Lietuvoje

2020.02.10 13:01

Skvernelio patarėjas: Rokas Masiulis darė darbus, kurių prašė ir reikalavo premjeras

Grėsmių premjero Sauliaus Skvernelio reputacijai vis daugėja. Prie nemalonumų dėl keliuko namų link asfaltavimo, kuris taip paslaugiai įgyvendintas sulig Jaroslavo Narkevičiaus atėjimu į susisiekimo ministro postą, vėliau sekusios ministro gynybos, kai prezidentas pareiškė, kad metas J. Narkevičiui trauktis, praėjusią savaitę prisidėjo ir sutuoktinės įsidarbinimas vienoje iš koncernui „Orlen“ priklausančių įmonių.

Premjeras išsisukinėja, atsakinėdamas į žurnalistų klausimus – nežinau, žmonos paklauskite ir t. t., tuo sukeldamas papildomų abejonių. O rinkimai vis arčiau. Politologai sako, kad po skandalų su keliuku, o dabar ir žmona, S. Skvernelis teturi du kelius į rinkimus – eiti su „valstiečiais“ arba visai neiti. Antrasis variantas mažai ką įtikina. Kol kas Ramūno Karbauskio viliojamas vesti visą valstiečių sąrašą, premjeras atsakymą atidėlioja. Premjero patarėjas sako, tam įtakos gali turėti ir R. Karbauskio paskelbtas karas buvusiam ministrui Rokui Masiuliui – mat S. Skvernelis tai laiko visos Vyriausybės puolimu.

Savaitė. Rinkimai artėja, o premjeras – kryžkelėje tarp Karbauskio ir Masiulio: Skvernelis turi eiti su „valstiečiais“ arba neiti visai

„Apsisprendžiau dalyvauti su tais žmonėmis, kurie savo darbus, idėjas, mintis grindžia vertybėmis, kurie turi ambiciją keisti valstybę, kurie turi ambiciją daryti politiką kitokią“, – taip prieš ketverius metus Saulius Skvernelis kalbėjo, kai apsisprendė į rinkimus eiti su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Šįkart apsisprendimas, panašu, sunkesnis.

„Ar negalės, tai priklauso ne nuo noro, o nuo sveikatos“, – vasario pirmosiomis dienomis situaciją komentavo R. Karbauskis.

Premjeras džiaugiasi, kad vėžys atsitraukė, bet sprendimui dėl rinkimų dar ne laikas.

„Aš nesiblaškau – jei eisiu, dalyvausiu rinkimuose, politikoje, tai tą darysiu su LVŽS. Dar turiu laiko pagalvoti, galvoju įtemptai. Yra ankstyva, ne laikas, sprendžia ne Ramūnas Karbauskis, o taryba“, – sako premjeras.

„Ne, tai jeigu jis negalės dalyvauti rinkimuose, tai kažkaip mes išspręsim tą klausimą tikrai. Aš ar kažkas kitas. Tikriausiai aš, pagal logiką“, – svarsto R. Karbauskis.

Žvelgiant iš šalies atrodo, kad R. Karbauskis su S. Skverneliu – vienas kitą palaikantis tandemas. Tačiau premjero patarėjas sako, kad S. Skverneliui nepatinka R. Karbauskio paskelbtas karas buvusiam ministrui Rokui Masiuliui.

„Rokas Masiulis yra buvęs šios Vyriausybės narys, daręs darbus, kurie siejami ne tik su juo, bet jis juos darė todėl, kad Saulius Skvernelis siūlė, prašė ir reikalavo, kad jie būtų daryti. Mes turim darbus, kuriais galime didžiuotis. Kartais susidaro įspūdis, kad susidaro įtampa, nukreipta prieš Vyriausybę. Sauliui Skverneliui svarbu, kad žmonės pamatytų, kas padaryta pozityvaus, o santykių aiškinimasis – antraeiliai dalykai. Tai yra faktoriai, kurie, mano manymu, neabejotinai lems Sauliaus Skvernelio apsisprendimą į vieną ar kitą pusę“, – tvirtina premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas.

Esą S. Skvernelis pasiūlymų sulaukė ir iš kitų partijų. Tik iš tikrųjų daug pasirinkimo, anot politologų, jis neturi.

„Iš tikrųjų ne valstiečių S. Skvernelis nėra jau tokia geidžiama nuotaka, jei pajuokautume, kokia buvo 2016 metais. Dabar nemanau, kad daug partijų norėtų jį matyti, nes jis susitepė būnant su „valstiečiais“. R. Karbauskis yra pats nepopuliariausias politikas ir su juo būti tamdeme, su nepopuliariausiu politiku, tai kenkia ir S. Skvernelio politinei sveikatai“, – svarsto MRU politologas Vytautas Dumbliauskas.

„Aš manau, kad čia toks viešas laužymasis. Aš manau, kad nėra jokių kitų alternatyvų, tik S. Skverneliui toliau vesti LVŽS sąrašą. Viena vertus, patys valstiečiai ir žalieji neturi kito lyderio, o, kita vertus, pačiam S. Skverneliui taip pat alternatyvų nėra, jei jis nori likti politikoje toliau. Jokia kita partija negalės suteikti jam galimybės būti sąrašo viršuje, o šiaip likti eiliniu politiku, kitos partijos nariu – vargu ar jo ambicijos leistų“, – mano VU TSPMI profesorius Tomas Janeliūnas.

S. Skvernelio alternatyvos susitraukė per pastaruosius mėnesius. Pirmiausia, buvo nutiestas vadinamasis premjero keliukas – Susisiekimo ministerija jam skyrė rezervo pinigus, o S. Skvernelis aiškino apie tai nieko nežinojęs. Premjeras taip pat mūru stoja už su tuo pačiu keliuku susijusį ir dėl kitų sprendimų Prezidento vis peikiamą susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių.

Prezidentas ir opozicija sukritikavo ir premjero žmonos įsidarbinimą lenkų koncernui „Orlen“ priklausančiame degalinių tinkle – mat tai galimas interesų konfliktas. S. Skvernelio Vyriausybė anksčiau priėmė koncernui „Orlen“ naudingų sprendimų.

„Jau ne pirmą kartą užlipama ant grėblio, su grėbliu gaunama per kaktą, bet bandoma sakyti, kad su tuo grėbliu užvožė kažkas kitas. Kai pats priėmė sprendimą, kuris aiškiai sukels rezonavimą ir klausimų, manau, turėjo pasiruošti paaiškinti, kodėl veiksmas priimtas, užtikrinant maksimalų skaidrumą“, – teigia MRU politologė Rima Urbonaitė.

Rinkimams, o tiksliau, valdžios pasikeitimui ruošiasi ir premjero komanda. Premjero patarėją – kandidatą į ekonomikos ir inovacijų ministrus – Luką Savicką pagaliau priėmė prezidentas. Tik ar jis bus tinkamas kandidatas, paaiškės dar vėliau.

Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis skiriamas Lietuvos ambasadoriumi NATO.

Patarėjas sveikatos klausimais Paulius Gradeckas paliko komandą, laimėjęs konkursą į Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotojo pareigas.

S. Skvernelio komandą papildė buvusi jo patikėtinė per prezidento rinkimus Ieva Gervinskaitė, ji patarinės jaunimo ir nevyriausybinių organizacijų veiklos klausimais.

S. Skvernelio patarėjas Skirmantas Malinauskas ginasi, kad apie rinkimus komanda negalvoja.

„Rinkimai – antraeilis dalykas. Tiesą sakant, viduje komandos apie tai nekalbama. Kaip ir nekalbama apie darbų paieškas“, – tikina patarėjas.

Anot politologų, įvairios komandos rokiruotės artėjant rinkimams – įprasta praktika.

Kai kurie politikai sako, kad ir R. Karbauskio pasitraukimas iš frakcijos vedlio ir Kultūros komiteto lyderio pareigų – S. Skvernelio sąlyga kartu eiti į rinkimus. Taigi, dabar R. Karbauskis žada važinėti po Lietuvą ir kalbėtis su rinkėjais.

„Makabriška – jei darbai geri ir žmonės jaučia pokyčius, jokia tendencinga propaganda negali to užgožti, nes žmogus jaučia – arba gyvenimas pagerėjo, arba nepagerėjo. Man atrodo, jei tu prisiėmei Kultūros pirmininko postą, o tas komitetas tau ir sukurtas, tai kad nesugebi baigti kadencijos, apie tave kaip apie politiką irgi šį tą pasako“, – sako politologė R. Urbonaitė.

Ir, pasak politologų, subyrėjusių reitingų pakelti nebepavyks, kad ir kur važiuotų.

„Tai bus bandymas pakartoti 2015–2016 metų važinėjimus, kurie buvo sėkmingi, bet į tą patį vandenį, yra sakę dar senovės graikai, antrą kartą neįbrisi“, – mano politologas V. Dumbliauskas.

Apie tai – reportaže:

Savaitė. Rinkimai artėja, o premjeras – kryžkelėje tarp Karbauskio ir Masiulio: Skvernelis turi eiti su „valstiečiais“ arba neiti visai