Lietuvoje

2020.02.11 14:30

Ilgametis etikos prievaizdas nori atsakymo dėl Skvernelės: ar etatas buvo sukurtas tik premjero žmonai?

LRT TELEVIZIJOS laida „Forumas“, LRT.lt2020.02.11 14:30

Premjerui Sauliui Skverneliui ir toliau vengiant plačiau atsakyti apie jo sutuoktinės įsidarbinimo peripetijas koncerno „Orlen“ įmonėje, vis labiau kylančius komunikacinius gaisrus priversti gesinti Vyriausybės vadovo patarėjai, o patyrę politikos vilkai kelia vis naujų klausimų ir nori aiškaus atsakymo, kokiu keliu Silvija Skvernelė tapo įmonės finansų analitike.

Su patarėjais S. Skvernelis nesitarė

Kad S. Skvernelės įsidarbinimas koncerno „Orlen“ įmonėje virs skambia ir skandalinga istorija, sako iš karto supratęs premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas, tiesa, anot jo, premjeras nė su vienu savo aplinkoje esančiu patarėju dėl žmonos karjeros patarimų neprašė ir nesitarė.

„Ne, nepaklausė“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „LRT forumas“ sakė S. Malinauskas, paklaustas, ar premjeras teiravosi nuomonės apie žmonos karjeros krypties pasikeitimą.

S. Malinausko tikinimu, greičiausiai Vyriausybės vadovas ir pats numatė, kad viešojoje erdvėje dėl tokio sprendimo kils nemenkas triukšmas, tačiau žingsnis buvo žengtas.

„Visiškai buvo akivaizdu, patarėjo darbas yra kartais numatyti tam tikras krizes, o šiuo atveju, ko gero, ir premjerui nebuvo didelė staigmena, kad tai sukels labai didelį ažiotažą, kils daug klausimų. Taip ir atsitiko. Kadangi tai yra sprendimas, susijęs su jo žmona, tai jis pats ir įsivertino tas rizikas, su patarėjais nebuvo tartasi“, – sakė patarėjas.

LRT forumas. Politiko abėcėlė – reikia vengti ir interesų konflikto, ir jų regimybės: taisyklės, neįkandamos valdžios atstovams

Anot S. Malinausko, per visą Vyriausybės vadovo kadenciją buvo ne vienas atvejis, kada žiniasklaidos dėmesio premjerui buvo skirta itin daug, tačiau šį kartą akivaizdu – situacija leido aiškiai matyti, jog bus daug sąmokslo teorijų ir interpretacijų.

S. Malinauskui antrino ir „valstietė“ Agnė Širinskienė. Anot vienos iš valdančiųjų lyderių, premjeras šį kartą padarė rimtą komunikacinę klaidą, tiesa, greičiausiai premjeras būtų turėjęs aiškintis bet kokiu atveju, kad ir kur būtų pasisukusi jo žmonos karjera.

„Aš manau, kad reikia atriboti du dalykus. Pirma, premjero žmona, kaip ir kitų politikų vyrai ar žmonos, turi teisę į darbą. Kad ir kur S. Skvernelė būtų įsidarbinusi, klausimų būtų kilę. Jei tai būtų valstybinė įstaiga, tuomet būtų sakoma, kad premjeras galėjo tiesiogiai paspausti. Jei tai būtų savivaldybės pavaldumo įstaiga, tuomet pradėtų tikrinti kelius, finansavimą ir kitus dalykus. Manau, kad istorija šį kartą būtų pasakojama bet kuriuo atveju. Kodėl aš sakiau, kad šitaip (turimas omenyje įsidarbinimas „Orlen“ įmonėje – LRT.lt) nebūčiau pasielgusi, nes kai matau, kad jau yra pasakojama pasaka apie mane ir „Orlen“, kam tą reikėtų dar kurstyti ir skatinti, kad tai būtų viešojoje erdvėje dar mėnesį ar du. Dar reikėtų įvertinti ir tai, kad laikotarpis yra priešrinkiminis, visi labai įjautrinti. Ar tai buvo teisėtas pasirinkimas? Taip, manau, kad tai buvo teisėta ir jokių etikos konfliktų nekyla, tačiau ar tai buvo išmintingas pasirinkimas, tai čia greičiausiai jau yra kitas klausimas“, – svarstė A. Širinskienė.

Ilgametis etikos prievaizdas nori aiškaus atsakymo: ar buvo sukurtas etatas tik S. Skvernelio žmonai?

Laidoje kalbėjęs buvęs ilgametis Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas sakė, kad šioje situacijoje galima susidaryti dvejopą vaizdą: arba premjeras nusprendė užbaigti savo karjerą ir rūpinasi savo asmenine gerove, arba reikia atsakyti į klausimą skaidriai, kokiu būdu konkursą į darbo vietą laimėjo S. Skvernelė.

„Man atrodo truputį keistoka, susidariau tokią nuomonę, kad premjerui darbe liko geras pusmetis, baigiama kadencija, susirenka žaislus, išeina iš politikos ir reikia pasitvarkyti kai kuriuos reikaliukus – įdarbinti žmoną, nusitiesti keliuką, dar leisti savo komandai kažką padaryti ir tuo užbaigti“, – svarstė A. Salamakinas.

Anot politiko, būtų sunku įsivaizduoti panašią situaciją, praeinančią be pasekmių prieš 15 ar 20 metų. Pasak A. Salamakino, toks politikas, kuris nepateiktų argumentuotų paaiškinimų, kitą dieną padėtų pareiškimą ant stalo ir sakytų „atsistatydinu“.

„Padariau klaidą ir negaliu toliau vykdyti savo pareigų, nes tai yra klaida. Noriu pabrėžti, mano nuomone, tai yra klaida. Ir šiandien premjeras pasako, kad aš neaiškinsiu, kodėl žmona įsidarbino „Orlen“. Tada aš klausiu S. Malinausko, ar tas etatas įmonėje buvo? Ar jis įsteigtas tam, kad premjero žmona įsidarbintų?“ – laidoje į S. Skvernelio žmonos situaciją pažvelgė patyręs politikas ir pridūrė, kad šiuo metu viešojoje erdvėje niekas, be premjero, to atsakymo nežino.

Politiko teigimu, iš premjero pasigendama akivaizdžių ne tik parlamentarus, bet ir visuomenę dominančių atsakymų.

„Jeigu būtų S. Skvernelė grįžusi į banką, ten, kur dirbo ir anksčiau, niekas nekeltų triukšmo. Bet jeigu yra įsteigiamas etatas ir priimama premjero žmona, ar mes visai tada nesuprantame situacijos ir apie ką šnekame? Aš to nežinau, tai klausimas jums (S. Skvernelio aplinkos žmonėms – LRT.lt)“, – tvirtino A. Salamakinas.

„Aš tikrai neteisinu premjero ir suprantu, kad į visus klausimus reikia atsakyti ir atsakyti detaliai. Klausimai yra pagrįsti, tačiau į juos gali atsakyti du subjektai – premjero žmona arba pats „Orlen“. Kiek žinau, įmonė atsakė dėl procedūrų, nežinau, kiek detaliai ta informacija bus dar teikiama, aš tos informacijos neturiu, kad į tuos klausimus galėčiau atsakyti“, – A. Salamakinui replikavo S. Malinauskas.

Opozicijos atstovė Viktorija Čmilytė-Nielsen laidoje kalbėjo, kad paskutiniai premjero veiksmai kuria nemalonų precedentą, tarsi prisidengiant netinkamais pavyzdžiais iš praeities bandoma pateisinti savo veiksmus ir bėgama nuo paprastų, kiekvienam politikui privalomų etikos standartų.

„Slėpti tikrai nereikėtų ir teisinga būtų atvirai atsakyti į visus klausimus. Mane stebina ir pateikiami argumentai, bandoma pateisinti tokį elgesį, kad prieš 10 ar 15 metų vienaip ar kitaip padarė. Ar tai yra argumentas, kuris leidžia pateisinti neetiškus ar amoralius veiksmus, kurie daromi šiandien? Tai neturėtų būti indulgencija. Kiekvienas politikas žino abėcėlę, kad reikia ne tik vengti viešų ir privačių interesų konflikto, bet net vengti regimybės tokio konflikto“, – laidoje kalbėjo opozicijos atstovė V. Čmilytė-Nielsen.

BNS vyriausiasis redaktorius Vaidotas Beniušis laidoje pastebėjo, kad tai jau ne pirmas atvejis, kuomet S. Skvernelis vengia atsakyti į tiesioginius klausimus, į kuriuos jis, kaip premjeras, turėtų atsakyti. Anot žurnalisto, tai formuoja prastą politinį toną ir naikina vieną pagrindinių politikui vertybių – skaidrumą.

„Šiandien konstatuoti ar kalbėti apie formalų įstatymų pažeidimą ar esamą interesų konfliktą nėra kaip, tačiau mes turime kalbėti apie skaidrumo standartą, kurį šiuo atveju kuria premjeras. Ir visi, pradedant nuo visuomenės ir žiniasklaidos, turi visą teisę užduoti tuos klausimus ir dėl etato, ir dėl to, ar buvo viešas konkursas. Tokie įtarimai galėtų būti išsklaidyti, jeigu mes išgirstumėme, kad premjero žmona dalyvavo kokiuose penkiuose konkursuose, kad į šią vietą buvo viešas konkursas, dalyvavo kažkiek žmonių ir pan. Premjeras turi pareigą atsakyti į klausimus ir rūpintis tuo, kad jo veiksmais būtų pasitikima. Tai didžiulė vertybė, tačiau premjeras pasirinko visiškai kitą kelią, tie klausimai lieka kaboti ir priversti, ko gero, mes negalime, tačiau visuomenė geriausiai įvertins, ar tai yra tas skaidrumo standartas, kurio mes tikimės iš premjero“, – sakė BNS vyriausiasis redaktorius.

Parengė Šarūnas Nekrošius

Laidos įrašas:

LRT forumas. Politiko abėcėlė – reikia vengti ir interesų konflikto, ir jų regimybės: taisyklės, neįkandamos valdžios atstovams
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.