Lietuvoje

2015.09.18 15:15

L. Linkevičius nesureikšmina advokatės teiginių apie CŽV kalėjimą

BNS 2015.09.18 15:15

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius nesureikšmina advokatės teiginių apie Lietuvoje galbūt veikusį slaptą amerikiečių kalėjimą įtariamiesiems terorizmu laikyti, ir tikina, kad šalies institucijos yra atviros bet kokiems tyrimams.

„Iš tos informacijos, kuri paskelbta, aš bent asmeniškai nieko naujo nepastebėjau“, – BNS penktadienį sakė ministras.

Tai jis sakė po to, kai šiuo metu Gvantanamo bazėje kalinčio Saudo Arabijoje gimusio palestiniečio Abu Zubaydah advokatė pareiškė, esą Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Senato ataskaita patvirtinta, kad Lietuvoje 2005–2006 metais veikė slaptas Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas įtariamiesiems terorizmu laikyti.

„Remiantis vien Senato ataskaitos informacija, gausu aiškių nuorodų apie susitarimus, sudarytus tarp Lietuvos pareigūnų ir CŽV, taip pat apie dideles pinigų sumas, kurios ėjo iš rankų į rankas mainais į palaikymą“, – teigiama rašte Europos Žmogaus Teisių Teismui, kurį BNS penktadienį perdavė teisininkė Helen Duffy, atstovaujanti palestiniečiui byloje prieš Lietuvą.

Ji prašo Strasbūro teismo pripažinti Lietuvą atsakingą už jos kliento kalinimą ir kankinimą savo teritorijoje.

2014 metų gruodį paskelbtoje JAV Senato ataskaitoje konkrečios šalys, kur veikė CŽV centrai, neįvardijamos, bet žmogaus teisių gynėjai mano, kad Lietuvoje veikė dokumente „violetiniu“ vadinamas centras.

L. Linkevičiaus teigimu, paskelbta cenzūruota JAV Senato ataskaita nepateikia konkrečių įrodymų.

„Senato ataskaita buvo cenzūruota ir ji, kaip teigė mūsų kompetentingos institucijos, nesuteikia pagrindo įrodymams, kad reikėtų pradėti teisinį procesą. Mes ne kartą kartojome, kad esame atviri“, – kalbėjo ministras.

Pasak ministro, advokatės teiginius įvertins Lietuvos kompetentingos institucijos.

Lietuvos vyriausybė Strasbūro teismui ketvirtadienį taip pat išsiuntė savo pastabas, bet jų nekomentuoja ir prašo apriboti medžiagos viešumą, BNS sakė vyriausybės atstovė Europos Žmogaus Teisių Teisme Karolina Bubnytė.

JAV ambasada Lietuvoje penktadienį atsisakė pateikti bet kokius komentarus šiuo klausimu.

Pernai bylą Strasbūro teisme pralaimėjo kaimyninė Lenkija. Europos Žmogaus Teisių Teismas pripažino, kad Lenkija buvo davusi leidimą CŽV įsteigti šalies teritorijoje slaptą kalėjimą ir neužkirto kelio neteisėtam Abu Zubaydah bei dar vieno Saudo Arabijos piliečio įkalinimui bei kankinimui 2002–2003 metais.

Teismas nurodė, kad Lenkija Abu Zubaydah turi sumokėti 130 tūkst. eurų.

Abu Zubaydah advokatai teigia, kad 2002 metais Pakistane sulaikytas įtariamas „Al Qaeda“ narys prieš pervežant jį į Gvantanamą buvo kalinamas Lietuvoje, Lenkijoje, Tailande ir Maroke.