Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.12 14:11

Reakcija į LRT tyrimą: pacientui belieka mirti arba pirkti vaistus iš savo kišenės

„Jeigu onkologinė liga progresuoja, valstybė nieko negali pasiūlyti, nes vaistai yra rezerve“, – reaguodamas į LRT tyrimą LRT RADIJUI sako Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos „Pola“ prezidentas Šarūnas Narbutas. Anot jo, tokiu atveju pacientui belieka laukti mirties arba pačiam pirkti inovatyvius vaistus.

Sveikatos apsaugos ministerija planuoja sukaupti per pusės milijardo eurų rezervą, nors gyvybes gelbstintiems vaistams kompensuoti pinigų trūksta. LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, įšaldyti pinigus apsispręsta siekiant parodyti, kad valstybės biudžetas yra stabilus.

Po LRT tyrimo. Medicinos atstovė: ką reiškia valdžios žodžiai, kad „rezervo pinigai bus panaudoti, kai reikės“?

Nors mokslo pažanga yra milžiniška, Š. Narbuto teigimu, mirštamumas Lietuvoje nuo onkologinių ligų dešimtmetį nesikeičia.

„Nuolat kalbama, kad vaistams pinigų nėra, nesvarbu, ar biudžetas stagnuoja, ar auga“, – kalba Š. Narbutas.

Jo aiškinimu, reikalingų vaistų gavimo procesas Lietuvoje yra biurokratizuotas, todėl vertinimas užtrunka ypač ilgai.

„Vakarų Europos šalyse užtrunka kelis mėnesius, Lietuvoje – kelis metus ir dar ne faktas, kad vaistai pasieks pacientą“, – akcentuoja „Pola“ prezidentas.

Anot Š. Narbuto, Lietuva inovatyvių vaistų atžvilgiu Europos šalių kontekste atrodo prasčiausiai.

„Jeigu navikai nėra išplitę į kitas organų sistemas, inovatyvūs vaistai yra kompensuojami. Jeigu onkologinė liga progresuoja, valstybė nieko negali pasiūlyti, nes vaistai yra rezerve. [...] Tai pacientui reiškia arba mirtį, arba pirkti tokius vaistus iš savo kišenės“, – komentuoja Š. Narbutas.

Tai pacientui reiškia arba mirtį, arba pirkti tokius vaistus iš savo kišenės.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, teigdamas, jog norėjo inovatyviems vaistams skirti daugiau lėšų, tačiau Seimas nusprendė kitaip, pasak Seimo nario Mykolo Majausko, pats sau prieštarauja.

„Įtarčiau, kad balsuojant A. Veryga balsavo už tokį biudžetą, kuriam dabar lyg ir sako, kad nepritaria. Ministro elgesys ir komentaras atrodo kiek šizofreniškas“, – sako M. Majauskas.

Orientuodamasis tik į pacientus, kuriems reikia generinių vaistų, anot Š. Narbuto, ministras priešina pacientus.

„Keista išgirsti, kad inovatyvių vaistų nereikia. Pats ministras tokiu būdu priešina. [...] Žmonės, negaudami tų vaistų, miršta“, – pabrėžia Š. Narbutas.

Ministro elgesys ir komentaras atrodo kiek šizofreniškas.

Kreipsis į Konstitucinį Teismą

Pasak Seimo narės Ingridos Šimonytės, minėti sprendimai reikalingi „ciniškam buhalteriškam valstybės rezultatų atvaizdavimui“.

„Kadangi valstybės biudžetas yra deficitinis, tam, kad bendras rezultatas būtų perteklius, ko reikalauja Fiskalinės drausmės įstatymas, deficitas pridengiamas pertekliais, esančiais socialinio ir sveikatos draudimo fonduose. [...]

Ketiname kreiptis į Konstitucinį Teismą.

Sergančiųjų retomis ligomis yra mažai. Jie nepiketuoja, todėl kiekvienas yra paliktas su savo bėdomis“, – pažymi I. Šimonytė.

Šioje vietoje ekonomistė teigia įžvelgianti ir konstitucinę problemą.

„Seimas galėtų patvirtinti vieną eilutę „Pervesti visus pinigus į rezervą“, o toliau sveikatos ministras tegul kaip išmano, taip ir gano. Mano supratimu, čia yra prasilenkiama su Konstitucija ir mes šiuo klausimu ketiname kreiptis į Konstitucinį Teismą“, – teigia pašnekovė.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi