Lietuvoje

2020.02.14 16:45

Rašytojų sąjungos atstovai taip pat liko už prezidentūros durų: mums pranešė – „nėra vietos“

prezidentūros komentaras; atnaujinta 18.16
Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.02.14 16:45

Prezidentūroje ketvirtadienį vykę Nacionalinių kultūros ir meno premijų apdovanojimai virto skandalu, kai laureatė Viktorija Kuodytė į ceremoniją nebuvo įleista. Rašytojų sąjungos pirmininkė Birutė Jonuškaitė įsitikinusi: „Tapome funkcionierių valstybė. Vieną kartą tas burbulas sprogo – skaudžiai ir neskaniai, bet šaknys gilesnės. Menininkai ima jaustis kaip šuniui penkta koja.“

Prezidentūros teigimu, tai įvyko dėl „administracinės klaidos“ – menininkė nebuvo įtraukta į svečių sąrašą.

Tačiau aiškėja, kad ir daugiau žmonių ketvirtadienį liko už prezidentūros durų.

Savo pasipiktinimą išreiškė Lietuvos rašytojų sąjungos atstovai – pastarieji norėjo pasveikinti premijos laureatą Saulių Šaltenį, tačiau išsiuntę paklausimą sulaukė atsakymo – „nėra vietos“.

„Širdingai sveikiname rašytoją Saulių Šaltenį, kuriam vasario 13 d. įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija, bei apgailestaujame, kad to negalėjome padaryti asmeniškai, šventės metu. Mums buvo pranešta, kad teikimų ceremonijoje „nėra vietos“ ne tik rašytojams, bet ir kitų kūrybinių sąjungų atstovams“, – interneto socialinėje paskyroje nusivylimo neslėpė Lietuvos rašytojų sąjungos atstovai.

Kaip LRT.lt komentavo Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkė Birutė Jonuškaitė, tai jau ne pirmas kartas, kada kūrybinių sąjungų pirmininkams užtrenkiamos oficialių renginių durys.

„Visi kūrybinių sąjungų pirmininkai nebuvo įleisti, kažkodėl jau pernai ta praktika buvo taikoma, ir šiemet lygiai taip pat. Uždavėme klausimą Kultūros ministerijai, kodėl taip nutiko. Apie tai kalbėjome su kitų kūrybinių sąjungų vadovais. Gana ilgai dirbu Rašytojų sąjungoje. Anksčiau paskambindavo ir paklausdavo, kas iš Sąjungos narių nori dalyvauti. Mes elementariai nesuprantame, ar jau seniai tas neigiamas požiūris į kūrybines sąjungas, į profesionalius menininkus kaupėsi, ar čia nauji funkcionierių valstybės prioritetai,“ – svarsto B. Jonuškaitė.

Pirmininkei buvo pasakyta, kad nekviesti nei Seimo nariai, nei kūrybinių sąjungų pirmininkai.

„Kodėl mes su seimūnais lyginami, nežinau. Pernai dideliame Operos ir baleto teatre neatsirado vietos. Daug puikybės, daug arogancijos“, – sakė B. Jonuškaitė.

Pašnekovė įsitikinusi, jog visiems mums trūksta nuoširdumo, elementaraus žmogiškumo: „Bendruomenę tai ir sieja, kad džiaugiamės vieni kito laimėjimais. O tam kelias užkertamas.“

Anot B. Jonuškaitės, tai yra viena iš susvetimėjimo apraiškų, o menininkai pasijautė esantys „tarsi šuniui penkta koja“.

Pirmininkė prisimena prezidento pažadus, kad Prezidentūra atsivers menininkams.

„Tapome funkcionierių valstybė. Vieną kartą tas burbulas sprogo – skaudžiai ir neskaniai, bet šaknys gilesnės. Į menininkus kaip į kažkokią problemišką liaudį, kuri nežinia, ko nori, žiūrima. Pradedame jaustis kaip šuniui penkta koja. Linkiu visiems nusileisti nuo biurokratinių įsakymų, sąrašų ir matyti šalia esantį žmogų, pamatyti ne tik vardą pavardę, bet dar ir dūšią,“ – sako B. Jonuškaitė.

Prezidentūra: ministerija buvo informuota apie vietų skaičių salėje

Kaip LRT.lt informavo prezidento Gitano Nausėdos komunikacijos grupė, ketvirtadienio renginį organizavo Kultūros ministerija, kuri ir sudarė svečių sąrašus bei priėmė su tuo susijusius sprendimus.

„Kultūros ministerija organizavo Nacionalinių kultūros ir meno premijų įteikimo ceremoniją, sudarė svečių sąrašus ir priėmė su tuo susijusius sprendimus“, – teigiama prezidentūros pranešime.

Anot komunikacijos grupės, prezidentūra informavo ministeriją ir apie standartinį Baltosios salės vietų skaičių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
COVID-19 patikra
COVID-19 TRUMPAI