Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.11 15:50

Sutapimas ar ne: Veryga artėjant rinkimams kovai su savižudybėmis pasitelks antialkoholines reklamas

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.02.11 15:50

Vilniaus universiteto Suicidologijos tyrimų centro (VU STC) vadovas dr. Paulius Skruibis traukiasi iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) suburtos darbo grupės savižudybių problemai Lietuvoje spręsti. Jis tikina nematąs prasmės toliau dirbti matydamas, kad savižudybių skaičių ministerija mažins per socialinę reklamą prieš alkoholio vartojimą. Ir visa tai – artėjant Seimo rinkimams. 

Apie pasitraukimą iš darbo grupės P. Skruibis raštu informavo SAM vadovybę, taip pat apie tai paskelbė „Facebook“ paskyroje. Duodamas interviu portalui LRT.lt STC vadovas tikino, kad trauktis iš vos savaitę veikiančios darbo grupės jį paskatino dvi priežastys ir jos abi susijusios su pirmadienį sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patvirtintu veiksmų planu, skirtu savižudybių problemai Lietuvoje spręsti.

Šis esą neaišku su kuo derintas, kokias argumentais remiantis parengtas.

„Yra toks keistas dalykas, dėl to, kad vis tiek toje darbo grupėje dalyvavimas yra savanoriška iniciatyva. Tu matai, kad tai yra svarbus klausimas, ir skiri savo laiką, kad jis būtų sprendžiamas. Ir tuo pačiu metu sužinai, kad iš niekur nieko atsiranda kažkoks planas, kuris neaišku, su kuo derintas, kas jį kūrė, apie ką jis yra.

Kiek SAM Psichikos sveikatos skyriaus darbuotojai sakė, su jais tai nederinta. Jie, aišku, tą neformaliai sakė. Ar oficialiai pasakytų – čia didelis klausimas, greičiausia, kad ne, dėl suprantamų priežasčių. Su kuo jis derintas – galime dabar tik fantazuoti, tačiau tada galvoji – palauk, o kam aš čia tą laiką savo skiriu, jeigu į tai niekas neatsižvelgia, ką mes darome“, – apmaudo neslėpė dr. P. Skruibis.

Kita priežastis, privertusi žagtelėti STC vadovą, – priemonių sąraše didžiausia suma – 100 tūkst. eurų – numatyta skirti socialinei reklamai prieš alkoholio vartojimą. P. Skruibis neneigia, kad alkoholio vartojimas yra didelė Lietuvos problema ir ji glaudžiai susijusi su dideliu savižudybių skaičiumi šalyje. Tačiau, anot specialisto, tokio pobūdžio socialinės reklamos mažai veiksmingos, todėl jam kyla pagrįstų abejonių, koks yra tikrasis tų reklamų tikslas.

„Kad tokia didelė suma tam numatyta – man tai kelia minčių, kad čia labiau yra ministerijos veiklų viešinimas. Turint omenyje, kad yra rinkiminiai metai, tai aš suprantu, kad už 100 tūkst. eurų nusipirkti eterio ar turinio gal labai vilioja Sveikatos ministeriją, bet kuo čia dėtas aš ir kiti ekspertai?“ – piktinosi STC vadovas.

Mokymai tūkstančiams – per du mėnesius

Nemaža dalis lėšų – 138 tūkst. eurų – A. Verygos patvirtintame priemonių plane skirta įvairiausio pobūdžio mokymams. P. Skruibio nuomone, mokymams numatytos sumos yra adekvačios, tačiau specialistas, remdamasis asmenine patirtimi, abejoja jų kokybe.

„Pavyzdžiui, aš žinau kitą pavyzdį: Sveikatos ministerija universitetui atsiuntė kvietimą dalyvauti konkurse kuriant mokymų programą ir pagal tą mokymų programą apmokyti tūkstančius medikų. Tas kvietimas atsiųstas ar rugsėjo, ar spalio mėnesį – aš tikrai neprisimenu, bet visą tą reikėjo padaryti iki gruodžio 31 dienos, kas yra visiškai nerealūs terminai.

Negali per tiek laiko programos sukurti, o juo labiau apmokyti pagal ją tūkstančius žmonių. Tai aišku, nei VU, nei Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) tame kvietime, mano žiniomis, nedalyvavo. Bet kažkas tą programą sukūrė, kažkas tuos mokymus pravedė. Man atrodo, kad čia yra tiesiog pinigų švaistymas“, – tikino dr. P. Skruibis.

Labiausiai specialistą liūdina tai, kad apie savižudybių problemos sprendimus Lietuvoje kalbama nebe pirmi metai, ne viena darbo grupė šiuo klausimu buvo suburta po SAM sparnu. Nepaisant to, Lietuva nepajudinama iš pirmos vietos pagal savižudybių reitingus Europos Sąjungoje. Dr. P. Skruibio nuomone, taip yra dėl to, kad trūksta bendro susitelkimo ir politinės valios.

„Aš dalyvauju ar trečioje, ar ketvirtoje darbo grupėje tuo pačiu klausimu, toje pačioje ministerijoje. Kadangi turiu tos neigiamos patirties, kuriant šitą darbo grupę aš labai aiškiai klausiau, kas bus kitaip, kaip jūs darysite, kad tikrai tai, ką mes sprendžiame darbo grupėje, tai ir būtų įgyvendinama. Ir man yra ženklas, kad nėra nieko kitaip. Kad lygiai taip pat buvo ir prieš ten kažkiek metų po Vytauto Šapranausko savižudybės, kai buvo sukurta darbo grupė. Viskas vyko analogiškai: darbo grupė – sau, sprendimai – sau“, – nusivylimo neslėpė STC vadovas.

O vienas esmingiausių sprendimų, kurio šiandien reikia Lietuvos žmonėms, – efektyvios pagalbos tinklo, skirto žmonėms, ketinantiems nusižudyti, bandžiusiems pasitraukti iš gyvenimo bei tiems, kurie tokiu būdu neteko artimųjų. Šiandien tėra tik tinklo užuomazgos, tačiau realiai ir efektyviai veikiančią sistemą dar reikia sukurti.

Dr. P. Skruibis tikina kitą kartą gerai pagalvosiąs prieš eidamas į panašaus pobūdžio darbo grupes. Jam gaila tiek pastangų, tiek savo laiko. Be to, STC vadovas yra įsitikinęs galintis nemažai nuveikti savižudybių prevencijos srityje ir kitais būdais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi