Lietuvoje

2020.02.14 07:39

Sovietiniame lagamine rastas dar vienas 1949-ųjų vasario 16-osios deklaracijos egzempliorius

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.14 07:39

Lietuvos ypatingasis archyvas rado dar vieną originalų Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos nepriklausomybės deklaracijos egzempliorių. Apygardų vadai jį sukūrė ir pasirašė 1949-ųjų vasario 16-ąją.

Kartu su deklaracija į archyvą pateko dar keturi tūkstančiai laisvės kovotojų dokumentų. Įdomiausia, kad jie, dar sovietmečiu buvo surinkti iš KGB bylų ir paslėpti, o rasti – netyčia.

Petras Bartkus Žadgaila, Leonardas Vilhelmas Grigonis Užpalis, Aleksandras Gribinas Faustas, Vytautas Gružas Kardas, Bronius Liesis Naktis, Juozas Šibaila Merainis ir Adolfas Ramanauskas-Vanagas – šie žmonės 49-ųjų vasario 16-ąją pasirašė deklaraciją, kurioje paskelbė, kad atkuriama demokratinė valstybė ir jie yra vienintelė teisėta valdžia okupuotoje Lietuvoje.

Deklaracija buvo saugoma Jono Žemaičio Vytauto KGB byloje. Tačiau rudenį į Lietuvos ypatingąjį archyvą pateko lagaminas su dokumentais, tarp kurių rastas dar vienas originalus deklaracijos egzempliorius.

Žinios. Rasta dar viena laisvės kovotojų deklaracija: apygardų vadai ją sukūrė ir pasirašė 1949 metų vasario 16-ąją

„Privatus fizinis asmuo atnešė į archyvą sovietinį lagaminą, pilną prigrūstą partizanų dokumentų. Tas asmuo tuos dokumentus rado nuomai skirtame bute, išėjus nuomininkams. Tai džiaugiamės, kad jie nebuvo išmesti į šiukšlyną, pateko pas mus. Dokumentai iš tikrųjų labai įdomūs ir jie yra įvairių partizanų junginių“, – pasakoja Lietuvos ypatingojo archyvo direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Remeika.

Ypatingasis archyvas teigia, kad visi į archyvą patekę dokumentai galėjo būti pasisavinti dar sovietmečiu iš Lietuvos istorijos instituto Archyviniams dokumentams skelbti redakcijos. Į šią redakciją laisvės kovų dalyvių dokumentus atrinkdavo KGB darbuotojai. Instituto pareiga buvo išrinkti klaidinančias citatas, kurios parodytų, kad laisvės kovotojai žudė taikius gyventojus.

„Dokumentų buvo perduota didelis kiekis beveik virš 4000 lapų, tai čia yra tikrai labai daug ir man labai keista, kad tuo metu, kadangi tie dokumentai vis tiek buvo priskiriami slaptų kategorijai, kad jų ten niekas nesuskaičiavo ir niekas neapskaitė ir kad jie taip laisvai galėjo dingti ir jų niekas nepasigedo. Tai va šitas labiausiai stebina“, – nurodė K. Remeika.

49-ųjų vasario 16-osios deklaraciją Ypatingasis archyvas restauravo. Atrastas dokumentas įrodo, kad tokių originalių dokumentų buvęs ne vienas. Nes iki šiol vienintelė žinota buvo spausdinta per mėlyną kalkės popierių, o naujai rastoji – per juodą. Šiek tiek skiriasi ir teksto išdėstymas, nors žodžiai – tie patys. Tačiau abu dokumentai, kaip spėjama, buvo pasirašyti tą pačią dieną. ir, beje, 49-ųjų vasarį, kai buvo sukurta deklaracija, visi laisvės kovos sąjūdžio apygardos vadai vienoje vietoje susirinko paskutinį kartą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt