Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.15 13:12

Sąjūdžio prieš Astravą aktyvistai siunčia laišką Lukašenkai: siūlome neforsuoti

atnaujinta 13.52
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.02.15 13:12

Sąjūdžio prieš Astravo atominę elektrinę (AE) suvažiavimo dalyviai šeštadienį pritarė iniciatyvai laišku kreiptis į Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką. Laiške Baltarusijos vadovas perspėjamas, kad „Kremliaus valdovai naudojasi silpnesne Baltarusijos erdve“. Kartu A. Lukašenkos prašoma neforsuoti Astravo AE pirmojo bloko paleidimo, ignoruojant saugumo reikalavimus.

Laiške Baltarusijos prezidentui A. Lukašenkai teigiama, kad „antiastravinis visuomenės judėjimas Lietuvoje nėra antibaltarusiškas“. Sąjūdžio aktyvistai siekia atkreipti Baltarusijos vadovo dėmesį į tai, kad, kaip teigia laiško autoriai, Rusija per Astravo AE siekia išnaudoti Baltarusiją.

„Esame įsitikinę kaip tik priešingai. Linkime Baltarusijai ūkinės ir dvasinės gerovės, o ši negali būti pasiekta žabojant kaimyną. Trečioji šalis norėtų rodyti situaciją dėl Astravo taip, tarsi nedraugiškos Lietuvai energetinės-ekologinės politikos autorė būtų Baltarusija. Tokios politikos tikslas – kuo labiau apsunkinti Baltarusijos santykius su Lietuva ir ES, kad vienintelė alternatyva Jūsų šaliai liktų nesavarankiškumas ir integracija į Rusiją.

Mes suprantame, jog egoistiški Kremliaus valdovai naudojasi silpnesnės Baltarusijos erdve ir resursais. Žinome, kad Baltarusijai kaip valstybei ir tautai parengta ir daugiau spąstų, bet tarp jų Lietuvai itin grėsminga yra „Rosatomo“ avantiūra Astrave“, – dėstoma laiške A. Lukašenkai.

Sąjūdžio prieš Astravo AE dalyviai A. Lukašenkai siūlo neskubėti paleisti branduolinės jėgainės pirmąjį bloką.

„Siūlome neforsuoti tos atominės elektrinės pirmojo bloko paleidimo ignoruojant tarptautinius saugumo reikalavimus ir mūsų gerąją kaimynystę, siūlome svarstyti Baltarusijos atominės elektrinės vietos problemą dvišalių Baltarusijos – Lietuvos ir Baltarusijos – Europos Sąjungos santykių plotmėje. Geresniam sprendimui reikia laiko. Atraskite jo“, – teigiama laiške A. Lukašenkai.

Peticija ragins stabdyti Astravą

Šeštadienį parlamente vykusiame Sąjūdžio prieš Astravo AE suvažiavime pristatyta ir peticija Europos Parlamentui (EP) dėl nesaugios Astravo AE sustabdymo, šioje elektrinėje pagamintos elektros energijos importo į ES asocijuotąsias šalis uždraudimo ir Baltijos valstybių elektros tinklų sinchronizacijos su Europos tinklu paspartinimo.

„Akivaizdu, jog didelis nesaugių atominių elektrinių pavojus kaimyninėse šalyse nesibaigia ties ES sienomis, kurios nestabdo sklindančių radioaktyvių branduolinių dalelių, ir todėl ES kartu su kaimyninėmis šalimis turi sustiprinti visas įmanomas pastangas, kad pagerintų branduolinės saugos sistemą tiek ES, tiek tarptautiniu mastu“, – tvirtinama peticijoje.

Kartu peticija raginama Baltarusiją įgyvendinti Astravo AE saugumo rekomendacijas.

„Raginame Europos Parlamentą imtis skubių priemonių ir kreiptis į Europos Komisiją ir Tarybą ir priimti rezoliuciją, kurioje būtų nurodyta, kad Baltarusijos (Astravo) atominės elektrinės (pirmojo reaktoriaus) statybos metu buvo padaryta daug pažeidimų ir pastebėta daugybė trūkumų“, – teigiama dokumente.

Be to, peticijoje akcentuojama, kad Astravo AE projektas yra tiesioginis Rusijos įtakos Baltarusijai įrodymas.

„Rusijos branduolinė pramonė Europoje yra naudojama kaip priemonė, padedanti Rusijai įgyvendinti jos geopolitinę darbotvarkę ir kurti naujas, taip pat ir hibridines, grėsmes, stiprinti jos įtaką ir įvesti savas taisykles“, – aiškinama dokumente.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi