Lietuvoje

2020.02.09 20:53

Iškilo grėsmė lietuviškam ugdymui Baltarusijoje – nori iškelti mokinius, o mokytojų prisivilioti sunku

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.09 20:53

Dėl higienos normų neatitikimo Baltarusijos specialistams sumanius iškelti netoli Lietuvos sienos Rimdžiūnuose veikiantį lietuvišką vaikų darželį, bendruomenė sunerimo. Esą išskaidžius Lietuvių vaikų grupes pasikeistų ir mokymosi kalba. Problemų mato ir lietuviškoje mokykloje dirbantys iš Lietuvos atvažiavę mokytojai – esą sutikus dirbti už Lietuvos sienų, nukenčia socialinės garantijos.

Netoli nuo Lietuvos–Baltarusijos sienos esančiuose Rimdžiūnuose veikia lietuviškas vaikų darželis. Jį lanko 12 vaikų. Darželis įsikūręs gyvenamaje pastate. Higienos specialistai nustatė, kad toks pastatas neatitinka higienos normų, priešgaisrinės saugos, pasiūlyta jį iškelti.

Žinios. Tailando policijos snaiperiai nukovė karį, kuris per 18 valandų apsiaustį spėjo iššaudyti 26 žmones

„Rūsyje po mumis yra katilinė ir tai pati didžiausia problema“, – sako darželio vedėja Edita Čaplinskaja.

Dabar lietuviškai su auklėtojomis kalbančius vaikus vietos valdžia siūlė perkelti į kitą darželį gretimoje gyvenvietėje.

„Bendravome su vietos bendruomene, su tėveliais ar vežtų, atstumai nedideli, bet sutiktų tik keletas, o jei keletas, tai ir mokymosi kalba būtų kitokia“, – teigia Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Tomas Daukantas.

Kartu su užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi lietuviškas švietimo įstaigas Rimdžiūnuose apžiūrėjęs Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus žada ieškoti išeičių.

„Galimas ir kitas variantas, darželį prijungti prie mokyklos ir čia įrengti tinkamas patalpas, tam, aišku, reikalingi finansai. Susitarėme pasinaudoti geros kaimynystės programa“, – teigė V. Makėjus.

„Sutarėme, kad specialistai pradės kartu dirbti ruošdami dokumentus, kad pagerintų infrastruktūrą čia“, – komentavo L. Linkevičius.

Rimdžiūnų mokykloje jau daugiau kaip dvidešimt metų dėstoma lietuvių kalba, iš vietos darželio atėję vaikai čia mokosi iki vienuoliktos klasės.

Lietuviškos abėcėlės Rimdžiūnų mokykloje šiais metais pradėjo mokytis 7 pirmokai. iš viso mokykloje 65 mokiniai juos lietuviškai moko 20 mokytojų beveik pusę į mokyklą dirbti atvažiuoja iš Lietuvos.

Baltarusijoje lietuviškoje mokykloje dirbantys lietuviai mokytojai gyvena šalia esančiame bendrabutyje. Į Lietuvą grįžta kas savaitę, dvi.

Norinčiųjų dirbti etninėse mokyklose kasmet rasti vis sunkiau. Mokytojai piktinasi, kad pradėjus dirbti Baltarusijoje, jie nebegauna lietuviškų socialinių garantijų, nukenčia pensija.

„Aš antri metai neturiu nei sveikatos draudimo, už mane nemokami „Sodros“ mokesčiai, neina stažas“, – sakė fizikos mokytoja Stasė Paulaitienė.

„Mokytojai yra įdarbinami Baltarusijoje ir darbo sutartis su Baltarusijos šalimis, su mokykla, o iš Lietuvos išvyksta pagal rėmimo sutartį, šiuo metu tas klausimas yra sprendžiamas“, – komentavo mokyklos direktorė Svetlana Lukšienė.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sako, kad pernai padidinus dotacijas, užsienyje dirbantiems mokytojams, atlyginimai galėtų didėti keliais šimtais eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt