Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.12 15:41

Savicko ministru neskyręs Nausėda nenustebino Karbauskio, bet nuvylė Skvernelį: prezidentui trūko ryžto

atnaujinta 17.52

Prezidentas Gitanas Nausėda atmetė ekonomikos ir inovacijų ministru teikto Luko Savicko kandidatūrą, bet Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vedlys Ramūnas Karbauskis sakė dėl tokio sprendimo nenustebęs. Politikas mano, kad taip šalies vadovas atsakė į valdančiųjų sprendimą išsaugoti susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių.

„Aš negirdėjau argumentų, kuriais remiamas tas sprendimas, bet kažkaip tai nelabai nustebino. Keistai labai viskas vertinama. Ta istorija su J. Narkevičiumi, matyt, tai, kad mes neradome argumentų, kodėl jis turėtų būti atstatydintas, dabar yra atsakas. Kitaip negaliu paaiškinti, nes kandidatas yra labai stiprus“, – portalui LRT.lt sakė R. Karbauskis.

Valdančiųjų lyderis sakė esąs įsitikinęs, kad L. Savickas likusį laikotarpį iki rinkimų ministro pareigas būtų ėjęs itin sėkmingai. Tačiau, kaip sakė R. Karbauskis, ministerija gali dirbti ir su pavaduojančiu ministru, kaip buvo nuo tada, kai pareigas paliko eurokomisaru paskirtas Virginijus Sinkevičius.

„Tikėjausi labai, kad vis dėlto tas klausimas bus sprendžiamas, bet suprantu ir prezidentą. Sprendimą nulėmė tai, kad mes kitoje situacijoje nesutikome su prezidento argumentais, prezidentas dabar parodė, kad irgi nesutinka. Manau, kad to net ir konfliktu vadinti negalima, pozicijos tokios, ką padarysi“, – komentavo valdančiųjų lyderis, bet patvirtinti, ar kitas kandidatas nebus teikiamas, pasakyti negalėjo.

R. Karbauskis keistais vadino argumentus, kad naujai paskirtam ministrui dirbti tektų itin trumpą laikotarpį, per kurį reikėtų ne tik gebėti identifikuoti svarbiausius Ekonomikos ir inovacijų ministerijos veiklos prioritetus, bet ir priimti sprendimus, o tokios patirties esą jam trūksta. LVŽS lyderis sakė, kad tokiu atveju G. Nausėdai apskritai nereikėjo svarstyti jokio naujo kandidato.

„Per trumpas laikotarpis nėra argumentas atmesti kandidatūrą. Pažįstu L. Savicką, dažnai su juo bendrauju, todėl drįstu sakyti, kad jam tai nebūtų nauja sfera, nebūtų reikalingas pusmečio pripratimo laikotarpis“, – sakė R. Karbauskis.

Premjeras nusivylęs

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sakė esantis nusivylęs tokiu prezidento sprendimu dėl kandidatūros, kuri, anot premjero, su šalies vadovu buvo suderinta ne kartą. Premjeras gyrė L. Savicką, kaip turintį puikų išsilavinimą ir pakankamai patirties, nes daugiau nei trejus metus dirba Vyriausybėje ir kuruoja ekonomikos bei inovacijų sritį.

„Buvo pasiūlytas stipriausias galimas kandidatas, kuris nekėlė jokių abejonių, kuris ne kartą buvo aptartas neformaliai su šalies vadovu. Gaila, kad sprendimas yra toks, gaila, kad sprendimas buvo aiškus nuo pirmos dienos, kai buvo pateikta oficialiai kandidatūra“, – sakė S. Skvernelis ir pridūrė manantis, kad G. Nausėda tempė tris savaites, nes neturėjo ryžto priimti tokį sprendimą.

Premjeras neslėpė apmaudo dėl atmestos Savicko kandidatūros: tai nuviliantis sprendimas

Be to, S. Skvernelis pabrėžė, kad L. Savickas yra nepartinis kandidatas, kuris niekada nebuvo linksniuojamas abejotinose istorijose. Po susitikimo su prezidentu pats L. Savickas sakė neketinantis dalyvauti rinkimuose. Premjeras sakė, kad L. Savickas toliau lieka jo patarėju.

„Matyt, tas būdas, skyrimo į ministrus ir kitas pozicijas, bus toks pats ir ateityje, toks standartas taikomas. Tą pamatysime rudenį po rinkimų, kai bus formuojama nauja Vyriausybė. Neabejoju, kad ministerijai likus be vadovo, galiu sakyti, kad darbai nesustoja, bet patys suprantate, kad strateginiams sprendimams reikalingas vadovas, būtent tokios kompetencijos, kokios yra Lukas Savickas. Aišku, kad tai atsilieps mūsų investicinei aplinkai, bendram klimatui“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Premjeras sakė, kad iki J. Narkevičiaus istorijos niekam nekilo abejonių dėl L. Savicko kandidatūros. Kol kas S. Skvernelis nepasako, ar bus teikiama kita ministro kandidatūra. Ministras pirmininkas neatskleidė, ar L. Savickas taps viceministru, bet teigė, kad kandidatu nepaskirtas politikas gaus aukštesnes pareigas.

Siūlo jungti ministerijas

Prezidentui trečiadienį atsisakius Luką Savicką skirti ekonomikos ir inovacijų ministru, reikės imtis Ekonomikos ir inovacijų bei Energetikos ministerijų sujungimo, teigia valdančiųjų „socialdarbiečių“ atstovas.

„Nepatvirtino, tai nepatvirtino, prezidentas tokią teisę turi, tai nekvestionuotina. Yra variantas B. O variantas B – atgal sujungti abi ministerijas į vieną“, – trečiadienį BNS sakė Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas „socialdarbietis“ Rimantas Sinkevičius.

Anot jo, sujungti ministerijų iki kadencijos pabaigos galbūt ir nepavyks, bet galima pradėti procesą.

Prezidento ir valdančiosios daugumos santykius po šio Gitano Nausėdos žingsnio Seimo narys pavadino šaltuku.

Anot jo, „tarpinstitucinis šaltukas tarp prezidento, Vyriausybės, valdančiosios daugumos tikrai bendram labui nepadeda“.

R. Sinkevičius sakė nematąs prasmės siūlyti naują kandidatą į ekonomikos ministrus.

„Priežastis tada bus ta pat. Kokį besurastum kandidatą, vis tiek iki rinkimų laiko nebepailginsi. Prezidentas galės motyvuoti, kad vis tiek per mažas laikas. Matyt, būsime priversti jungti tas ministerijas arba bent jau pradėti jungimo procesą“, – kalbėjo jis.

Premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas Arnoldas Pikžirnis sako, kad prezidento Gitano Nausėdos sprendimas neskirti Luko Savicko į ekonomikos ir inovacijų ministrus grįstas asmeniškumais bei įžeistomis ambicijomis.

„Gaila, kad asmeniškumai ir įžeistos ambicijos valstybėje ima viršų. Pasirodo, kad profesionalumas – dar ne viskas“, – savo feisbuko paskyroje teigia A. Pikžirnis.

„Įvairios užuominos, kad jei ne Narkevičius, klausimų dėl Savicko nekiltų, parodo daugiau nei norėtųsi. Tad šiandienos sprendimas kelia apmaudą ne dėl paties Luko, bet dėl sprendimų priėmimo būdų“, – sako A. Pikžirnis.

S. Skvernelio patarėjas teigia, kad L. Savicką pažįsta 14 metų. Pasak A. Pikžirnio, jo darbas tiek "Investuok Lietuvoje", tiek Vyriausybėje parodė, kad jis yra orientuotas į rezultatus ir gali įgyvendinti net ir sudėtingiausias užduotis.

ELTA primena, kad prezidentas atsisakė skirti L. Savicką į ekonomikos ir inovacijų ministrus. Tai, kad šalies vadovas nemato L. Savicko, dirbančio S. Skvernelio Ministrų Kabinete, trečiadienį pranešė prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Premjeras S. Skvernelis teigia nujautęs, kad prezidentas nepaskirs L. Savicko į ekonomikos ir inovacijų ministrus ir neatmeta, kad pagrindinė to priežastis – valdančiųjų sprendimai dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus.

„Matyt, skyrimo į ministrus ir kitas pozicijas būdas bus panašus ir ateityje – tai, žinoma, pamatysime jau rudenį, kai po rinkimų bus formuojama nauja Vyriausybė“, – teigė S. Skvernelis, neatmesdamas galimybės, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerija gali likti be vadovo ir iki Seimo rinkimų rudenį.

Prezidentas G. Nausėda atmetė premjero Sauliaus Skvernelio teiktą savo patarėjo L. Savicko kandidatūrą į ekonomikos ir inovacijų ministrus. Anot valstybės vadovo, L. Savickui pritrūktų patirties per trumpą kadencijos pabaigos laiką atlikti svarbių sektoriui darbų.

Ekonomikos ir inovacijų ministro pareigos laisvos nuo pernai gruodžio, kai buvęs ministras Virginijus Sinkevičius pradėjo eiti aplinkos eurokomisaro pareigas.

Seimo rinkimai vyks šių metų spalį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi