiškas šalies prezidentas Viktoras Janukovyčius. Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga dėl to paskelbė sankcijas Rusijai. Šią savaitę Ukraina paskelbė įtraukusi Rusijos Konstitucinio teismo teisėjus į nepageidaujamų šalyje asmenų sąrašą.

2014 metų kovo 19 dieną Rusijos Konstitucinis teismas vienbalsiai nusprendė, kad prezidento Vladimiro Putino veiksmai atitiko Konstituciją, kai šis pasirašė sutartį dėl Krymo prijungimo prie Rusijos. Šis teismo sprendimas buvo vienas esminių Rusijos teisinio proceso žingsnių siekiant ratifikuoti sutartį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.