Lietuvoje

2015.02.14 17:10

M. Katkus: I. Degutienė ir A. Butkevičius yra panašūs į V. Adamkų

Prezidentė Dalia Grybauskaitė nebeturėtų sugrįžti į savo populiarumo olimpą, o likus trims mėnesiams iki Prezidento rinkimų žmonės pradės svarstyti, ar nori ją matyti dirbančią S. Daukanto aikštėje dar penkerius metus. Taip tinklalapiui LRT.lt sako viešųjų ryšių agentūros „VRP | Hill & Knowlton“ valdybos pirmininkas Mykolas Katkus.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė nebeturėtų sugrįžti į savo populiarumo olimpą, o likus trims mėnesiams iki Prezidento rinkimų žmonės pradės svarstyti, ar nori ją matyti dirbančią S. Daukanto aikštėje dar penkerius metus. Taip tinklalapiui LRT.lt sako viešųjų ryšių agentūros „VRP | Hill & Knowlton“ valdybos pirmininkas Mykolas Katkus.

„Likus 3 mėnesiams iki rinkimų žmonės iš naujo pradės galvoti, nori už ją balsuoti ar reikia ko nors kito. Panašiai buvo ir su Valdo Adamkaus reitingais, kurie pradėjo kristi prieš pat rinkimus, ir tai buvo ne todėl, kad žmonės buvo juo nusivylę, bet jie svarstė, ar nori šio prezidento dar ateinantiems penkeriems metams”, – tvirtina M. Katkus.

Viešųjų ryšių eksperto nuomone, D. Grybauskaitė išlieka akivaizdžia favorite, o pirštinę jai gali mesti nebent galimybės bolotiruotis į prezidentus kol kas nesvarstantis šalies premjeras Algirdas Butkevičius arba Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narė Irena Degutienė.

Ar jau galime kalbėti apie galimus kandidatus į Prezidento postą? Kada turėtų aiškėti pretendentai?

Manau, kad tai paaiškės vasarą. Dabar Vyriausybė išgyvena spyruoklinį populiarumo laiką: žmonėms nepatiko sena Vyriausybė, atėjo nauja, iš kurios jie daug tikisi, todėl ji yra populiari ir daro teigiamą įtaką politikų populiarumui.

Paprastai naujos vyriausybės tradiciškai turi medaus mėnesį – taip buvo ir su Andriaus Kubiliaus Vyriausybe, nors jos medaus mėnesis truko labai trumpai, taip pat tokį laiką turėjo ir Gedimino Kirkilo bei Algirdo Brazausko Vyriausybės. Tačiau ilgalaikis ministrų ir Vyriausybės narių populiarumas išryškės po 4-5 mėnesių, kai pasigirs pirmieji skandalai, atsiras racionalesnis požiūris į valdžią – ką ji daro ir kaip atrodo.

Kiek realiai medaus mėnesiu galės mėgautis dabartinės Vyriausybės vedlys Agirdas Butkevičius? Kaip jo reitingus ir įvaizdį paveiks jo pareigos? Paprastai premjerai dėl nepopuliarų sprendimų praranda gerus reitingus.

Matote, žmogus, tapęs prezidentu, išlieka populiarus visą laiką, o premjeras, vos tik užėmęs šias pareigas, tampa populiarus, tačiau po kėlių mėnesių, pusmečio jo populiarumas priblėsta. Aš tai vadinu spyruoklės efektu: žmonės supranta, kad Ministras Pirmininkas yra pagrindinė sprendžiamoji valdžia ir iš jo labai daug tikisi, na ir po kurio laiko tarp vilčių ir realybės atsiranda tam tikra konvergencija. A. Butkevičius visuomet buvo populiarus politikas, o kai tapo premjeru, jo populiarumas atrodo neįtikimas. Tačiau realus bus matyti po 5-6 mėnesių, kai visuomenėje vienų lūkesčiai bus pateisinti, kitų – ne.

Reitingų lentelėje dabartinis premjeras lenkia šalies vadovę. Kaip iki vasaros klostysis A. Butkevičiaus ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės reitingų kova?

Nemanau, kad D. Grybauskaitė sugrįš į savo populiarumo aukštumas, kuriose buvo iki šiol. Ilgainiui ji turėtų likti viena populiariausių politikių, bet viskas gali pasikeisti per rinkimus. Likus 3 mėnesiams iki rinkimų žmonės iš naujo pradės galvoti, nori už ją balsuoti ar reikia ko nors kito. Panašiai buvo ir su Valdo Adamkaus reitingais, kurie pradėjo kristi prieš pat rinkimus, ir tai buvo ne todėl, kad žmonės buvo juo nusivylę, bet jie svarstė, ar nori šio prezidento dar ateinantiems penkeriems metams.

Kas galėtų mesti iššūkį D. Grybauskaitei ir bolotiruotis į prezidentus?

Gali būti visokių scenarijų. D. Grybauskaitė turi pavojų iš kairės ir dešinės, bet ji yra akivaizdi favoritė. Jeigu sugalvotų dalyvauti rinkimuose, A. Butkevičius būtų stiprus konkurentas.

Į rinkimus žmonės eina ir atkreipti demesį į save, savo partiją, išsakyti kažkokią idėją, gauti daugiau dėmesio, todėl tokių politikų gali būti daug, bet kandidatą, kuris turėtų visuomenės ir partijos palaikymą, šiai dienai būtų sunku įžvelgti. Pakankamai populiarus yra buvęs užsienio reikalų ministras, Europos Sąjungos atstovas Afganistane Vygaudas Ušackas, bet kol kas tai – tik teorinis kandidatas. Nežinia, ar jį palaikytų konservatorių partija, kuri visada rėmė D. Grybauskaitę. Be to, neaišku, ar atsiradęs iš nežinia kur, V. Ušackas sugebėtų sulaukti pakankamo visuomenės palaikymo.

Be V. Ušacko politologai linksniuoja ir I. Degutienės pavardę.

Ši politikė būtų tikrai labai rimta kandidatė. Kartu su A. Butkevičiumi juos laikyčiau pagrindiniais konkurentais. I. Degutienė, kaip ir premjeras, panaši į V. Adamkų. Visuomenei ji atrodo išlaikyta, rami, nuoširdi, padori moteris, kuri sudaro motinišką, globėjišką įspūdį, be to, ji turi tam tikro solidumo ir iškilumo, ko visuomenė pasigenda europarlamentarėje Vilijoje Blinkevičiūtėje.

I. Degutienės iškilimas gali būti neišvengiamas, jei nesibolotiruotų D. Grybauskaitė. Bet jeigu šalies vadovė nusprestų bolotiruotis dar vienai kadencijai, manau, I. Degutienės kandidatūros prieš D. Grybauskaitę nesuprastų nei pati Prezidentė, nei visuomenė. Konservatoriai tuomet turėtų aiškiai atsakyti, kodėl anksčiau rėmė D. Grybauskaitę ir kodėl jos neberemia dabar.

Kokia tikimybė, kad Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pasiūlys Vilijos Blinkevičiūtės ar Zigmanto Balčyčio kandidatūras?

Manau, kad Z. Balčytis – ne variantas. Tai akivaizdžiai premjerinio tipo politikas. Abejočiau, ar šis politikas turi stiprų potencialą.

V. Blinkevičiūtės kandidatūra veikiausiai būtų logiškiausias sprendimas šiai partijai, nors praėjusieji rinkimai jai susiklostė nesėkmingiai. Jeigu būtų rinkimai į socialinės apsaugos ir darbo ministrės postą, tai ji antrame ture laimėtų, įveikdama I. Degutienę, tačiau vargu, ar taip sėkmingai laimėtų prezidento rinkimus. Manau, kad jos šansai laimėti rinkimus nėra labai dideli, kita vertus, tai galimybė priminti LSDP rinkėjams, kad ši partija turi daugiau savų lyderių. Tačiau visuomenė iki šiol V. Blinkevičiūtės nematė kaip prezidentės.

Ar gali ką nors pasiūlyti Darbo partija (DP)?

Sunku pasakyti. Viktoras Uspaskichas – gudrus, nenuspėjamas ir labai išradingas politikos žaidėjas. Jis randa įvairių sprendimų, mato daug galimybių ir iš kiekvienos stengiasi išspausti maksimumą. Manau, kad atėjus laikui jis sugalvos įdomų sprendimą. Galbūt V. Uspaskichas mėgins paremti kandidatą, kuris galėtų pasipriešinti D. Grybauskaitei.

Kas apskritai šiandien labiausiai vilioja Lietuvos rinkėją? Kokios idėjos, pažadai atrodo populiariausi?

Matote, žmonės Lietuvoje skiria, ką ir kur renka. Savivaldybių rinkimai skiriasi nuo Seimo, o šie – nuo Prezidento. Prezidento rinkimuose tradiciškai renkamas žmogus-asmenybė. V. Blinkevičiūtės problema, kurią turėjo ir anuose rinkimuose, ir gali turėti šiuose – ji nėra pakankamai prezidentiška. Žmonės nori, kad prezidentas būtų tautos atstovas, vertinamas ryžtingumas ir drąsa, susikaupimas ir bendravimas.