Lietuvoje

2020.02.08 08:12

Tarp naujos krikščioniškos partijos steigėjų – Dagys, Vareikis, Margelis

atnaujinta 14.24; trumpins pavadinimą
Jūratė Damulytė, BNS 2020.02.08 08:12

Tarp šeštadienį steigiamos naujos krikščioniškos partijos steigėjų – parlamentarai Rimantas Dagys ir Egidijus Vareikis, nepriklausomybės atkūrimo akto signataras Jonas Šimėnas, Panevėžio tarybos narys Petras Luomanas, buvęs Lazdijų meras Artūras Margelis bei kiti.

Vilniuje Mokytojų namuose šeštadienį naujos partijos steigiamajame suvažiavime jos pirmininku išrinktas Seimo Mišrios grupės narys R. Dagys, buvo patvirtinta partijos programa, įstatai,

Planuota partiją vadinti Krikščionių sąjunga „Santarvė ir gerovė“, tačiau delegatai nusprendė sutrumpinti pavadinimą, paliekant tik Krikščionių sąjungą.

Suvažiavime dalyvavo 241 delegatas, anot organizatorių, su įgaliojimais buvo atstovaujama 2210-ai steigėjų.

Anksčiau konservatoriams ir socialdemokratams priklausęs R. Dagys sakė, jau nuo praėjusių metų vasario pradėta svarstyti, „kaip susigrąžinti krikščioniškas vertybes į politinį gyvenimą“.

„Jei kitame Seime dominuos tik liberali pasaulėžiūra, vargu, ar galėsime kalbėti apie tikrą vyro ir moters sąjungą ir jos tarpusavio įsipareigojimais sukurtą šeimą. Vargu ar mes galėsime kalbėti apie giminę, kuri bus labai pasklidusi. O jei mes šeimą kaip tokią išskaidysime, vargu ar galime kalbėti apie bendruomenę ir valstybę“, – šeštadienį kalbėjo R. Dagys.

Jis pabrėžė, jog naujos partijos steigėjai nėra euroskeptikai, tačiau griežtai pasisako prieš kai kurias Europos Sąjungoje svarstomas lyties ar šeimos apibrėžimo sąvokas.

„Pasakyti, kad šeima gali būti kuriama bet kaip, su bet kuo ir bet kokiu pavidalu, ta samprata tampa visiškai nesuprantama. (...) Apie kokią nors efektyvią valstybės socialinę politiką, šeimos politiką negalime nei kalbėti“, – kalbėjo R. Dagys.

Anot jo, nepagarba tradicinei vyro ir moters šeimos sampratai yra blogėjančios Lietuvos demografinės padėties priežastis.

R. Dagys po nesutarimų su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų vadovybe pernai vasarą pasitraukė iš šios partijos ir frakcijos. Šiuo metu jis yra Mišrios Seimo narių grupės narys.

R. Dagys 1989–1999 metais buvo Socialdemokratų partijos narys, vėliau – kelerius metus nuo šios partijos atskilusios „Socialdemokratija 2000“ vienas organizatorių ir pirmininkas. Nuo 2002 iki 2019 metų buvo Tėvynės sąjungos nariu.

Parlamentaras Egidijus Vareikis anksčiau taip pat yra buvęs opozicinių konservatorių narys, vėliau prisijungęs prie valdančiųjų „valstiečių“ Seime. Penktadienį jis paskelbė pasitraukiąs iš „valstiečių“ frakcijos į Mišrią Seimo narių grupę.

Panevėžio tarybos narys, į ją pernai išrinktas su mero Ryčio Račkausko judėjimu „Atsinaujinančiam Panevėžiui“, buvęs parlamentaras P. Luomanas – taip pat buvęs konservatorius.

Vienas naujos partijos steigėjų buvęs Lazdijų meras A. Margelis – taip pat buvęs ilgametis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Lazdijų skyriaus vadovas. Po nesutarimų pasitraukęs iš šios partijos, A. Margelis tapo įsteigto judėjimo „Pirmyn! Kartu mes galime“ pirmininku.

Vasario pabaigoje žadama steigti dar vieną dešinės pakraipos partiją, kuri gali vadintis Nacionaliniu susivienijimu. Tarp jos steigimo iniciatorių – filosofai Vytautas Radžvilas ir Kęstutis Dubnikas, politologas Vytautas Sinica.