Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.17 12:06

Himnas prieš pamokų pradžią skatina patriotiškumą ar yra nereikalinga prievolė?

Kai kurios šalies mokyklos pamokas pradeda giedodamos Lietuvos himną. Pedagogai siūlo, kad tautiška giesmė būtų privaloma visose mokyklose, o tai labiau ugdytų mokinių patriotiškumą. Skeptikai tam nepritaria, esą prievarta pilietiškumas neturėtų būti skatinamas.

Prieš dešimtmetį Panevėžio rajono Velžio gimnazijos geografijos mokytojui kilusi idėja prieš pamokas giedoti tautišką giesmę prigijo. Himną giedą visa mokykla. Pedagogas stebisi, kodėl šalyje vos kelios mokyklos turi tokią tradiciją.

Himnas mokyklose: vieni sako, kad tai ugdytų mokinių patriotiškumą, kiti – kad pastarasis neturėtų būti skatinamas prievarta

„Kalbant apie patriotinį auklėjimą, tai pas mus Lietuvoje to per mažai ir tikrai tai visiškai nereikalauja jokių lėšų. Kaip nemokėti savo šalies himno, aš tiesiog neįsivaizduoju“, – sakė mokytojas Kęstutis Bražinskas.

Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijoje prieš kelerius metus patys mokiniai išreiškė norą prieš pamokas giedoti himną. Tiesa, ne visus metus, tik savaitę iki Vasario 16-osios.

„Manau, kad per daug drastiška būtų prievarta visiems, bet toms mokykloms, kurios nori, kodėl gi ne. Palaipsniui taip mes priprastume“, – teigė Raimondas Dambrauskas, Panevėžio J. Balčikonio gimnazijos direktorius

Pasak jo, komentarai apie Lietuvą, jos valstybingumą sulaukia įvairių atgarsių, yra ir tokių mokytojų, kurie kalba ne taip patriotiškai, todėl himno giedojimas ugdytų patriotiškumą.

Istorikas Algimantas Kolinis nepritaria, kad mokyklose visus metus būtų giedama tautiška giesmė.

„Tai būtų ne emociniu pagrindu giedamas himnas, o todėl, kad kažkas liepė. Tarsi privaloma. Himnas giedamas ne todėl, kad jį privalu giedoti, tai turi ateiti iš žmogaus jausmų, iš žmogaus sielos“, – sakė istorikas.

„Pavyzdžiui, mokyklos himnas turėtų būti giedojamas per šventes, o Lietuvos himnas turėtų būti, manau, kiekvieną dieną prieš pirmą pamoką. Man atrodo, taip turėtų būti visose mokyklose, nes esam lietuviai ir, manau, būtų labai gražu pagerbti taip šalį“, – pasakojo abiturientė Austėja Guiskytė.

„Pritarčiau, bet, manau, turėtų būti daugiausia vieną kartą per savaitę, tai gal taptų tradicija, bet nereikėtų kiekvieną dieną to daryti“, – sakė abiturientė Dominyka Malinauskaitė.

Prieš kelerius metus himno giedojimą visose mokyklose norėjo įvesti Kauno politikai. Tačiau po diskusijų visuomenėje apsispręsti palikta pačioms mokykloms.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi