Lietuvoje

2020.02.17 08:42

Savižudybių Lietuvoje mažėja, bet dar stipriai viršijamas Europos Sąjungos vidurkis

Milena Andrukaitytė, BNS2020.02.17 08:42

Savižudybių skaičius Lietuvoje mažėja, bes vis dar lieka keliskart didesnis nei Europos Sąjungos (ES) vidurkis.

Preliminariais Higienos instituto duomenimis, pernai šalyje nusižudė 654 žmonės, o 2018 metais – 683 žmonės.

„Nuo 2013 metų mirtingumo nuo savižudybių rodiklis kasmet mažėja, 2018 metais, tai paskutiniai galutiniai duomenys, 100 tūkst. gyventojų teko 24 savižudybės, absoliučiais skaičiais tai būtų 683 nusižudę asmenys“, – BNS sakė Higienos instituto Mirties atvejų ir jų priežasčių stebėsenos skyriaus vadovė Sandra Mekšriūnaitė.

2019 metų duomenys kol kas yra preliminarūs. Pasak S. Mekšriūnaitės, galutiniai skaičiai, taip pat santykinis savižudybių atvejų 100 tūkst. gyventojų rodiklis, bus aiškūs iki balandžio mėnesio.

Europos Sąjungoje, 2016 metų duomenimis, vidutiniškai 100 tūkst. gyventojų tenka 10 savižudybių atvejų, šie duomenys rugpjūtį bus atnaujinti 2019 metų statistika.

Higienos instituto atstovės teigimu, Lietuvos regionų gyventojai žudosi dažniau nei didžiųjų miestų, taip pat vyrų savižudybių skaičius 4–5 kartus didesnis nei moterų.

„Savivaldybių rodikliai kasmet skiriasi, tik matyti tendencija, kad didžiųjų miestų savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Klaipėdos – gyventojų mirtingumo nuo savižudybių rodikliai visada mažesni“, – teigė S. Mekšriūnaitė.

„Pagal amžiaus grupes žiūrint, dažniau žudosi vyresnio darbingo amžiaus asmenys, maždaug apie 70 proc. visų nusižudžiusių yra darbingo amžiaus, t. y. nuo 16 iki 64 metų amžiaus. 2018 metais iš visų nusižudžiusių darbingo amžiaus asmenų buvo 477. Dažniau žudosi vyrai nei moterys, maždaug keturis–penkis kartus daugiau. 2018 metais buvo 543 vyrai nusižudę ir 140 moterų“, – statistiką pateikė instituto atstovė.

Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos narys konservatorius Mykolas Majauskas sako, kad nepaisant nuosekliai mažėjančio savižudybių skaičiaus džiaugtis dar anksti.

„Palyginti su 2014 metais, savižudybių sumažėjo net 30 procentų, bet mažėjimas lėtėja, o atotrūkis nuo ES vidurkio vis dar išlieka milžiniškas – apie 2,5 karto. Todėl labai džiaugtis dar tikrai anksti“, – preliminarius statistinius duomenis BNS komentavo M. Majauskas.

„Ypatingai svarbu ir toliau mažinti psichikos sveikatos stigmą, tuo pačiu paskatinti žmones kreiptis pagalbos bei užtikrinti, kad pagalba būtų prieinama ir profesionali“, – sakė parlamentaras.

Lietuvos sveikatos strategijoje yra iškeltas tikslas iki 2025 metų sumažinti savižudybių skaičių iki ES vidurkio, 10 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Lietuvos savižudybių rodiklis yra didžiausias tarp Europos Sąjungos valstybių.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien 11:00 - 23:00
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikaltos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI 16:00 - 20:00
(išskyrus švenčių dienas)
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiūsių artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga infomrcija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba pasichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės