Lietuvoje

2020.02.08 17:32

Eilės pas gydytoją piktina gyventojus: laukti tenka mėnesiais

Reda Gilytė, Vesta Tizenhauzienė, LRT.lt2020.02.08 17:32

Specialiųjų tyrimų tarnyba, įvertinusi eiles gydymo įstaigose, nustatė, kad trūksta ir skaidrumo, ir sisteminio požiūrio. Pasak pareigūnų, didžiausia korupcijos rizika kyla, kai viešai nepateikiama visa informacija apie pacientų registracijai skirtą laiką, jie negali ir viešai stebėti vykstančių pokyčių. Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad tik laiko klausimas, kada eilės sumažės - pradėta kurti išankstinė pacientų registravimo sistema.

Kartais norint patekti pas gydytoją tenka imtis ir ryžtingų priemonių. Ypač kai nepavyksta registruotis mėnesį ir daugiau. Atkakliausiems pasiseka.

„Susižinojau, kada gydytojas dirba, atsisėdau ir sėdžiu prie durų, sakau, darbui baigiantis gal kaip nors pakliūsiu“, – vylėsi vizito pas gydytoją laukiantis pašnekovas.

Ne tokie atkaklūs pacientai laukia ir kelis mėnesius.

„Aš nuo lapkričio 6, atėjau šiandien tik atsakymo“, – tikino žurnalistų kalbinta moteris. „Daug reikia laukti, pas akių ilgai reikia laukti, pas vidaus – irgi ilgai“.

Panevėžio ligoninės konsultacijų poliklinikos vadovė Laima Sakalauskienė pripažįsta, kad trūksta kai kurių specialistų, todėl ir pacientams tenka ilgiau palaukti. Panašių problemų yra daugelyje regioninių gydymo įstaigų.

„Šiokia tokia problema yra. Dalis žmonių, kurie nori pas konkretų specialistą, jie mieliau laukia ilgiau, negu anksčiau registruojasi pas kurį nors kitą“, – sakė L. Sakalauskienė.

Eiles gydymo įstaigose ir dėl to kylančias korupcijos grėsmes vertino Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Jie stebėjo šešiolika gydymo įstaigų tiek didžiuosiuose miestuose, tiek regionuose. Pareigūnų teigimu, iki šiol nėra sukurta bendra, į pacientą orientuota registravimo sistema.

„Yra tokių gydymo įstaigų, kurios neva tai turi registracijos internetu sistemą, ten yra skelbiami viešai galimi laikai apsilankymo pas gydytoją arba tų laikų nebuvimas. Bet įdomiausia dalis yra ta, kad ne visi yra tie laikai, kai kuriais atvejais tik 70 ar net 50 proc. visų galimų apsilankymo pas gydytoją laikų. O kas yra dar įdomiau, internete kur skelbiami tie laikai, nėra duomenų, kad tie laikai ne visi“, – tikino STT Korupcijos prevencijos valdybos viršininkė Rūta Kaziliūnaitė.

STT siūlo atskleisti visus registravimo laikus, nes didžiausia korupcijos rizika kyla, kai juos valdo gydymo įstaigų darbuotojai. Paprasčiau tariant, vienas kitas talonas gali būti ištrauktas iš po stalo. Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė teigia, kad situacija dėl eilių nuolat gerėja. Tačiau kartais jos susidaro ir dėl pačių pacientų neatsakingumo, kai jie apie neatvykimą neinformuoja gydymo įstaigos.

„Šiuo metu yra kuriama registrų centre išankstinė pacientų registravimo sistema, kurios tikslas yra sujungti visas įstaigas Lietuvoje, kurios dalyvauja nacionalinėje sveikatos sistemoje. Taip būtų pacientams galimybė užsiregistruoti pas specialistą, stebėti savo eilę, negalėjus atvykti – atšaukti savo registraciją“, – sakė K. Garuolienė.

Viceministrės teigimu, naujoji sistema taip pat įpareigos gydymo įstaigas deklaruoti visus vizitų laikus.