Lietuvoje

2020.02.11 12:00

Skvernelio ir Karbauskio duetas – vieni kalba apie ultimatumus, kiti – apie suderintą strategiją

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.02.11 12:00

Nors iki rinkimų liko dar aštuoni mėnesiai, jau vis garsiau kalbama apie juose dalyvauti ketinančius politikus. Vienas dažniausiai linksniuojamų klausimų – premjero Sauliaus Skvernelio politinė ateitis. Jis pats dar neatskleidžia, ar dalyvaus rinkimuose, bet politiniai oponentai jau kalba apie susitarimus, o ekspertai dabartinę situaciją lygina su praėjusį pavasarį vykusiais prezidento rinkimais.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis kiek anksčiau viešai pranešė, kad kviečia S. Skvernelį vesti partijos sąrašą spalį vyksiančiuose Seimo rinkimuose. Tiesa, pats ministras pirmininkas kol kas apie dalyvavimą rinkimuose kalba miglotai. S. Skvernelis tikina, kad jei dalyvaus rinkimuose, tai tik su „valstiečiais“, tačiau ar apskritai ketina dalyvauti rinkimuose – neatskleidžia.

Anksčiau jis sakė, kad apie jo politinę ateitį daugiau bus galima pasakyti po to, kai paaiškės jo sveikatos būklė. Dabar jau aišku, kad premjerui pavyko įveikti kraujo sistemos vėžį. Visgi, S. Skvernelis kelia dar vieną sąlygą – apie dalyvavimą rinkimuose jis pranešiąs, kai bus aišku, su kokia komanda ir kokia programa bus einama į rinkimus.

Tačiau politiniai oponentai prabilo ir apie premjero bei Ramūno Karbauskio susitarimą. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Savaitė“ liberalas Eugenijus Gentvilas teigė žinantis apie sąlygas, kurias esą S. Skvernelis iškėlė „valstiečių“ lyderiui. Anot parlamentaro, ministras pirmininkas pareikalavo R. Karbauskio, kad jis paliktų ir frakcijos seniūno, ir partijos pirmininko pareigas.

„Po 17 dienų (po valdančiosios daugumos posėdžio – LRT.lt) R. Karbauskis pareiškė, kad traukiasi iš frakcijos vadovo ir iš Kultūros komiteto pirmininko (pareigų – LRT.lt), tačiau iš partijos lyderystės nesitraukia. Dar daugiau, pasiskelbė, kad bus rinkimų štabo vadovas. Ką atsako Skvernelis? „Aš dar galvoju.“

Natūralu, jeigu štabo vadovas yra R. Karbauskis, partijos pirmininkas R. Karbauskis, S. Skverneliui vesti sąrašą ir prisiimti atsakomybę už bet kokias R. Karbauskio kvailystes su Roku Masiuliu, tai čia vienas dalykas, nebeturi su kuo kovoti – prieš neužmirštuolę pradėjo kovoti. Tai kodėl S. Skvernelis turėtų degintis ant šitų nesąmonių laužo, vesti sąrašą, kuris gal gaus 10–15 mandatų, ir tada visos nuodėmės bus nurašytos pačiam S. Skverneliui?“ – LRT laidoje „Savaitė“ kalbėjo E. Gentvilas.

„Tai tik spekuliacijos“

Visgi, premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas tokius E. Gentvilo žodžius neigia. Pasak jo, ministras pirmininkas yra aiškiai įvardinęs, kad E. Gentvilas disponuoja netikslia informacija, nes esą S. Skvernelis niekada nekėlė jokio ultimatumo R. Karbauskiui.

„Niekada tokių ultimatumų kelta nebuvo dėl pasitraukimo iš kokių nors pozicijų LVŽS pirmininko. Reikėtų pono Gentvilo paklausti, kas yra tie patikimi šaltiniai, kuriais jis remiasi. Antra, S. Skvernelis yra atkreipęs dėmesį, kad šiuo metu nevyksta jokios derybos apie sąrašo numerius ar panašius dalykus. Jis nėra priėmęs sprendimo, ar apskritai dalyvaus rinkimuose“, – teigė S. Malinauskas.

Premjero patarėjo teigimu, tik tuomet, kai S. Skvernelis priims sprendimą dėl rinkimų, bus galima kalbėti apie vietą sąraše bei kitus aspektus, pavyzdžiui, vertybes, programines nuostatas ir t. t.

„Visos spekuliacijos, kad yra iškeltos sąlygos, kurias atitinkant S. Skvernelis sutiktų dalyvauti rinkimuose su LVŽS, yra spekuliacijos“, – sakė S. Malinauskas.

Anot jo, jei premjeras apsispręs dalyvauti rinkimuose su „valstiečiais“, jam reikės susitikti su partijos vadovybe, pristatyti savo tikslus, pasitarti dėl to, su kokia vizija partija eina į rinkimus.

S. Malinauskas negalėjo pasakyti, kada premjeras paviešins savo sprendimą dėl Seimo rinkimų. Jis taip pat priminė, kad oficialaus kvietimo iš partijos S. Skvernelis nėra gavęs.

Primena prezidento rinkimus

Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologas Virgis Valentinavičius portalui LRT.lt komentavo, kad tai nėra pirmas kartas, kai S. Skvernelis delsia pranešti savo sprendimą apie dalyvavimą rinkimuose. Anot politologo, tai primena pavasarį vykusius prezidento rinkimus. S. Skvernelis ir tuomet delsė paskelbti savo sprendimą dėl dalyvavimo.

„Manau, kad ir dabar vyksta tas pats. Pakankamai aišku, kad jei sveikata leis, o ji leidžia, S. Skvernelis dalyvaus rinkimuose. Tai yra strateginis koketavimas su rinkėjais. Laukiama momento, kada paskelbti apie kandidatavimą bus palankiausia“, – komentavo V. Valentinavičius. Anot politologo, prieš prezidento rinkimus taip pat buvo aišku, kad premjeras kandidatuos.

V. Valentinavičius kalbėjo, kad tiek S. Skvernelis, tiek R. Karbauskis, kalbėdami apie propagandą esą skleidžiančią opoziciją, „antivalstybinę“ partiją konservatorių partiją ir t. t. siekia sudaryti įspūdį, kad jie yra vieninteliai, kurie gali užtikrinti stabilumą valstybėje.

„Tai priemonė mobilizuoti savo rinkėją, bet taip pat ir įsipareigojimas. Akivaizdu, kad politikoje dalyvaus, ir, galbūt, pakeliui S. Skvernelis išsireikalaus iš R. Karbauskio kažkokių palankesnių sąlygų. S. Skvernelio ir R. Karbauskio rinkimų žingsniai yra labai gerai suderinti, koordinuoti, ir jų tikslas vienas – kaip nors išgyventi Seimo rinkimuose“, – kalbėjo politologas.

Paklaustas, ar toks delsimas paskelbti nepakenks premjero pasirodymui rinkimuose, V. Valentinavičius teigė, kad taip neturėtų nutikti. Anot politologo, S. Skvernelis bando kelti savo vertę, priversdamas „valstiečius“ spėlioti, kokį sprendimą jis priims, nes aišku, kad premjeras yra vienas iš svarbiausių LVŽS kozirių rinkimuose.

„S. Skvernelis „valstiečiams“ yra vienintelis likęs koziris. Prieš 2016 metų rinkimus S. Skvernelis taip pat buvo koziris, bet tuomet buvo ir daugiau kviestinių svečių – visi, kurie yra dabar pabėgę, bet tuomet galėjo patraukti rinkėjus. Tai tokie politikai, kaip Dovilė Šakalienė, Justas Džiugelis, Bronislovas Matelis, Virgilijus Poderys, Vytautas Bakas“, – sakė V. Valentinavičius.

Be to, jis pastebėjo, kad ir „valstiečiai“ turi mažai šansų pritraukti kitus aukštesnės vertės politikus, ir pats S. Skvernelis jau neturi daug galimybių pasirinkti kokią nors kitą partiją.

S. Skvernelis – skaičiuojantis politikas

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Algis Krupavičius, paklaustas apie tai, kodėl premjeras vengia paskelbti, ar dalyvaus Seimo rinkimuose, sakė, kad reikia pažvelgti į S. Skvernelio elgesio modelį, kuris buvo matyti jau prieš 2016-ųjų Seimo rinkimus.

„Jis yra labai skaičiuojantis“, – sakė politologas.

Kaip kalbėjo A. Krupavičius, prieš praėjusius Seimo rinkimus dabartinis ministras pirmininkas taip pat buvo viliojamas ne vienos politinės partijos, tačiau įvertinęs, kurią pasirinkti jam būtų naudingiausia, į rinkimus pasuko su „valstiečiais“.

Šiandien premjeras ir neturi geresnių pasirinkimų nei „valstiečiai“.

„Ir su socialdemokratais flirtavo, ir su Liberalų sąjūdžiu diskutavo. Galų gale, geriausias sąlygas jam pasiūlė „valstiečiai-žalieji“. Kalbant apie 2016-us metus, jei kita įtakinga partija būtų pasiūliusi jam palankų scenarijų, situacija šiandien galėtų būti kita“, – komentavo A. Krupavičius.

Tačiau dabar S. Skvernelis yra valdančiosios daugumos ministras pirmininkas, nors, kaip svarstė politologas, S. Skvernelis galėjo ieškoti ir kitų kelių, kur galėtų pasukti. Ne kartą skelbta, kad premjeras apie galimą bendradarbiavimą diskutavo ir su socialdemokratais, taip pat kalbėta, kad premjeras gali pats kurti politinį judėjimą „Tėvynės labui“. Visgi, anot A. Krupavičiaus, visus tokius svarstymus į šalį nustūmė premjero liga.

„Šiandien premjeras ir neturi geresnių pasirinkimų nei „valstiečiai“. <...> Manau, kad jis kalba nuoširdžiai, kai sako, kad jei dalyvaus rinkimuose, tai su LVŽS. Kitas dalykas yra dėl dalyvavimo tikrumo. Kadangi jis tikrai skaičiuoja ir iš labai asmeniškų pozicijų, gali atsitikti taip, kad kadencijai einant į pabaigą ar vasarą nuspręs, kad yra kitų scenarijų, ir apskritai trauksis iš politikos. Tokių scenarijų realumas labai priklausys nuo visuomenės nuomonės apie jį“, – kalbėjo A. Krupavičius.

Pasak jo, jei premjeras pateks į kokias nors naujas duobes visuomenės reitinguose, tikimybė, kad jis nuspręs trauktis iš politikos, gali didėti. Jei asmeninį reitingą pavyks stabilizuoti ar net padidinti, tada S. Skvernelis, A. Krupavičiaus manymu, liks politikoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.