Lietuvoje

2020.02.09 12:43

200 lietuvių Kinijoje jaučiasi pamiršti valdžios: atsiųsti dėžutę kaukių Lietuvai nebūtų didelis nuostolis

URM: kaukės išsiųstos, tačiau jos įstrigo dėl DHL stabdomų operacijų Kinijoje; atnaujinta 13.58
LRT RADIJAS, LRT.lt2020.02.09 12:43

Kol pasaulio mokslininkai ir tarptautinės sveikatos organizacijos ieško kelių, kaip pažaboti koronavirusą, Kinijoje gyvenantys lietuviai jaučiasi šiek tiek pamirši Lietuvos valdžios.

Kaip LRT RADIJUI kalbėjo Šanchajuje gyvenantis lietuvis Mindaugas Skrupskelis, šiuo metu didžiausias deficitas šalyje – apsauginės kaukės, kurių galima įsigyti tik „juodojoje rinkoje“, o deryboms vietos nebelieka, nes konkurencija tapo itin didelė.

„Yra labai bloga situacija, o vienintelis būdas įsigyti kaukių yra tik „juodoji rinka“. Labai nedaug galimybių, o kaina, kokia būna pasakyta, galimybių derėtis nėra, todėl ,kad yra žmonės, kurie sumokės daugiau. Šiuo metu yra mažai vietų, kur tų kaukių galima gauti, todėl jų kaina dabar yra kosminė“, – sakė M. Skrupskelis.

Anot jo, žmonės kalbasi, kad „juodojoje rinkoje“ už kaukę mokama net 8 eurų suma.

„Tai nepadori kaina“, – sakė lietuvis.

Pasak lietuvio, jis pasigenda didesnio mūsų šalies Vyriausybės įsitraukimo į situaciją, kai kurie Lietuvos piliečiai jaučiasi primiršti, nes žino, kad Lietuva turi apsauginių kaukių, tačiau paramos Kinijoje gyvenantys lietuviai nesulaukia ir iš padėties priversti suktis patys.

„Man truputėlį gaila, kad Lietuvos Vyriausybė, teigdama, kad turi kaukių, neatsiuntė lietuviams nei vienos dėžutės į Kiniją. Mūsų čia yra tik 200 žmonių ir, manau, kad jei Lietuvoje yra kaukių, būtų labai nedidelis nuostolis šalies Vyriausybei pasirūpinti savo piliečiais“, – sakė M. Skrupskelis.

Pats Mindaugas sako, kad laukia siuntinio iš tėvų, kurie jam iš Lietuvos atsiųs dalį kaukių.

„Raspiratorių ir kaukių labai trūksta, aš laukiu siuntos iš savo tėvų, man siunčia iš Lietuvos. Pats asmeniškai ieškojau visur kaukių, nes jos reikalingos ir mūsų darbuotojams, net jei ir virusas nuslops, mes planuojame, kad kaukių ofise turėtų būti“, – LRT RADIJUI pasakojo Kinijoje gyvenantis lietuvis.

URM: kaukės buvo išsiųstos, tačiau įstrigo, nes įmonė sustabdė operacijas Kinijoje

Reaguodamas į situaciją Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad mūsų šalies Vyriausybė pirmiausia pateikė rekomendacinio pobūdžio pranešimus – vengti keliauti į Kiniją, o esantiems ten, ypač, ne karantino zonoje, palikti šalį.

Kaip LRT RADIJUI sako L. Linkevičius, šiuo metu Uhano rajone, kur yra fiksuotas didžiausias viruso protrūkis, yra trys Lietuvos piliečiai.

„Trys asmenys, kurie yra toje nesaugioje zonoje, tačiau neketina iš ten išvažiuoti, evakuoti kaip ir nereikia, o kitų mes kaip ir nežinome. Ir jau per porą savaičių raginame nevykti į tą šalį. O jei esate ten, turistaujate, tai raginame išvykti“, – sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Ministro teigimu, visi žinomi trys žmonės, kurie yra nesaugioje zonoje yra Uhano mieste, su jais palaikomas ryšys.

„Su jais yra palaikomas ryšys ir tiek. Kuomet jie pranešė apie savo buvimą, informavo, kad neketina niekur vykti ir dabar yra tokia situacija“, – sakė ministras.

Paklaustas, kokią pagalbą Lietuvos Vyriausybė suteikia ten esantiems mūsų šalies piliečiams, L. Linkevičius sako, kad pirmiausia tai yra informacija, jog reikėtų vengti kelionių į tą regioną.

„Pirmiausia, mes suteikiama pagalba, kad ten nevažiuoti. Apie tuos, kuriuos žinome, tai informuojame, kad reikėtų iš ten išvykti, o jeigu jie neišvyksta, tada jau labai sunku suteikti kokią nors pagalbą, nežinant net kur jie yra. O šiaip, Kinijos valdžia ėmėsi labai griežtų priemonių, tai rekomenduotumėm bent jau stebėti, ką jie siūlo daryti arba reikalauja ir tų priemonių reikėtų paisyti. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad situacija nėra dar stabilizuota ir PSO skelbia ekstremalią situaciją dėl viruso protrūkio, todėl, matyt, kad ta turistinė kryptis turėtų būti svarstoma šiuo metu“, – sakė L. Linkevičius.

Paklaustas, ar Lietuva nesvarsto iš Kinijos evakuoti savo piliečių, kurie yra šioje šalyje, L. Linkevičius sako, kad jeigu tokie poreikiai būtų, ypač esantiems nesaugioje zonoje, tuomet žmonėms reikėtų kreiptis į Lietuvos ambasadą.

„Jei toks poreikis būtų repatrijuoti iš nesaugios zonos, reikėtų informuoti mūsų ambasadą ir ji užsiimtų tuo koordinavimu. Na, o tie, kurie yra atviroje zonoje, tiesiog raginame išvykti. Tą turėtų padaryti savo pastangomis, jeigu to pageidauja. Norėtumėme, kad norėtų grįžti, nes tai yra rizikinga“, – sakė ministras.

Ar Lietuva ketina imtis kitų, ne tik rekomendacinio pobūdžio priemonių, kaip pavyzdžiui, galbūt svarstyti ieškoti galimybės nusiųsti kaukių ar raspiratorių savo šalies piliečiams į Kiniją, L. Linkevičius,

„Tai kaukių rasti yra visur sunku, čia yra trūkumas, žinoma. Todėl reikėtų kreiptis į Kinijos institucijas, jie pagal išgales tą dalina. Mūsų atveju, tokių centralizuotų tiekimų, konkrečiai lietuviams nenumanome. Kaip ir visus kitus piliečius aprūpins centralizuotai vietos valdžios įstaigos pagal galimybes ir turimus resursus. Niekas papildomai kaukių pagal tautybę tikrai nedalins“, – sakė L. Linkevičius.

Tiesa, Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė vėliau patikslino informaciją, kad Lietuva jau yra išsiuntusi kelias dėžes apsauginių kaukių, tačiau jos įstrigo dėl Kinijoje siaučiančio koronaviruso, nes įmonė, kuri siuntas gabena, yra sustabdžiusi operacijas Kinijoje.

„Užsienio reikalų ministerija praėjusią savaitę yra išsiuntusi kelias dėžes apsauginių kaukių, tačiau įmonė DHL šiuo metu yra sustabdžiusi operacijas Kinijoje, todėl dėžės yra įstrigusios Pekine ir Honkonge. Mūsų ambasados darbuotojai ketina vykti iki paskirstymo punkto ir tas kaukes atgauti“, – LRT RADIJUI vėliau informaciją tikslino URM atstovė spaudai.

Anot jos, apie informaciją, kad lietuviams trūksta tokių priemonių ministerija sužinojo tik iš LRT RADIJO pranešimų.

„Prieš tai jau priemonių ėmėmės patys siųsdami siuntas, su galimybe padalyti jas lietuviams. Jei jie praneštų apie poreikį, tada mums būtų aiškiau, nes kol kas apie poreikį girdime viešais kanalais, tačiau į ambasadą niekas nesikreipė“, – situaciją komentavo R. Jakilaitienė.

Prognozės apie viruso piką vis tolsta

Kaip LRT RADIJUI komentavo šiuo metu Šanchajuje gyvenantis M. Skrupskelis, šiuo metu, kalbos apie galimą viruso pažabojimą ir pasiektą piką – ankstyvos.

Anot lietuvio, skaičiai keičiasi kasdien, mirčių atvejų taip pat daugėja.

„Jei žiūrėtume, kaip auga skaičių kreivė, tai pikas dar nepasiektas. Iš pradžių buvo kalbama apie vasario vidurį, dabar jau pranešama apie kovą, kai kas užsimena apie balandį. Žodžiu, daug neužtikrintu ir nežinome, kaip toliau planuotis savo gyvenimą. Nėra ramu“, – sakė lietuvis.

Pasak Mindaugo, šiuo metu nemažai žmonių iš atostogų yra grįžę į Šanchajų, tačiau didžiąją laiko dalį būna namuose, darbus stengiasi organizuotis iš savo gyvenamųjų būstų, tačiau tie, kurie privalės būti savo darbo vietose, jau pirmadienį jungsis į įprastinį gyvenimą.

„Bandoma kažkaip sugrįžti į gyvenimą, nes visos šios priemonės ir karantinai jau padarė didelius nuostolius Kinijos ekonomikai. Manoma, kad viso pasaulio ekonomikai tai gali būti žymus smūgis“, – sakė M. Skrupskelis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.