Lietuvoje

2020.02.14 22:41

Po daugiau nei 50 metų atkurtas teisingumas – dėl politinių priežasčių iš universiteto išmestam Terleckui įteiktas VU diplomas

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.14 22:41

92-ąjį gimtadienį atšventęs disidentas, Lietuvos Laisvės Lygos įkūrėjas Antanas Terleckas sulaukė dovanos iš Vilniaus universiteto. A. Terleckui įteiktas simbolinis diplomas. Jis buvo įstojęs į Istorijos-filologijos fakulteto neakivaizdinį skyrių, bet dėl politiškai neįtikusio diplominio darbo studijų baigti jam neleista.

Lietuvos Laisvės Lygos įkūrėjas A. Terleckas 1969 metais jau buvo bebaigęs studijas Vilniaus Universiteto istorijos-filologijos fakultete. Buvo išlaikęs 31 egzaminą. Bet diplominis darbas „Lietuva Rusijos valdžioje“ sovietams neįtiko – kratos metu buvo paimtas saugumiečių, o jis pats įspėtas, kad paskelbęs tokio turinio diplominį darbą atsidursiąs už grotų.

„Mūsų universitetas stengiasi atstatyti istorinę teisybę ir visiems mūsų studentams, kurie buvo neteisingai pašalinti iš universiteto, neduota baigti dėl visokių politinių motyvų, mes įsteigėme atminties diplomą“, – A. Žukauskas.

Panorama. Istorinė teisybė atstatyta: disidentui Antanui Terleckui – Vilniaus universiteto simbolinis diplomas, kurį kadaise iš rankų išplėšė sovietai

A. Terleckas iki tol jau buvo baigęs Vilniaus prekybos technikumą, dirbo kredito inspektoriumi banke ir matęs perspektyvą, studijavo Vilniaus Universitete ekonomiką. Tačiau pabrėžia – šio mokslo nemėgo.

„Nepatenkintas buvau. Buvau aukštas pareigas užėmiau, gerą kabinetą turėjau, bet nemėgau ir išstojau iš tų pareigų. Aspirantūroje studijavau ta pačia dvasia“, – sako Lietuvos Laisvės Lygos įkūrėjas.

A. Terleckas itin domėjosi ir istorija. Dirbdamas banke ne sykį bandė rusakalbiams kolegoms paaiškinti, kad lietuvių kalba – ne vokiečių tarmė. Už diskusijas buvo apšaukiamas nacionalistu, o galiausiai, atsidūręs saugumo akiratyje, buvo apkaltinas įkūrus pogrindinę organizaciją ir ištremtas į Sibirą. Tačiau sovietams A. Terlecko patriotiškumo užgniaužti nepavyko ir vėliau – atkakliai kovojo dėl laisvos Lietuvos.

„Tai vienas drąsiausių Lietuvos atgimimo veikėjų, nes kiti laviravo. Aišku, politiškai gal buvo visokių niuansų, kad tą nepriklausomybę iškovoti ir pasinaudoti galybe tuo metu, kai nusilpo imperija, visaip žmonės elgėsi, bet ponas Terleckas, aš manau, jis yra tuo iškilus, kad jis visuomet rėžė tiesą“, – teigia A. Žukauskas.

A. Terleckas yra vienas iš jau poros šimtų Vilniaus Universiteto studentų, kuriems įteiktas simbolinis diplomas ir atkurtas istorinis teisingumas.

Populiariausi