Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.14 19:42

Greitosios medicinos pagalbos reforma: sutariama, kad reikalinga, bet kaip bus įgyvendinta – klaustukas

Sveikatos apsaugos ministerija planuoja centralizuoti greitosios medicinos pagalbos sistemą – esą dabar, veikiant beveik 50 įstaigų, jų darbo negalima tinkamai organizuoti – skiriasi darbuotojų atlyginimai, o paslaugos „nedengia“ maždaug penkių procentų šalies teritorijos.

Profsąjungos sutinka, kad reformos reikia, tačiau reikia jai pasirengti. Ministras planuoja, kad įstatymai bus priimti jau Seimo pavasario sesijoje.

Pasak greitosios medikų, problema ne tik esą netinkami ministerijos nupirkti automobiliai, bet ir kai kuriose stotyse menki darbuotojų atlyginimai ir dideli darbo krūviai, pavyzdžiui, per 50 kilogramų sverianti medikų kaskart nešama įranga. Nepasitenkinimo sulaukė ir ministerijos įvesta klasterinių brigadų sistema, pagal kurią iš didmiesčių komandos perima pacientą rajonuose, ligoniai kilnojami iš vieno automobilio į kitą.

Žinios. Donaldas Trumpas pirmąkart sulaukė viešos kritikos iš savo kabineto nario

Kauno greitosios medicinos pagalbos stotis – viena iš 49. Dalis greitųjų priklauso savivaldybėms, kitos – sveikatos priežiūros centrams, dvi yra privačios.

Sveikatos apsaugos ministerija planuoja, kad po sujungimo greitosios medicinos pagalbos stotys būtų penkios, didžiuosiuose miestuose, arba viena, kaip yra Latvijoje.

„Tai nereiškia, kad iš Vilniaus arba Kauno greitosios važinės į regionus. Jos kaip buvo, ten ir bus, tik čia eina kalba apie valdymą, apie mokymą bendros sistemos, apie aprūpinimą bendros sistemos, koordinavimą, jungtis tarp kitų tarnybų“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos vadovas sutinka, kad centralizacijos reikia.

„Mes susiduriame su labai paprastais finansiniais klausimais pervežant tuos pacientus – 47 juridiniai asmenys. Visi turi turėti sutartis, finansiniai atsiskaitymai turi vykti, administravimas yra be galo sudėtingas“, – pasakoja Greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos vadovas Nerijus Mikelionis.

Profsąjungos ir kai kurių greitųjų vadovai pasigenda aiškumo.

„Nežinau, kaip tai įmanoma. Tai pagal ką vienodinsime atlyginimus – ar pagal Akmenę Vilnius gaus atlyginimus, ar Akmenė gaus pagal Vilnių“, – sako Akmenės greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius.

Greitosios medicininės pagalbos profsąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Markas Barkovskis sako, kad jungimas bus sudėtingas, nes reikia, kad neliktų nuskriaustų gyventojų.

„Jeigu kalbant apie tokį normalų, gerai apgalvotą GMP įstaigų jungimą, tai laukia ilgas ir sunkus darbas, kad neliktų nuskriaustų ir iš to būtų nauda ir gyventojams, ir darbuotojai nebūtų apkrauti dideliais krūviais“, – teigia jis.

Ministras planuoja, kad įstatymas dėl sujungimo galėtų būti priimtas jau šioje pavasario sesijoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi