Lietuvoje

2020.02.13 10:31

Norvegų žurnalistų tyrimas atskleidžia naujų faktų dėl nuošliaužos žuvusių trijų lietuvių byloje

Vita Ličytė, LRT RADIJO laida „Radijo dokumentika“, LRT.lt2020.02.13 10:31

„Kaip taip gali būti, kad trys žmonės žūsta nelaimėje, kuri įvyksta dėl žmonių kaltės, tačiau galiausiai niekas už tai neatsako“, – LRT RADIJUI sako Norvegijos žiniasklaidos priemonės „Dagbladet“ Tyrimų skyriaus žurnalistas Andersas Fjellbergas.


Norvegijos žurnalistai nenuleidžia rankų


Po purvo nuošliauža 2016-ųjų lapkričio 10 dieną žuvo trys lietuviai. Tragiška nelaimė įvyko senovės Norvegijos kultūriniu centru tituluojamos Romerikės regione, per 600 tūkst. gyventojų turinčio Akeršo apskrityje, gausiai tautiečių pamėgto Siorumo savivaldybėje esančiame Hanso Ovės Kirkeby ūkyje.

Policijos tyrimas parodė, kad nelaimę sukėlė teritorijoje vykdyti žemės darbai. Tačiau niekas iki šiol už nelaimę neatsakė.

Specialistai patvirtino, kad purvo nuošliaužą lėmė ūkininko Hanso Ovės Kirkeby žemių reljefo lyginimo projektas Kirkeby ūkyje.

Įvykis iš pradžių sulaukė didelio Norvegijos žiniasklaidos, visuomenės ir institucijų dėmesio. Praėjus porai metų po nelaimės, policija baigė bylą, viešumoje išblėso atgarsiai šia tema. Vis tik Norvegijos žurnalistai prieš kelis mėnesius atliko tyrimą. Jie mano, kad šioje istorijoje liko dar ne vienas neatsakytas klausimas.

Kritika policijai ir geologų įspėjimas

Norvegijos žiniasklaidos priemonės „Dagbladet“ Tyrimų skyriaus žurnalistas A. Fjellbergas su kolegomis šiomis dienomis skelbia savo tyrimo rezultatus. Pasak jo, viena po kitos sekusių klaidų rezultatas buvo nuošliauža, kuri nusinešė trijų lietuvių gyvybes.

Norvegų žurnalistų tyrime specialistai kritikuoja policiją, kad ši atliko neišsamų tyrimą ir, galbūt kitu atveju, atsakingieji už nelaimę būtų turėję prisiimti atsakomybę. Geologijos ekspertai teigia, kad įvykį reikia daug nuodugniau ištirti ir dėl to, kad panašios nelaimės nebepasikartotų.

Teritorija, kurioje susidarė nuošliauža, priklausė ūkininkui, su kuriuo ir dirbo šeši lietuviai. H. Ovė Kirkeby yra gerai regione žinomas ūkininkas. Vyras augina grūdines kultūras, kiaules, turi laipiojimų atrakcionų parką, viešbutį. H. Ovė Kirkeby yra gavęs apdovanojimą už metų inovatyviausią ūkininkavimą.

Nuošliaužą lėmė ūkininko veiksmai

Iš pirmo žvilgsnio nuošliauža Siorume gali pasirodyti kaip stichinė gamtos nelaimė. Norvegai gerai žino šį reiškinį, nes šalyje jų kartas nuo karto vis pasitaiko. Norvegijai, kaip ir kitoms šiaurinėms valstybėms, tokioms kaip Švedijai, Suomijai, Kanadai ar Rusijai, yra būdingos vadinamosios srautinės molingo grunto nuošliaužos. Jas lemia labai giliai esančios silpnų molių nuogulos.

Dariaus Čuko mama Aldona sako, kad pykčio ji nelaiko, bet vis dėlto norėtų, kad teisingumas būtų įvykdytas, jeigu yra prielaidos, kad ne viskas buvo padaryta tinkamai.

Dukart mažesnė už Vilnių Siorumo savivaldybė yra gerai žinoma dėl tokių nuošliaužų pavojaus. Ir vis dėlto iš karto atsirado abejojančių, kad ši nuošliauža įvyko natūraliai. Be to, teigiama, kad jau prieš porą metų buvo perspėjimų dėl nelaimės rizikos. Vietinė Siorumo policija pradėjo tirti įvykio aplinkybes.

Tai, kad nuošliauža įvyko dėl žmonių veiklos, buvo žinoma dar policijos tyrimo metu. Specialistai patvirtino, kad purvo nuošliaužą lėmė ūkininko H. Ovės Kirkeby žemių reljefo lyginimo projektas Kirkeby ūkyje.

Pykčio nelaiko, bet nori teisingumo

Po nuošliauža 2016-ųjų lapkričio 10-osios popietę žuvo trys lietuviai: Darius Čukas (43), Artūras Miškinis (46) ir Paulius Kuliešius (27).

Su žuvusiųjų artimaisiais Lietuvoje susitiko ir žurnalistas iš Norvegijos. D. Čuko mama Aldona sako, kad pykčio ji nelaiko, bet vis dėlto norėtų, kad teisingumas būtų įvykdytas, jeigu yra prielaidos, kad ne viskas buvo padaryta tinkamai.

Visas išsamus pasakojimas, o taip pat žuvusiųjų artimųjų liudijimai – laidos „Radijo dokumentika“ įraše:


LRT RADIJO laida „Radijo dokumentika“ parengta bendradarbiaujant su laikraščio „Dagbladet“ Tyrimų skyriaus žurnalistais.

Tekstą parengė Vismantas Žuklevičius

Gaisras Kaune
9
2021.05.07 11:55

Milžiniškas gaisras Kaune užgesintas: užsiliepsnojo metalo atliekos, didelis dūmų kamuolys buvo matomas iš toli

užterštas vanduo galimai tekėjo į Nemuną; atnaujinta 19.00
9
Ingrida Šimonytė
Klaipėdos ritmas 23