Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.11 14:35

Visuomenininkai: Mažeikos pastangos apsaugoti Punios šilą – kiauros kaip rėtis

Antradienį įvyko antrasis teismo posėdis, kuriame svarstytas nevyriausybinės aplinkosaugos organizacijos Baltijos aplinkos forumo skundas dėl Punios šilo rezervato plėtros sustabdymo. Baltijos aplinkos forumo direktoriaus Žymanto Morkvėno teigimu, teismas parodė, kad aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos pastangos apsaugoti Punios šilą – kiauros kaip rėtis.

Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs Baltijos aplinkos forumo ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) ginčą dėl Nemuno kilpų regioninio parko planavimo schemos koregavimo sustabdymo, savo sprendimą šioje byloje skelbs kovo 6 d.

Baltijos aplinkos forumo teigimu, Punios šilo teritorijoje nustatytoms gamtinėms saugomoms vertybėms privalo būti taikoma didesnė apsauga, nei esanti šiuo metu, aiškiai ribojant žmogaus ūkinę veiklą, įsteigiant atitinkamą saugomą teritoriją – rezervatą. Priešingu atveju kyla pavojus, kad tokios saugomos gamtos vertybės nebus išsaugotos.

VšĮ Baltijos aplinkos forumas kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą prašydamas panaikinti 2019-07-18 VSTT direktoriaus įsakymo dalį dėl sprendimo stabdyti Nemuno kilpų regioninio parko planavimo schemos koregavimo (specialiojo planavimo) procesą, pradėtą VSTT direktoriaus 2017-11-15 įsakymu.

Pasak pareiškėjos, Punios šilo gamtinio rezervato ir Punios šilo botaninio-zoologinio draustinio sujungimo į vieną – Punios šilo gamtinio rezervato teritoriją – planavimo procesas privalo būti užbaigtas, užtikrinant viešojo intereso apsaugą ir panaikinant 2019-07-18 įsakymą kaip nepagrįstą ir pažeidžiantį viešąjį interesą, taip sudarant sąlygas, kad Punios šilo teritorijoje nustatytos saugomos rūšys ir buveinės išliktų ir būtų išsaugotos ateities kartoms.

Ž. Morkvėno teigimu, bylos nagrinėjimas antradienį buvo baigtas, tačiau sprendimas priimtas nebuvo. „Man tai parodė, kad aplinkos ministro pastangos apsaugoti Punios šilą yra kiauros kaip rėtis“, – savo nuomonę išsako Ž. Morkvėnas.

Anot jo, tikimasi, kad teismas pripažins, jog ministro pavedimas, kaip sako pašnekovas, buvo niekinis, bus likviduotas ir galiausiai įsteigtas Punios šilo rezervatas.

„Mes nesame užtikrinti, ar Aplinkos ministerija ir kitos institucijos nevykdys kirtimų. Esame kreipęsi į Aplinkos ministeriją, pateikėme konkrečią informaciją, kas yra šiemet planuojama kirsti. Tikiuosi, kad iki sprendimo nebus nuleistas nė vienas medis“, – viliasi Ž. Morkvėnas.

Pilietinės iniciatyvos draugijos „Mūsų Dzūkija“ vadovo Kazimiero Sventicko aiškinimu, Punios šilas reikalauja kur kas daugiau atidumo ir atsakomybės, nei šiuo metu yra skiriama. „Mes matome grėsmes rezervate. Gyvename vietoje, matėme, kas vyksta“, – priduria jis.

Vienas iš kampanijos dėl Punios šilo išsaugojimo iniciatorių režisierius Gintaras Varnas teigia, kad Punios šilo klausimas – interesų reikalas: „Greičiausiai, kad medžioklės, manau.“

Ž. Morkvėno tvirtinimu, nesutarimus tarp Aplinkos ministerijos ir aplinkosaugininkų išspręs tik teismas.

„Nuo pat pražūtingo ministro sprendimo stabdyti rezervato plėtrą mes ne kartą kreipėmės į Aplinkos ministeriją ir prezidentūrą. Raginome sėstis prie bendro stalo ir aptarti argumentus“, – pažymi Ž. Morkvėnas.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi