LRT FAKTAI
Šiukšlės

Lietuvoje

2020.02.11 17:40

LRT FAKTAI. Sprendimas atsisakyti šiukšlių šachtų kursto kaltinimus savivaldybei

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.02.11 17:40

Nuo šių metų pradžios didelei daliai Vilniaus daugiabučių gyventojų teko pasirinkti – ar toliau naudotis šiukšlių šalinimo šachtomis ir už komunalines paslaugas mokėti daugiau, ar įprasti nešti atliekas į lauke esančias požemines atliekų aikšteles.

„Versdama užvirinti daugiabučių atliekų šachtas, savivaldybė gali elgtis neteisėtai“, – sausio 22 d. rašė portalas alfa.lt, remdamasis Lietuvos būsto rūmų prezidento Juozo Antanaičio teiginiu, kad šachtos yra privati būsto savininkų nuosavybė, kurios naudoti ar nenaudoti priversti negalima. LRT FAKTAI aiškinasi, kuo iš tikrųjų vadovavosi savivaldybė imdamasi pertvarkos ir ar sprendimas pažeidžia kokias nors būsto savininkų teises.

Savivaldybė kaltinama savivale

Kaip tvirtinama publikacijoje, savininkų bendrijas jungianti asociacija Lietuvos būsto rūmai teigia, kad savivaldybės vykdomas projektas yra neteisėtas – šachtos yra privatus butų savininkų turtas, kuriuo naudotis ar nesinaudoti savivaldybė priversti negali.

„Savivaldybės atstovai be savininkų sutikimo net neturi teisės įeiti į privatų namą“, – straipsnyje cituojamas Lietuvos būsto rūmų prezidentas Juozas Antanaitis.

Pasak jo, savivaldybės teisės šiuo atveju negali peržengti šachtų tvarkymo ir švaros palaikymo veiklos.

Sprendimo „užvirinti“ šachtas nebuvo

Tačiau sSavivaldybės atstovai paaiškino, kad šiuo metu vykstantis atliekų projektas išvis neturėtų būti suprantamas kaip šachtų „užvirinimas“, esą viskas, ką daro savivaldybė – perkelia į kitą vietą konteinerius, taigi, nors pačios šachtos tikrai yra privati butų savininkų nuosavybė, po jomis tiesiog nebestovi konteineriai.

„Taip, šachtos yra bendras butų savininkų turtas. Savivaldybė priima sprendimus tik dėl konteinerių, kurie yra šachtose. T. y., kai kieme pastatomi modernūs pusiau požeminiai konteineriai, savivaldybė panaikina konteinerius po šachtomis.<...>

Savivaldybė priėmė sprendimą ne dėl pačių šachtų uždarymo, o dėl konteinerio tokiose šachtose aptarnavimo. Jeigu gyventojai nuspręs neužsandarinti šachtų ir atsiras bent vienas gyventojas, kuris mes ten savo atliekas, tai namo administratorius turės tokias atliekas surinkti ir jas nunešti iki artimiausio konteinerio“, – aiškino Vilniaus miesto mero pavaduotojas Valdas Benkunskas.

Tokia paslauga gyventojams kainuotų papildomai, nes jie turėtų mokėti ir už atliekų surinkimą požeminėse aikštelėse, ir senose vietose.

Atnaujintose ir nuo metų pradžios įsigaliojusiose Vilniaus miesto atliekų tvarkymo taisyklėse taip pat neužsimenama, kad savivaldybė imasi veiksmų tiesiogiai prieš šachtas.

„Daugiabučiam namui ar namų grupei įrengus požeminių ar pusiau požeminių konteinerių aikštelę, šiuose namuose esančios šachtinės atliekų surinkimo sistemos, praėjus 1 mėnesiui, nebeaptarnaujamos, jose esantys antžeminiai konteineriai po šio termino išimami ir išvežami.

Bendrojo naudojimo objektų valdytojams siūloma organizuoti šachtinės atliekų surinkimo sistemos užsandarinimo darbus, užtikrinant higienos normų laikymąsi“, – numato nauja tvarka.

Mero pavaduotojas paneigė, kad savivaldybės atstovai esą braunasi į privačias erdves.

„Išvalyti konteinerius po šachtomis gali įmonės, kuri aptarnauja konkretų namą, atstovai, atliekų išvežėjai. Savivaldybės atstovai be gyventojų sutikimo niekada ir neina į jokius privačius namus. Neketina eiti ir ateityje“, – sakė V. Benkunskas.

Administratoriai: gyventojų sprendimas paaiškės per mėnesį

V. Benkunskas priminė, kad šachtų tvarkymu užsiima ne savivaldybė, o namą administruojanti įmonė arba bendrija, o užsandarinti šachtas esą yra tik rekomendacija.

UAB „Mano būstas“ atstovas spaudai Paulius Ugianskis patvirtino, kad šachtų klausimas – pačių gyventojų sprendimas. Šiuo metu vyksta butų savininkų balsavimas, tačiau rezultatų dar negalima prognozuoti, jie turėtų paaiškėti maždaug po mėnesio.

„Nuomonės yra pasidalijusios pusiau: vieni, ypač vyresnio amžiaus žmonės, kurie galbūt įpratę, priešinasi, kiti sutinka, kad būtų uždarytos [šachtos]. <...> Kol balsavimas nepraėjo, negaliu pasakyti“, – sakė P. Ugianskis.

„Jiems reikės mokėti [papildomai], nes žmonėms reikės suteikti papildomą paslaugą. Tai savivaldybės sprendimas, mes turime tik užtikrinti namo higienos klausimus ir kad būtų išvežtos šiukšlės. Gyventojai vis tiek yra namo šeimininkai“, – paaiškino jis.

Klaida / vienpusiška ir šališka informacija

Nors savivaldybė nuo šių metų tikrai pradėjo šiukšlių šalinimo šachtų uždarymo projektą, negalima teigti, kad jos veiksmai yra neteisėti ir gyventojai yra verčiami nebesinaudoti šachtomis, pažeidžiant jų teises į nuosavybę. Kaip patvirtino savivaldybės ir butų administratorių atstovai, šachtas prižiūri namų administratoriai, kurie atsižvelgia į savininkų balsavimą. Nuo šių metų keičiamas tik atliekų išvežimas, o kiekvieno būsto gyventojai balsuodami turi galimybęes šachtas palikti atviras. balsuodami kiekviename būste.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra