Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.12 16:08

Opozicijos lyderis: valdančiųjų nepagarba prezidentui grįžo bumerangu

atnaujinta politologų komentarais; 17.35

Seimo opozicijos lyderis socialdemokratas Julius Sabatauskas sako, kad nepaskyręs premjero patarėjo Luko Savicko ekonomikos ministru prezidentas Gitanas Nausėda pasiuntė signalą valdantiesiems daugiau „tartis ir kalbėtis“.

„Tai galbūt toks atsakomasis žingsnis. Vis tik prezidentui parodyta nepagarba atsisuko bumerangu“, – LRT.lt trečiadienį sakė politikas.

„Aš tai vertinu kaip prezidento signalą, kad reikia tartis ir kalbėtis. Nebuvo dialogo, nebuvo tariamasi. Buvo einama vos ne duriant pirštu, kad privalai tą žmogų paskirti. Tokiu keliu toli nenueisi“, – pridūrė jis.

Prezidentas atsisakė skirti L. Savicką ekonomikos ir inovacijų ministru dėl jo sprendimų priėmimo patirties stokos ir to, jog kandidatas ketina dalyvauti viešojoje politikoje, pranešė šalies vadovo atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

J. Sabatauskas priminė, kad prezidentas ne kartą buvo užsiminęs norintis matyti daugiau kandidatų į ministerijos vadovo pareigas.

„Buvo prašymas duoti daugiau kandidatų, bet buvo pasakyta gana arogantiškai, kad ne prezidento čia teisė teikti kandidatūras“, – kalbėjo opozicijos lyderis.

Jis paragino L. Savicko kandidatūrą pateikusį premjerą Saulių Skvernelį nepriimti situacijos asmeniškai, kad tarp aukščiausių šalies vadovų nekiltų krizė: „Jeigu premjeras suprasdamas, kad aštrindamas situaciją jis nieko nelaimės, jeigu bandys tartis, viskas gali būti gerai. Bet jeigu viskas bus priimta kaip asmeninis įžeidimas, tai niekaip nepasitarnaus santykiams, o dar labiau juos paaštrins.“

Ekonomikos ir inovacijų ministro pareigos liko laisvos nuo pernai gruodžio, kai tuometinis ministras Virginijus Sinkevičius tapo Europos Komisijos nariu.

Nemano, kad tai kerštas

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Lauras Bielinis sakė nemanantis, kad G. Nausėdos sprendimas buvo atsakas į valdančiųjų nenorą atstatydinti susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių, nors tokią versiją įvardijo patys valdančiųjų lyderiai.

„Manyčiau, kad prezidentas labai atsakingai pažvelgė į argumentus, kuriuos jis pateikė kaip svarbius. Turime savotišką techninį Vyriausybės ir prezidento nesusipratimą, kuris tiek ir turi reikšmės, kad Vyriausybė ir prezidentas nesutaria dėl ministro“, – sakė L. Bielinis.

Politologas sakė, kad jei prezidentas iš tikro nusprendė neskirti L. Savicko keršydamas už J. Narkevičiaus neatleidimą iš pareigų, tokia reakcija galėtų būti vertinama kaip bloga.

„Išties, kerštas nėra tas instrumentas, kuris naudojamas rimtoje politikoje. Ir dar daugiau, kaip žinia, yra tokia banali frazė, kad kerštas yra patiekalas, kuris valgomas labai labai atšalęs. Karščiuotis nereikia“, – komentavo politologas, pridurdamas, kad tikisi, jog G. Nausėda tiesiog turi savo kriterijų sistemą, kurios neatitiko L. Savickas.

Tiesa, L. Bielinis sakė nemanantis, kad tarp prezidentūros ir Vyriausybės įsivyravo konfliktinė situacija. Jo manymu, skirtingoms valdžioms institucijoms ir jose dirbantiems politikams tiesiog nepavyksta rasti bendrų vardiklių, sutarimo. Visgi politologas neatmetė, kad nerandant bendrumo gali kilti dar daug neaiškumo ir nesusikalbėjimo priimant sprendimus.

Urbonaitė: konfliktas tarp valdančiųjų ir prezidentūros tik gilės

G. Nausėdai atsisakius į ministrus skirti Luką Savicką, konfliktas tarp valdančiųjų ir Prezidentūros tik gilės, teigia Mykolo Romerio universiteto (MRU) dėstytoja Rima Urbonaitė.

„Aš manau, kad mes jau turime pakankamai gilų konfliktą ir nė viena pusė nerodo ženklų, kad tas konfliktas galėtų būti sprendžiamas. Kitaip tariant, dabar kalbėti apie kažkokį sutarimą nėra prasmės, šiuo metu vyksta tik konflikto gilinimas“, – Eltai komentuodama Prezidentūros trečiadienį deklaruotą sprendimą nepatvirtinti premjero teiktos kandidatūros į ekonomikos ir inovacijų ministrus, sakė R. Urbonaitė.

Politologės nuomone, premjero užuominos, esą G. Nausėdos sprendimą galėjo lemti jau kuris laikas neužgęstantis Prezidentūros ir valdančiųjų konfliktas dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus nėra visiškai nepagrįstos.

„Akivaizdu, kad jaučiasi J. Narkevičiaus situacijos šešėlis. To neigti tikrai negalima. Tačiau klausimas kyla ir dėl to, ar mes turime situaciją kai norima tiesiog suvesti sąskaitas, ar visgi galvojama, kad ministerija dabar realiai lieka be vadovo. Iš esmės šis konfliktas, kuris vienaip ar kitaip tęsiasi, šiuo metu yra tik gilinamas“, – teigė MRU dėstytoja.

Kartu R. Urbonaitė teigė pasigedusi konkretumo prezidentūros išsakytoje pozicijoje dėl L. Savicko.

„Man pasirodė keista, kad Prezidentūra, argumentuodama savo sprendimą, minėjo kažkokias asmenines L. Savicko savybes, kurių taip ir neįvardino, kurios konkrečiai netinka ministro postui. Kitas dalykas – paminėta jo patirtis. Kyla klausimas, kokia konkrečiai patirtis, nes premjero teikto kandidato patirtis ir buvo nemažai susijusi būtent su sritimi, į kurią jis ir buvo teikiamas“, – akcentavo ji.

G. Landsbergis sveikina G. Nausėdos sprendimą

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis teigia, kad prezidento Gitano Nausėdos sprendimas neskirti Luko Savicko į ekonomikos ir inovacijų ministrus yra logiškas ir teisingas.

„Prezidento sprendimas logiškas ir teisingas. Panašu, kad tai dar vienas požymis augančio ne tik visuomenės, bet ir prezidento nepasitikėjimo šia valdančiąja dauguma, belaukiant dar ir VTEK sprendimo dėl premjero keliuko. Prezidentas renkasi teisingą kelią nebeinvestuoti savo pasitikėjimo į protekcionizmo skandaluose besimurkdančio premjero siūlymus, o kelia ministrams aukštesnę skaidrumo ir kompetencijos kartelę, kuri L.Savickui per aukšta. Sveikintinas prezidento kvietimas telkti partijas sutarimui dėl svarbiausių ateities, būsimos Vyriausybės darbų“, – Eltai sakė G. Landsbergis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi