Lietuvoje

2020.02.10 15:09

Skvernelis užsimena apie koaliciją su socdemais po rinkimų, Paluckas turi sąlygų

Saulius Jakučionis, LRT.lt2020.02.10 15:09

Valdančiųjų „valstiečių“ deleguotas premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį užsiminė apie galimybę jo atstovaujamai partijai ir opoziciniams socialdemokratams būti valdančiojoje koalicijoje po šiemet spalį vyksiančių Seimo rinkimų. Prieš kelerius metus socdemus iš valdančiosios daugumos išvedęs partijos vedlys Gintautas Paluckas sako, kad tai įmanoma tik tuo atveju, jeigu socialdemokratai formuotų Vyriausybę, o „valstiečiai“ sugebėtų pripažinti per kadenciją padarytas klaidas.

Ministras pirmininkas portalui Delfi patvirtino, kad yra kalbėjęsis su G. Palucku apie koalicijos dėlionę kitos kadencijos Seime.

„(Socialdemokratai) gali būti vienu iš koalicijos partnerių, priklausomai nuo to, kas bus ta ašis – pagrindinė politinė partija, formuosianti Vyriausybę“, – sakė S. Skvernelis, bet detaliau bendro darbo galimybių nekomentavo.

Jis pats kol kas nėra atsakęs, ar dalyvaus artėjančiuose rinkimuose.

Šiuo metu „valstiečiai“ turi 49 narių frakciją Seime, socialdemokratų frakcijoje dirba devyni parlamentarai.

G. Paluckas teigė, kad partija su „valstiečiais“ dirbtų tik tuo atveju, jeigu laimėtų rinkimus, ir jeigu šie pripažintų savo padarytas klaidas.

„Jeigu mes būsime prie vairo, tuomet mes galime diskutuoti ir šnekėti apie siekius, kurie buvo užsibrėžti 2016 metais, ir klaidas, kurios buvo padarytos per šį laikotarpį. Kelias į sveikimą prasideda nuo ligos pripažinimo, o aš kol kas iš „valstiečių“ pusės matau tik absoliučią savigyną ir tam tikrą savęs apgaudinėjimą“, – naujienų portalui LRT.lt sake G. Paluckas.

„Žiūrint į ateitį būtų visiškai natūralu, kad centro kairės partijos ieškotų bendradarbiavimo galimybių ir darytų tai sąžiningai, nes kita alternatyva yra centro dešinės – Vyriausybė su konservatoriais priešakyje. Aš esu suinteresuotas, kad Lietuvoje vis dėlto būtų centro kairės Vyriausybė su socdemais prie vairo, o kiti galėtų atitinkamai pripažinę savo tam tikras padarytas klaidas ir objektyviai, blaiviai pasižiūrėję į savo pasiekimus ir klystkelius, atitinkamai prisidėti prie tikslų įgyvendinimo“, – pridūrė jis.

Pasak G. Palucko, „valstiečiams“ per kadenciją nepavyko įgyvendinti užsibrėžtų struktūrinių reformų sveikatos apsaugos, švietimo ar mokesčių sistemos srityse, nors jie ir tvirtina priešingai.

„Mes galime lenkti pirštus, kiek tik norime. <...> Tie dalykai neišspręsti dėl politinės galios stokos, susiskaldymo, kivirčų“, – kalbėjo socdemų lyderis.

Socdemai šios Seimo kadencijos pradžioje priklausė valstiečių „valstiečių“ vadovaujamai koalicijai, bet pasitraukė, kai 2017 metais G. Paluckas buvo išrinktas partijos lyderiu.

„Mes labai aiškiai pasakėme, kad išeidami turėjome omenyje, kokie viduje susiskaldę ir bendros politinės valios neturintys yra „valstiečiai“, galimybės įgyvendinti užsibrėžtas reformas yra labai abejotinos, o atsakomybė būtų tekusi visiems. Mes aiškiai pasakėme, kad nenorime būti atsakingi už tai, kas nebus padaryta. Aš manau, kad dabar visiems akivaizdu, kad taip ir atsitiko.

Antras dalykas, mes iš karto sakėme, kad, nepaisant to, jog politinių partijų ir net iš dalies Vyriausybės programoje yra surašyti gražūs, geri dalykai, Vyriausybė turi savo kursą ir kai kurie sprendimai yra tiesiog liberalūs ekonomine ir socialine prasme arba pernelyg suvaržantys žmogaus teises ir pasirinkimus kitoje spektro pusėje. Tai mums buvo nepriimtina“, – tvirtino G. Paluckas.

Anot pirmadienį paskelbtos Delfi užsakymu „Spinter tyrimų“ atliktos visuomenės apklausos, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga rinkimuose užimtų antrą vietą su 9,8 proc. balsų, o socialdemokratai liktų treti su 7,7 procentais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.