Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.10 18:14

„Socialdarbiečius“ palikti besiruošiantis Čimbaras pažėrė kritikos: tai darbo imitavimas

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.02.10 18:14

Nesikalbėjimas su žmonėmis, rūpinimasis savais interesais ir darbo imitavimas – tokias Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) problemas vardijo ją palikti ketinantis Petras Čimbaras. Kalbėdamas su portalu LRT.lt politikas pažėrė kritikos partijai, kurioje dirba beveik dvejus metus. Tačiau „socialdarbiečių“ pirmininkas Gediminas Kirkilas kritiką atmetą ir sako, kad partija ramiai ruošiasi rinkimams.

Politologas Andžejus Pukšto sėkmės spalį vyksiančiuose Seimo rinkimuose LSDDP neprognozuoja. Pasak jo, labiausiai tikėtinas scenarijus, kad partija neperlips būtinos 5 proc. kartelės, bet galbūt turės keletą atstovų, kurie vietą Seime iškovos vienmandatėse apygardose.

Teisingumo ministerijos duomenimis, LSDDP narių skaičius nuo įkūrimo svyravo, o pernai ją sudarė apie 3,4 tūkst. narių. Visgi prieš keletą mėnesių „socialdarbiečius“ paliko Širvintų merė Živilė Pinskuvienė, įsteigiant partiją sėdėjusi greta jos pirmininko Gedimino Kirkilo.

Apie tai, kad ketina palikti LSDDP, jau kurį laiką kalba partijoje nuo pat jos įkūrimo buvęs Seimo narys P. Čimbaras. Politikas, kalbėdamas su portalu LRT.lt, negailėjo kritikos partijos kolegoms, sakydamas, kad priimant sprendimus nėra galvojama apie žmones, o siekiama tik asmeninių interesų.

Sako, kad kalbėjo, bet nebuvo išgirstas

Ne tik valdančiąją daugumą, bet ir partiją palikti ketinantis P. Čimbaras, kalbėdamas su portalu LRT.lt, neslėpė pykčio susiklosčiusia situacija. Antrą kadenciją Seime dirbantis politikas kritikavo ne tik tai, kokie sprendimai priimami partijoje, bet ir tai, kaip buvo balsuojama Seime.

Tai ne darbas, tai tik darbo imitavimas.

„Tai ne darbas, tai tik darbo imitavimas“, – sakė P. Čimbaras. Jis sakė nuo pat partijos įkūrimo kėlęs klausimus, kalbėjęs su kolegomis, partijos vadovybe, bet tvirtino niekada nebuvęs išgirstas. Parlamentaras sakė matantis, kad partijoje nėra idėjų, naujovių, vizijos.

Vis dar LSDDP priklausantis politikas pasakojo, kad partijos valdyba, kurios nariu jis yra, į posėdžius renkasi kiekvieną trečiadienį. Tačiau, jo teigimu, kas aptariama vieną savaitę, kitą jau būna pamiršta. Jis taip pat teigė, kad Seime balsuojama už vieno žmogaus pasiūlymus, kuriais „siekiama žmonėms ne padėti, o pakenkti“.

Priekaištų jis turėjo dėl to, kad LSDDP nevykdo kelionių po Lietuvos regionus, kurių metų artimiau bendrautų su rinkėjais. Politikas teigė ne kartą raginęs partiečius jas organizuoti, nes tik taip, parlamentaro nuomone, pavyks pakelti partijos reitingą, jau kurį laiką esantį žemiau būtinos į Seimą patekti 5 proc. ribos.

Jis prisiminė įvykusį balsavimą, kai prezidentas Gitanas Nausėda vetavo valdančiųjų balsais priimtas įstatymo pataisas, nuleidžiančias Seimo rinkimų kartelę partijoms iki 3 proc. Seime šalies vadovo veto buvo pritarta ir kartelė liko tokia, kokia buvusi. Tam, kad veto būtų atmestas, valdantiesiems pritrūko vieno balso. P. Čimbaras buvo vienas iš valdančiųjų, nedalyvavusių šiame balsavime.

„Vietoje to, kad važiuotų pas žmones, bendrautų ir taip perliptų tą 5 proc. kartelę, eina kitu keliu – mažinti kartelę. Taip žiūrima tik sau naudos, o manęs tai tikrai netenkina. <...> Visada balsuoju pagal sąžinę ir protą. Nebealsavau dėl 3 proc. kartelės. Balsas, ko gero, būtų lemiamas, galbūt veto būtų atmestas, bet aš iš anksto sakiau, kad nebalsuosiu, nes ne taip yra dirbama. Reikia ne kartelę mažinti, o važiuoti pas žmones, kalbėtis ir tada gal ir 10-11 proc. pavyks pasiekti“, – kalbėjo Seimo narys.

P. Čimbaras sakė tikrai ketinantis dalyvauti Seimo rinkimuose, tačiau apie tai, kad galėtų dalyvauti kitos partijos sąraše, nekalbėjo. Jis teigė, kad nors LSDDP kritikos dėl sprendimo palikti partiją nesulaukė, tapo savotišku „raupsuotuoju“.

„Aš ir pas Viktorą (Darbo partijoje – LRT.lt) toks buvau, visur turėjau savo nuomonę ir ją turėsiu. <...> Partinė sistema pas mus dažnai išnaudojama vadų naudai, tai aš dar pagalvosiu (ar dalyvauti rinkimuose su kita partija – LRT.lt)“, – kalbėjo P. Čimbaras.

Visą kritiką atmeta

Partijos pirmininkas G. Kirkilas sakė, kad komentuoti P. Čimbaro sprendimą trauktis iš partijos kol kas anksti, nes apie tokį žingsnį dar nėra pranešta oficialiai. „Socialdarbiečių“ lyderis atmetė partiečio kaltinimus.

„Kalbos, gandai – Seime jų tiek, kad nesuspėsi sekti visko. Neišlendam iš ten (regionų – LRT.lt). Praeitą savaitę buvau keliuose rajonuose ir sekmadienį Palangoje buvau. Visur. Kiekvienam atrodo savaip, ką padarysi“, – LRT.lt sakė G. Kirkilas.

Niekur mes nesitaikome, mes ramiai ruošiamės rinkimams.

Paklaustas apie P. Čimbaro kritiką partijai, G. Kirkilas atsakė trumpai „toks stilius, matyt“. Visgi, LSDDP pirmininkas svarstė, kad partiečio pyktis partijai kyla dėl vienmandatės Molėtų-Širvintų apygardos. Šioje apygardoje P. Čimbaras į Seimą buvo išrinktas dukart, tačiau, kaip sakė G. Kirkilas, yra ir kitų kandidatų, kuriuos partija gali kelti šioje apygardoje.

„Ne viską galime užtikrinti, ko jis nori, o kas ką sugalvoja kritikuoti – visada gali sugalvoti, ką kritikuoti“, – sakė LSDDP vedlys.

Jis taip pat neigė P. Čimbaro kalbas, kad partija tapatinasi su „valstiečiais“, ir tvirtino, jog LSDDP dalyvaus rinkimuose, jau subūrusi štabą ir greitai pristatys rinkimų programą.

„Niekur mes nesitaikome, mes ramiai ruošiamės rinkimams“, – sakė G. Kirkilas.

Jis taip pat pridūrė esąs įsitikinęs, kad LSDDP pavyks surinkti būtinus 5 proc. rinkėjų balsų.

Šviesios ateities neprognozuoja

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Politologijos katedros vedėjas Andžejus Pukšto sako, kad „socialdarbiečių“ šansai 2020-ųjų Seimo rinkimuose perlipti 5 proc. kartelę yra labai menki. Be to, A. Pukšto priminė anksčiau G. Kirkilo išsakytą mintį, kad LSDDP ir „valstiečiai“ galėtų eiti vienu į rinkimus vienu sąrašu. Tiesa, tokią idėją atmetė pastarosios partijos lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Tas savarankiškas startas, mano galva, daug šansų nesuteikia. Partija be aiškaus ideologinio stuburo, visi ją mato kaip atskilusią nuo socialdemokratų partijos, jaunų, naujų veidų ten irgi nesimato. Tai daugiau toks sambūris žmonių, kurie buvo jau prie valdžios per pastaruosius 20 ar 30 metų, ir kurie norėtų bet kokia kaina toje valdžioje ir toliau išlikti“, – komentavo A. Pukšto, pridurdamas, kad nors kai kurie partijos nariai turi politinės patirties, jai trūksta „politinio kuro“.

Tai daugiau toks sambūris žmonių, kurie buvo jau prie valdžios per pastaruosius 20 ar 30 metų, ir kurie norėtų bet kokia kaina toje valdžioje ir toliau išlikti.

Politologas svarstė, kad ne tik „socialdarbiečiams“, bet ir kitiems dabartinės valdančiosios daugumos atstovams būsimi rinkimai nebus itin sėkmingi, nes daroma nemažai klaidų. Visgi, A. Pukšto svarstė, kad iš visų šiuo metų koalicijoje esančių partijų, būtent LSDDP turi mažiausiai šansų išlikti politinėje arenoje. Tačiau jis nesiėmė prognozuoti, ar nepakliuvę į Seimą „socialdarbiečiai“ išsilakstytų.

„Egzistuoja ir funkcionuoja neparlamentinės partijos. Jie gali dar kurį laiką gyvuoti, funkcionuoti, čia nieko naujo politinėje sistemoje. Kita galimybė – jungtis prie kito politinio darinio“, – sakė politologas.

Jis atmetė galimybę, kad „socialdarbiečiai“ jungtųsi su Gintauto Palucko vadovaujamais socialdemokratais. A. Pukšto svarstė, kad realesnis scenarijus būtų LSDDP susiliejimas arba bendras rinkimų sąrašas su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, nes „socialdarbiečiai“ visą kadenciją liko ištikimiausiais „valstiečių“ partneriais.

„Neatmesčiau, kad keletą mandatų ši partija gali gauti vienmandatėse apygardose, bet ar jų užteks sudaryta frakciją? Ko gero, bus sudėtinga“, – kalbėjo A. Pukšto.

Naujausios visuomenės tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ pristatytos apklausos, atliktos portalo Delfi užsakymu, rezultatai rodo, kad šiuo metu už LSDDP balsuotų 2 proc. Lietuvos gyventojų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi