Lietuvoje

2020.02.10 12:53

Putiną gyrusi Klaipėdos mokytoja: kaip jūs manot, ar man neskauda širdis, kokia bus ta Rusija?

Monkevičius: tai – propaganda; atnaujinta 15:30

Vydūno gimnazijos Klaipėdoje vadovybė aiškinasi rusų kalbos mokytojos elgesį per pamoką, kai socialiniuose tinkluose paplito garso įrašas, kuriame mokytoja giria Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir sovietmetį. Skandalui išplitus mokytoja žodžių neišsižada.

„Man labai nepatinka kai kurie jūsų pasakymai. Kada baigs kadenciją Putinas? Jėzau, aš sakau, Dieve, kad jis nebaigtų tos kadencijos“, – įraše sako Klaipėdos Vydūno gimnazijos rusų kalbos mokytoja Galina Liachova.

„Jūs dar nematėt tų gamyklų, kurie jau sugriauti iki žemės. Kiek darbo vietų buvo, kokių mokyklų buvo kaimuose – aš gi jums pasakojau, koks buvo turtingas kabinetų aprūpinimas. (...) Kas padarė? Kas pastatė?“ – klausė ji.

„Aš žinau, apie ką jūs norite pasakyti: mes norėjome gyventi taip, teko gyventi kitaip. Gerai, jūs jau ketvirtas dešimtmetis eina, kai jūs gyvenate savarankiškai. Gyvenat. O jeigu nebūtų Europos Sąjungos, ar išgyventumėte? Vsio, daugiau nieko nesakau“, – kalbėjo mokytoja.

Akibrokštas Klaipėdoje: mokytoja pamokoje gimnazistams gyrė Putiną ir su nostalgija prisiminė sovietmetį

Gimnazijos direktorius Arvydas Girdzijauskas sakė, kad tai asmeninė mokytojos nuomonė ir ji nesutampa su mokyklos pozicija.

„Mokytojos išsakyta nuomonė nesutampa su kažkokia gimnazijos filosofija, politika, ugdymo programomis. Tai grynai asmeniškas požiūris ir pareiškimas. Mes mėginsime jį išsiaiškinti, įvertinę kontekstą. Šiandien jau išsiaiškinom, kad buvo tema būtent apie Rusiją, rusų kalbos pamokoje. Suprantama, kad mokytoja galėjo sulaukti klausimų ir į tuos klausimus mokytoja atsakė peržengdama tam tikras ribas“, – sakė jis.

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas teigė, kad tokie pasisakymai gėdingi, dėkojo juos įrašiusiems moksleiviams ir ragino mokyklą įvertinti situaciją.

LRT TELEVIZIJOS pakalbinta Klaipėdos Vydūno gimnazijos rusų kalbos mokytoja G. Liachova tikina, kad jai rūpi Rusijos ateitis ir ji tiesiog išreiškė savo nuomonę.

„Ėjom temą apie Rusiją ir buvo klausimų, ir aš, bandydama atsakyti į klausimus, pasakiau savo nuomonę. <...> Čia ne iš mano pusės, čia iš vaikų buvo – „kada tas prakeiktas Putinas išeis iš valdžios“. Aš sakau, aš labai nenorėčiau, kad jis išeitų. Jis daug ką padarė Rusijai. Kaip jūs manot, ar man neskauda širdis, kokia bus ta Rusija?“ – kalbėjo Klaipėdos Vydūno gimnazijos rusų kalbos mokytoja.

Per pamoką sovietmetį nostalgiškai prisiminusi mokytoja savo žodžių neišsižada.

„Man blogai (kad sugriuvo Sovietų Sąjunga – LRT.lt), atviras atsakymas, man blogai, kadangi aš išgyvenau, išdirbau toj šaly, ir aš likau Lietuvoj, nors aš rusė“, – sako G. Liachova.

Mokytojos kolegos šokiruoti: sako, pamokose tokiai diskusijai ne vieta.

„Aš tuos sovietinius laikus tai atsimenu, ir nekeliavom mes tris kartus per metus ir su tais batais buvo daugiau problemų, ir su kepurėm. Didžiajai daugumai iš mūsų tai buvo labai netikėta“, – sako Klaipėdos Vydūno gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Lilija Bručkienė.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius reziumuoja – tai propagandiniai teiginiai.

„Tai yra propaganda ir mūsų įstatymai numato, kad politikavimas, propaganda, tuo labiau, kad šiuo atveju yra visiškai prasilenkiama su elementaria pedagogine etika, mano galva, mokyklų vadovai turėtų įvertinę, pasvėrę aplinkybes, pasirūpinti, kad tokių pamokų nebūtų“, – sako ministras.

Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nario Arvydo Anušausko manymu, Vydūno gimnazijos mokytoja neturi pedagogikos ir didaktikos suvokimo, todėl reikėtų atlikti jos kompetencijų vertinimą. A. Anušauskas sako, kad šis įvykis negali būti nutylėtas. „Tai yra politikės, o ne mokytojos pasisakymas“, – LRT RADIJUI sako jis.

Tėvų forumo pirmininkas Darius Trečiakauskas teigia, kad mokytojos teiginiai apie Putiną ir sovietmetį tėra nepagrįstas įsitikinimas. „Mokymo žinios turi būti pagrįstos realiais faktais“, – akcentuoja D. Trečiakauskas.

Akibrokštas Klaipėdoje: mokytoja pamokoje gimnazistams gyrė Putiną ir su nostalgija prisiminė sovietmetį