Lietuvoje

2020.02.12 15:53

Vilniečiai tėvai griebėsi už galvos – už darželį tenka mokėti kur kas daugiau

Aida Murauskaitė, LRT.lt 2020.02.12 15:53

Vilniaus savivaldybės atstovai tikina, kad mokestis už vaikų darželį nuo 2020 metų sausio pakilo, priklausomai nuo vaiko amžiaus, 8,5 ar 15,5 euro. Tačiau sostinės vaikų tėvams akys ant kaktos iššoko, kai gavo sąskaitas. Vieniems teks pakloti 22 eurais daugiau, kitiems mokestis šoktelėjo ir trimis dešimtimis eurų. Vilniaus savivaldybė paaiškino, kaip ir kodėl keitėsi mokestis už savivaldybei priklausančius vaikų darželius. 

„Suprantu, kad, palyginti su privačiais darželiais, tai yra smulkmė, bet mane siutina du dalykai – kaina kilo taip staiga ir taip daug. Juk dabar išeina, kad darželis kainuoja 40 proc. daugiau, o buvo žadėtas kur kas mažesnis kainos augimas“, – piktinosi vilnietė Veronika.

Pernai sostinės Taryba nusprendė nuo 2020 metų sausio 1-osios pakelti mokestį už vaikų darželį. Kilo abi šio mokesčio dalys – tiek ugdymo, tiek maitinimo sąnaudos.

Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė sakė, kad mėnesinis ugdymo mokestis pakilo nuo 0,72 euro iki 1 euro už dieną. Tad vien dėl to tėvų išlaidos per mėnesį galėtų išaugti 6,16 euro per mėnesį, jei vaikas darželį lankė 22 darbo dienas.

Maitinimo kaina pasistiebė nuo 1,8 euro iki 2,2 euro, jei vaikas iki trejų metų. Jei vaikas vyresnis, tėvams jo maitinimas šiemet atsieina 2,5 euro (pernai – 2,07 euro). Tad maistas kainą pakėlė apie 40 centų per dieną, o augimas per mėnesį gali siekti 6,16 ar 8,5 euro (priklausomai nuo vaiko amžiaus).

Kaip paaiškėjo, vilnietei Veronikai išlaidos išaugo ir dėl pabrangusio maitinimo bei ugdymo paslaugų, ir dėl dar vienos priežasties – šiemet pirmomis sausio dienomis jos dukrai sukako ketveri ir taip mergaitė peršoko į kitą – aukštesnės – kainos grupę. Taip ir susidarė 22 eurų skirtumas.

Kitiems tėvams, lyginantiems gruodžio ir sausio išlaidas, vicemerės spėjimu, mokestis galėjo išaugti todėl, kad 2019-ųjų paskutinis mėnuo turėjo 19 darbo dienų, o šiemetis sausis – 22.

„Tarpušvenčiu žmonės turėjo laisvadienių, tad gal vaiko nevedė į darželį, todėl kaina ir buvo mažesnė“, – skaičiavo E. Tamošiūnaitė.

Ji sakė, kad vaikų darželio mokestis nekito nuo 2010 metų. 2014-ųjų pabaigoje jis buvo tik perskaičiuotas į eurus.

„Vaikams perkame ekologiškus produktus, o jie yra brangesni. Ne paslaptis, kad per dešimt metų maisto kainos pakilo. Analizavome, skaičiavome, koks galėtų būti tas mokestis“, – aiškino Vilniaus vicemerė.

Vilniuje yra 137 darželiai, kuriuos lanko apie 28 tūkst. darželinukų.