Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.13 05:30

Konservatoriai ieško lyderio: kodėl Šimonytė neatneštų laukiamos sėkmės, o Masiulis taptų akibrokštu?

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.02.13 05:30

Artėjant Seimo rinkimams, panašu, kad šiuo metu populiariausia konservatorių partija tebeieško savo vedlio. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) politikai ne tik laukia Ingridos Šimonytės sprendimo, bet ir primena apie paties partijos pirmininko atsakomybę arba baksnoja pirštu į buvusį susisiekimo ministrą Roką Masiulį. LRT.lt kalbintas politologas Saulius Šiliauskas tikina, kad nepartinio lyderio pasirinkimas konservatoriams gal ir padėtų praplėsti simpatikų gretas, tačiau šis kelias, anot jo, kartu yra labai pavojingas.

I. Šimonytė pasiūlymo vesti TS-LKD kandidatų į Seimą sąrašą iš konservatorių pirmininko Gabrieliaus Landsbergio sulaukė pernai, dar po pirmojo prezidento rinkimų turo. Tiesa, iki šiol politikė nepateikė atsakymo.

Kaip LRT.lt teigė G. Landsbergis, TS-LKD apie kitus galimus sąrašo lyderius kol kas negalvoja.

„I. Šimonytės apsisprendimas TS-LKD bendruomenei yra labai svarbus. Kol I. Šimonytės atsakymo neturime, alternatyvos nėra vertinamos“, – tikino TS-LKD pirmininkas.

Panašią nuomonę LRT.lt pateikė ir buvęs ilgametis konservatorių lyderis, šiuo metu Europos Parlamente dirbantis Andrius Kubilius. Politikas teigė, kad I. Šimonytė, nors ir nėra TS-LKD narė, savo pažiūromis yra artima konservatoriams. Be to, A. Kubiliaus manymu, politikė turi lyderiui būdingų savybių.

„Jos pažiūros, gebėjimas įgyvendinti didelius darbus, politinė nuovoka, lyderystė dalyvaujant prezidento rinkimuose yra tas savybių rinkinys, kuris, mano manymu, yra kaip tik labai reikalingas Lietuvai. Mano įsitikinimu, jei ji sutiktų imtis atsakomybės, partijoje tikrai niekam nekiltų klausimo dėl to, kad nepartinis vadovautų sąrašui“, – tvirtino A. Kubilius.

„Apie kažkokį planą B aš tikrai negalvoju“, – pridūrė buvęs TS-LKD pirmininkas.

Mato dar vieną galimą lyderį

LRT.lt kalbintas konservatorių partijos Lietuvos krikščionių demokratų bendrijos pirmininkas, parlamentaras Paulius Saudargas tikino, kad natūraliai kandidatų į Seimą sąrašo vedliu turėtų tapti TS-LKD pirmininkas G. Landsbergis, tačiau dabar pirmenybė teikiama I. Šimonytei. Jei ji atsakytų neigiamai, tada, pasak P. Saudargo, lyderystės turėtų imtis partijos vadovas.

P. Saudargas neslėpė, kad TS-LKD galima būtų diskutuoti ir apie alternatyvas I. Šimonytei ir G. Landsbergiui.

„Manau, kad galima būtų, ko gero, rinktis ne iš esamų partijos narių, ne iš lyderių. Galbūt pavyktų surasti kažkokį visuomenėje labai žinomą, labai telkiantį, galintį pozityvo į visą politinę sistemą įnešti lyderį. Partija galėtų prikalbinti jį jungtis. Laiko šiuo metu dar yra. Tarkime, jei susidėliotų viskas taip, kad I. Šimonytė atsisakytų, partijos pirmininkas dėl kokių nors priežasčių atsisako vesti sąrašą, tai manyčiau, kad partijos vedliu galėtų būti ir kažkoks visuomenėje stiprus lyderis iš šalies. Tokių variantų mes matėme ir kitų partijų sąrašuose. „Valstiečiai“ kažkada Saulių Skvernelį buvo pasikvietę“, – svarstė P. Saudargas.

Neoficialiai kalbama, kad TS-LKD į savo gretas siekia pasikviesti buvusį susisiekimo ministrą Roką Masiulį. P. Saudargas tikino, kad šis žmogus iš tiesų galėtų tapti konservatorių vedliu artėjančiuose parlamento rinkimuose.

„Jeigu kalbėtume kaip apie tam tikrą abstrakciją, kaip apie teorinį variantą, kaip apie tokio kalibro žmogų, kuris yra nesusitapatinęs su kita partija, kuris yra žinomas žmogus visuomenėje, gerai vertinamas, turintis patirtį ir politikoje kaip Vyriausybės narys, tai toks variantas turbūt būtų svarstytinas“, – atsargiai kalbėjo P. Saudargas.

Tiesa, TS-LKD krikdemų flango lyderis tikino manantis, kad, jei būtų nuspręsta, jog partiją rinkimuose ves nepartinis žmogus, jis turėtų tapti konservatorių partijos nariu.

„Manau, kad žmogus, kuris taptų sąrašo lyderiu, turėtų būti partijos narys, jis turėtų įstoti į partiją, įsipareigoti partijai“, – tikino P. Saudargas.

Politikas, kalbėdamas apie TS-LKD reputaciją, pripažino, kad konservatoriai yra ta partija, kurią rinkėjai vertina nevienareikšmiškai, tai yra vieni ją itin gerbia, o kiti gali ir nekęsti. Tad, pasak P. Saudargo, naujas, su partija tiesiogiai nesusijęs lyderis Seimo rinkimuose galėtų padėti konservatoriams sužibėti naujomis spalvomis.

„Bet kokiu atveju partija yra gana poliarizuojanti, nes esame gerai žinomi visuomenėje, turime reputaciją – vieniems mes patinkame, kiti galbūt mūsų nemyli. Tai yra mūsų stiprybė ir silpnybė kartu tuo pačiu metu. [...] Akivaizdu, kad, jei sąrašą vestų mažiau su tradicine konservatorių partija tapatinamas žmogus, atsirastų galimybė rinkimuose pasirodyti naujau ir tų nuomonių kategoriškumą, poliarizaciją sumažinti“, – svarstė konservatorius.

Pirmininko pavaduotoja: partija turi galvoti apie laimintį variantą

TS-LKD pirmininko pavaduotoja, Seimo narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, LRT.lt paklausta, kaip vertintų R. Masiulio kandidatūrą į partijos sąrašo vedlio poziciją, tikino, kad šis žmogus būtų tinkamas lyderio pareigoms.

„Konkrečiai ši kandidatūra man patinka. Aš manau, kad tai yra sąžiningas, darbštus, įvairius dalykus išmanantis žmogus. Faktas, kad jis tikrai būtų labai naudingas valstybės gyvenimui“, – komentavo konservatorė.

R. Morkūnaitė-Mikulėnienė tikino, kad TS-LKD, nors ir turi daug kompetentingų veteranų, neturėtų bijoti į savo gretas pasikviesti ir naujų veidų, kurie nepriklauso partijai.

„Partija turi galvoti apie laimintį variantą kaip komanda. Labai dažnai girdime mūsuose tas diskusijas, tarkime, vienmandatėse apygardose, apie tai, ar verta pritraukti žmones iš išorės. Kai kurie partijos senbuviai pabrėžia esantys ne vieną dešimtmetį partijoje, bet atsiranda kažkas naujo. O jeigu tas naujas žmogus turi atitinkamas savybes, jeigu jis sugeba sutelkti platesnį ratą rinkėjų, tai čia yra sveikintinas dalykas. Tiesa, nebūtinai taip pat samprotaučiau apie sąrašo lyderį“, – įžvalgomis dalijosi TS-LKD pirmininko pavaduotoja.

Politikė, paklausta, kaip vertina P. Saudargo mintį apie tai, kad, jei TS-LKD sąrašo lyderiu taptų partijai nepriklausantis žmogus, jis į ją turėtų įstoti, neslėpė skepsio.

„Mano asmenine nuomone, tai neturėtų tapti būtina sąlyga. Kai kurie žmonės, esantys drauge su mūsų bendruomene, kartais net savo buvimu, savo veiksmais įrodo, kad yra verti būti drauge, mes jais pasitikime“, – tikino R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Su pačiu R. Masiuliu LRT.lt susisiekti nepavyko. Naują partiją – Krikščionių sąjungą – įkūręs buvęs konservatorius Rimantas Jonas Dagys buvusį susisiekimo ministrą R. Masiulį kvietė į savo politinės jėgos gretas, tačiau R. Masiulis 15min.lt teigė galvojantis apie darbą versle, o ne politikoje.

„J. R. Dagys yra mane kalbinęs. Kaip ir ne viena kita partija. Tačiau mano kelias suka į verslą, ne į politiką. Rinkimuose dalyvauti neplanuoju“, – 15min antradienį nurodė R. Masiulis.

Politologas stebisi partijos apatiškumu: rinkėjams reikalingos aiškios žinutės

LRT.lt kalbintas Klaipėdos universiteto (KU) docentas, politologas Saulius Šiliauskas tikino, kad iš esmės konservatoriai, ieškodami sąrašo lyderio, dabar turi du variantus – partijos pirmininką G. Landsbergį arba I. Šimonytę. Ir šį sprendimą, politologo manymu, TS-LKD turėtų priimti kuo greičiau, nedelsdami.

„Jeigu dėl I. Šimonytės būtų rimtai nuspręsta, tai jau turėtų būti kažkas daroma: komunikacija, žinučių paskelbimas visuomenei. Dabar visa tai yra spėjimų lygmenyje, o rinkėjui, kuris abejoja, jau dabar reikalingi aiškesni pareiškimai apie tai, kas bus“, – pažymėjo S. Šiliauskas.

Pasak politologo, dabar, kai TS-LKD neskelbia, kas taps jų sąrašo vedliu, tarsi pamirštama dalis rinkėjų, kurie galėtų tapti konservatorių simpatikais.

„Be abejo, konservatoriams yra svarbūs ir liberalūs rinkėjai – kaip juos patraukti į savo pusę. Aišku, turėtų būti galvojama ir apie visus dešiniojo flango rinkėjus. Dėl to pakeitimai turėtų būti daromi kuo anksčiau, kad potencialus rinkėjas būtų pripratintas prie pokyčių. Bet jokių veiksmų nėra. Vietoje to yra kažkokie samprotavimai, samprotauja žiniasklaida. Atsiranda vietos kritikuoti Tėvynės sąjungą, kritikuojama apskritai opozicija, kad ji sėdi, rankas sudėjusi, ir tikisi išplaukti tuo, kad tiesiog bus išreikštas nepasitenkinimas valdžia per rinkimus“, – svarstė KU docentas.

S. Šiliauskas, lygindamas G. Landsbergį ir I. Šimonytę kaip potencialius TS-LKD sąrašo lyderius, pažymėjo, kad jų potencialas vesti partiją yra panašus. Politologas pripažino, kad I. Šimonytė prezidento rinkimų metu įrodė galinti TS-LKD pusėn patraukti ir tuos rinkėjus, kurie galbūt anksčiau nebalsavo už konservatorius. Tačiau S. Šiliauskas abejojo, ar Seimo rinkimų metu I. Šimonytė galėtų pakartoti tą patį.

„Esu įsitikinęs, kad net tas I. Šimonytės faktorius antrą kartą vargu, ar gali suveikti, atsižvelgiant į tai, kad, praėjus tam tikram laikui nuo prezidento rinkimų iki dabar, be teorinių pasamprotavimų, konservatoriai daugiau nieko ir nepadarė. [...] Tėvynės sąjunga nepateikė savęs kaip atsinaujinusios partijos. Jeigu to būtų imtasi, partija sulauktų momentinio teigiamo rezultato, bet abejoju, ar tai būtų toks efektas, kurį matėme po prezidento rinkimų“, – komentavo S. Šiliauskas.

Pavardės pakeitimas – ne išeitis

Politologas S. Šiliauskas tikino, kad valdančiųjų „valstiečių“ arši kritika buvusiam susisiekimo ministrui R. Masiuliui suponuoja, kad jis yra viliojamas į opozicijoje šiuo metu dirbančių konservatorių gretas. Tiesa, KU docentas tikino manantis, kad šio asmens lyderystė TS-LKD gretose dalies konservatoriams ištikimų rinkėjų būtų traktuojama kaip akibrokštas. Be to, neatmestina, anot pašnekovo, kad toks pasiūlymas nesuviliotų ir paties R. Masiulio.

„Tėvynės sąjungai tai būtų nelabai būdinga – kad ji į lyderius iškeltų beveik visiškai su partija [...] ryšių neturintį žmogų. Be to, jau ir anksčiau viešojoje erdvėje kalbėję ekspertai R. Masiuliui patarė į politiką, į rinkimų verpetą nesibrauti. Jam reikėtų palaukti rinkimų ir tada po jų į politiką ateiti vėl kaip specialistui, kaip profesionalui, kaip vadybininkui“, – svarstė S. Šiliauskas.

Anot politologo, įspūdis ar lūkesčiai, kad naujas, su TS-LKD tiesiogiai nesiejamas veidas galėtų padėti partijai per rinkimus, gali būti klaidingas.

„Ar nėra keičiamas lyderis vien dėl to, kad sąrašo vedlio pozicijoje būtų kita pavardė? Ar tai nėra tik formalus pasikeitimas vien dėl to, kad partija nebūtų siejama su viena pavarde? Nežinau, ar padėtų pritraukti naujų rinkėjų. [...] Nemanyčiau, kad pavardės faktorius čia yra reikšmingas“, – kalbėjo S. Šiliauskas.

Be to, politologo manymu, TS-LKD, ieškodami sąrašo vedlio, turėtų nepamiršti ir apie naujų partijų, pavyzdžiui, R. J. Dagio suburtos krikščioniškos politinės jėgos, įtaką. Būtent naujos partijos, o ne TS-LKD, pasak S. Šiliausko, gali į savo pusę patraukti neapsisprendusius rinkėjus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi