Lietuvoje

2020.02.12 21:28

Antanaitis perspėja apie anglų kalbos ir technologijų iššūkius lietuvių kalbai

Vesta Tizenhauzienė, Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.12 21:28

Prasideda penktosios lietuvių kalbos dienos. Ta proga Ignalinoje surengta Lietuvių kalbos dienų sostinės atidarymo šventė. Šį kartą daug dėmesio skiriama Seimo paskelbtiems mokyklų bendruomenių metams, taip pat minimas Lietuvos Steigiamojo Seimo šimtmetis.

Lietuviškomis dainomis ir šokiais Ignalinoje oficialiai pradėtos lietuvių kalbos dienos. Pirmą kartą nuspręsta šioms dienoms paskirti ir sostinę – ja tapusios Ignalinos meras sako, kad pasirinkimas neatsitiktinis.

Žinios. Ignalina – Lietuvių kalbos dienų sostinė: miesto meras įsitikinęs, jog šis titulas suteiktas neatsitiktinai

„Ignalina, manau to nusipelnė. Istoriškai nusipelnė. Mus bandė ir sulenkinti, ta visa vadinama polonizacija. Mes atsilaikėme ir man atrodo puikiai. Dabar lietuvių kalba mūsų krašte kaip ir pagrindinė“, – kalbėjo Ignalinos rajono meras Justas Rasikas.

Pasak Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininko Audrio Antanaičio, renginiais siekiama didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti jos mokymosi motyvaciją, nes šiandien kalba susiduria su rimtais iššūkiais – anglų kalbos vartojimu ir technologijomis.

„Kalba mus sukūrė, mūsų gyvenimo būdą, mūsų mąstyseną. Mes turime tą paaiškinti. Suprantamai tą paaiškinti yra gana sunku, ypač jaunimui, nes kitas iššūkis yra lietuvių kalba informacinėse technologijose, nes tai yra iššūkis. Kiek lietuvių kalbos elektroninėj erdvėj, tiek jos ir žmonių lūpose“, – dėstė A. Antanaitis.

Renginyje pristatyta ir paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“. Ekspozicija toliau keliaus po lietuvių bendruomenes pasaulyje, siekiančias išsaugoti gimtąją kalbą.

„Galima tiesiog atrasti įdomiai pamatyti mūsų kalbą istoriją, etimologiją. Kaip matote yra abėcėlė, čia parodos lankytojai gali ne tik savo vardą ir pavardę pasižymėti ant lapelio, bet ir pakėlę kiekvieną raidę matys jos kilmę“, – kalbėjo Lietuvių kalbos instituto direktorė Albina Auksoriūtė.

Lietuvių kalbos dienos vyks iki kovo 11-osios. Planuojama surengti per tris tūkstančius renginių visame pasaulyje.