Lietuvoje

2020.02.23 12:00

Baus ne sekso pirkėjus, o prostitutes: nubaudžia, užčiaupia ir neleidžia kreiptis pagalbos

Mindaugas Jackevičius, LRT RADIJO laida „Aktualijų studija“, LRT.lt2020.02.23 12:00

„Jeigu tėvai smurtauja prieš vaikus, pagal analogiją nubaudžiame ir vaikus, nes jie tėvus išprovokavo. Jeigu moterys nukenčia nuo smurto artimoje aplinkoje, nubaudžiame ir jas, kad neprovokuotų smurtautojo“, – LRT RADIJUI kalba Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė.

LRT RADIJO laidoje „Aktualijų studija“ kalbinti specialistai apgailestauja, kad šiandienos visuomenėje prostitucija laikoma tik moters nusikaltimu, o sekso paslaugų pirkėjai Lietuvoje beveik nebaudžiami.

Prieš porą savaičių Teisingumo ministerija ir ministrų kabinetas nepritarė, kad būtų baudžiamos ne prostitutės, o seksualinių paslaugų pirkėjai. Taip pat atsisakyta sugriežtinti atsakomybę perkantiesiems moteris, todėl Lietuvoje rūkantieji žalias suktines baudžiami griežčiau nei perkantieji moteris sekso paslaugoms.

Seimo socialdemokratus nuvylė neigiama Vyriausybės išvada dėl baudžiamosios atsakomybės sekso paslaugų pirkėjui įteisinimo, tačiau, nepaisant to, jie sieks, kad pavasario Seimo sesijoje šis klausimas būtų sprendžiamas.

„Šiuo metu žmogaus pirkimas lytiniam pasinaudojimui ar išnaudojimui yra prilyginamas šuns išmatų nesurinkimui viešoje vietoje“, – piktinosi Seimo narė Dovilė Šakalienė.

Ministerija laikosi kitokios nuomonės. Jeigu asmenys, teikiantys, kaip teigia teisingumo ministro patarėja Rasa Svetikaitė, savanoriškas sekso paslaugas, nebūtų baudžiami, prostitucija Lietuvoje, anot jos, tarsi būtų pripažįstama legalia veikla.

„Tokios pozicijos ministrų kabinetas nesilaiko“, – pabrėžia teisingumo ministro patarėja.

R. Svetikaitės manymu, reikėtų skirti savanorišką ir prievartinę prostituciją. Anot jos, šiuo atveju svarbiau kalbėti apie aukas, įtrauktas į prostitucijos verslą ne savo noru.

„Atsakomybė tiems, kurie prekiauja žmonėmis, yra itin griežta, bet administracinės atsakomybės atsisakymas reikštų prostitucijos legalizavimą. Lietuva taps patrauklia prostitucijos paslaugų teikimui iš kaimyninių valstybių, pavyzdžiui, Baltarusijos ar Ukrainos“, – aiškina R. Svetikaitė.

Baudžiamos tik aukos?

Kai prostitucija prilyginama savanoriškai veiklai, anot M. Jankauskaitės, užkertamas kelią į šią problemą žvelgti plačiau.

„Kai atsisakome bausti pirkėjus, o paliekame bausmę nukentėjusiesiems, pagal analogiją, jeigu tėvai smurtauja prieš vaikus, nubaudžiame ir vaikus, nes jie tėvus išprovokavo. Jeigu moteris nukenčia nuo smurto artimoje aplinkoje, nubaudžiame ir jas, kad neprovokuotų smurtautojo. [...] Kyla klausimas, kodėl valstybė, užuot padėjusi nukentėjusiesiems, nubaudžia, užčiaupia ir neleidžia kreiptis pagalbos“, – svarsto M. Jankauskaitė.

Vertindama esamą situaciją, Lietuvos Žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė ragina atsižvelgti į tarptautinių institucijų rekomendacijas bei kitose šalyse taikomas praktikas. Anot pašnekovės, Lietuva išlieka bene vienintele Europos Sąjungos (ES) valstybe, baudžiančia prostitucija besiverčiančius asmenis.

Kyla klausimas, kodėl valstybė, užuot padėjusi nukentėjusiesiems, nubaudžia, užčiaupia ir neleidžia kreiptis pagalbos

„Turėtume nustoti bausti asmenis, besiverčiančius prostitucija. Mums tai rekomenduoja Jungtinių Tautų Moterių teisių komitetas, [...] kad Lietuva turėtų investuoti į išėjimo strategijas, paramą organizacijoms, dirbančioms su prostitucija besiverčiančiais asmenimis, kad padėtų jiems iš to išeiti. Tą yra sakęs ir Europos Parlamentas, akcentavęs, jog nereikėtų bausti asmenų, nes tai įtraukia juos į dar didesnį užburtą ratą“, – akcentuoja B. Sabatauskaitė.

Siūlymas bausti perkančiuosius sekso paslaugas, Žmogaus teisių centro direktorės teigimu, anaiptol nėra prostitucijos legalizavimas. Šiuo atveju prekyba žmonėmis būtų draudžiama per sekso paslaugų pirkėjų sutramdymą, sako B. Sabatauskaitė.

Sunkiau nubausti pirkėją

B. Sabatauskaitės teigimu, 2017-ais metais buvo nubausta 19, neva atlygintinai pasinaudojusių prostitucijos paslaugomis, asmenų. 2018-aisiais šis skaičius perkopė 20. Tuo metu už vertimąsi prostitucija 2017-aisiais buvo nubausti 245, 2018-aisiais – 194, o pernai – 167 asmenys.

Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis pažymi, jog užfiksuoti asmenį, perkantį sekso paslaugas, yra kur kas sunkiau, nei identifikuoti prostitucija besiverčiantį žmogų.

„Fiksuodami tokį nusižengimą, negalime naudoti kriminalinės žvalgybos priemonių, nes to neleidžia įstatymas. Tai yra pagrindinė priežastis, kodėl sudėtinga nustatyti asmenį, perkantį sekso paslaugas. Dažniausiai pastarieji pagaunami tada, kai forminamas prostitucija besiverčiančio asmens pažeidimas, kai tuo pačiu metu ateina klientas. [...]

Tas, kuris verčiasi prostitucija, dažniausiai nelabai sutinka bendradarbiauti su teisėsauga ir liudyti prieš klientą. Jeigu bendradarbiavimas būtų aktyvesnis, žmogus nevengtų liudyti ir patvirtinti, kad tai yra klientas, gal protokolų būtų ir daugiau“, – pastebi R. Matonis.

Nereikėtų bausti prostitucija besiverčiančių asmenų, nes tai įtraukia juos į dar didesnį užburtą ratą.

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovės Kristinos Mišinienės manymu, visuomenėje vis dar sunku apsispręsti, kas prostitucijoje vaidina esminį vaidmenį: auka ar sekso pirkėjas. Ji pritaria, jog siūlymas bausti sekso paslaugų pirkėjus išeitų tik į naudą, o ne skatintų prostituciją.

„Manu, kad tokiu būdu yra manipuliuojama legalizavimu, o žmonių protai visiškai sumaišomi“, – kalba K. Mišinienė.

Moterys sudaiktinamos

M. Jankauskaitė sako, kad sekso pirkėjų kriminalizavimas padėtų kurti nuostatas, jog žmogaus pirkimas – nusikaltimas ir to daryti negalima.

„Įsivaizduokite, kad vieną rytą prabundame ir gyvename tokioje visuomenėje. Tokiu atveju neatsirastų jaunuolių, kurie netyčia nusiperka sekso paslaugas. Mes dažnai darome ne dėl to, kad yra įstatymas, o todėl, kad giliai tikime, jog to daryti negalima“, – kalba lygių galimybių ekspertė.

Tas, kuris verčiasi prostitucija, dažniausiai nelabai sutinka bendradarbiauti su teisėsauga ir liudyti prieš klientą

Apibendrindama M. Jankauskaitė teigia, kad egzistuojantis aukų kaltinimas moteris sudaiktina. Jos aiškinimu, paprastai prostitucijoje atsiduria socialiai pažeidžiamos moterys.

„Man norisi paklausti, kokiu būdu jūs įvertinate, kad tai yra priverstinė ar nepriverstinė prostitucija? Juk nebūtinai tai turi būti situacija, kai žmogus per prievartą įtempiamas į automobilį. Ar esate girdėję, kad į prostituciją įsitrauktų karališkos kilmės moterys ar aukščiausio politinio lygio atstovės?

Tai, kad jos gerai atrodo, šypsosi ir demonstruoja, kaip joms tai patinka – neapsigaukime. Šioje aplinkoje esančių žmonių potrauminio streso sindromas yra stipresnis nei karo įvykiuose buvusių žmonių. Kas devinta moteris turi priklausomybę, nes save reikia nuolat svaiginti, kad galėtum visame tame būti. Prisižiūrime Holivudo filmų ir galvojame, kad tai šaunu, tačiau tai traumuoja“, – pabrėžia M. Jankauskaitė.

Išsamiau – laidos „Aktualijų studija“ įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.


Populiariausi