Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.17 15:40

Seime aptartas pasirengimas perkelti į Lietuvą pabėgėlius

BNS 2015.09.17 15:40

Trečiadienį posėdyje Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas aptarė, kaip rengiamasi perkelti į Lietuvą užsieniečius – prieglobsčio Lietuvoje prašytojus ir juos integruoti. Klausimo svarstyme dalyvavo Vidaus reikalų, Užsienio reikalų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų bei Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovai, rašoma pranešime spaudai.

Numatoma, kad į Lietuvą 2016–2017 metais bus perkelti 1105 užsieniečiai: 1035 asmenys iš Italijos, Graikijos ir Vengrijos bei 70 asmenų iš trečiųjų šalių. Vertinama, kad vienam asmeniui integruoti valstybė išleis apie 600 eurų per mėnesį. Planuojama, kad Europos Komisija iš Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo už perkeltą iš kitos ES valstybės narės asmenį skirs 6 tūkst. eurų. Minėtų 1035 asmenų perkėlimui 2016–2017 metais Lietuvai planuojama skirti 6,21 mln. eurų.

Vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius pateikė komitetui naujausią informaciją iš 2015 m. rugsėjo 14 d. vykusio neeilinio Teisingumo ir vidaus reikalų tarybos posėdžio, kuriame buvo aptariamos migracijos krizės sprendimo veiksmų kryptys. Viceministras taip pat informavo komitetą apie užsieniečių perkėlimo ir statuso jiems suteikimo procedūras.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis pristatė atliktus parengiamuosius darbus ruošiantis priimti užsieniečius – prieglobsčio Lietuvoje prašytojus. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra atsakinga už valstybės paramos užsieniečių, gavusių prieglobstį Lietuvoje, integraciją. Ši parama apima valstybinės kalbos mokymą, švietimą, užimtumą, aprūpinimą gyvenamąja patalpa, socialinę ir sveikatos apsaugą, visuomenės informavimą.

Į Lietuvą perkelti pabėgėliai bus apgyvendinami išplėstame Pabėgėlių priėmimo centre, o vėliau – savivaldybėse. Į prašymą priimti pabėgėlius 20 savivaldybių atsakė, kad yra tam pasirengusios. Integruotis savivaldybėse pabėgėliams padės Vilniaus arkivyskupijos Caritas ir Lietuvos Raudonasis kryžius.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija organizavo pasitarimą su Vidaus reikalų ministerijos atstovais, kurio metu nutarta parengti darbų planą, sudaryti perkėlimo grafiką ir apskaičiuoti reikalingas perkėlimui ir integracijai lėšas. Ji taip pat paprašė Finansų ministerijos papildomų lėšų pabėgėliams integruoti 2016 metais, bei kreipėsi į savivaldybes prašydama aktyviai prisidėti prie perkeltų pabėgėlių integracijos.

Buvo sudarytas Pabėgėlių priėmimo centro veiklos reorganizavimo planas. Suformuota tarpinstitucinė darbo grupė, kuri parengs Perkeltų į Lietuvos Respublikos teritoriją užsieniečių, kuriems suteiktas prieglobstis, integracijos į valstybės gyvenimą veiksmų planą ir stebės šio plano įgyvendinimą. Atlikti ir kiti parengiamieji darbai.

Komiteto nariai išreiškė susirūpinimą tuo, kad pabėgėlių gali daugėti ir kad tam reikia ruoštis. Jie klausė, kokios yra valstybės galimybės priimti pabėgėlius, kaip jie bus atrenkami, kur apgyvendinami, kokias paslaugas integracija apims. Domėjosi, kaip bus finansuojamas užsieniečių iš trečiųjų šalių perkėlimas ir integracija. Atkreipė dėmesį į tai, kad daug pabėgėlių atvyksta be asmens dokumentų, taip pat į tai, kad pabėgėliams gali būti sunku išsinuomoti būstą. Pažymėjo, kad reikėtų įvertinti ir religinius bei kultūrinius skirtumus.

Tam, kad pabėgėlių perkėlimas ir integracija vyktų sklandžiai, į pasirengimą labai svarbu įtraukti savivaldybes, nevyriausybines organizacijas, savanorius ir visą visuomenę, pabrėžė Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi