Lietuvoje

2020.02.07 17:17

Savivaldybėje dalijami kalendoriai užkliuvo Jonavos opozicijai – pažymėtos Rusijos valstybinės šventės

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.07 17:17

Jonavos rajono savivaldybės darbuotojams dalijami oficialūs savivaldybės kalendoriai su pažymėtomis Rusijos valstybinėmis šventėmis. Valstybės tarnautojams primenama, kada įkurta Raudonoji armija, o Lietuvos kariuomenės diena – nė nepažymėta.

Kalendoriai užkliuvo Jonavos opozicijai, tačiau savivaldybės atstovas idėją gina – esą pažymėtos ne tik Rusijos, bet ir kitų šalių valstybinės šventės. Kalendorių leidžiančios Kauno spaustuvės direktorius sako, kad taip tiesiog pagerbiami kaimynai rusai, bet politologai mano, kad tokie kalendoriai – ne atsitiktinumas.

Jonavos tarybos opozicijos nariai sako, nustebę, kai savivaldybės kalendoriuose nerado Lietuvai svarbių datų, pavyzdžiui, Juodojo kaspino ar Gedulo ir vilties dienų, tačiau rusų kalba pažymėtos gegužės 9-oji, kaip Pergalės diena, vasario 23-ioji ir lapkričio 4-oji.

„Vasario 23 dieną įkurta raudonoji armija. Jinai du kartus okupavo mūsų valstybę ir jos įkūrimo dieną švęsti mūsų valstybėje yra savęs negerbimas. Antroji data lygiai taip pat – lapkričio 4 d., kuri berods buvo įkurta 2005 metais Putino dekretu, kuri iniciatyva, mes tokią įžvelgiame, kad ji buvo antilietuviška ir antilenkiška“, – aiškina Jonavos tarybos konservatorių frakcijos narys Gintas Jasiulionis.

„Kažkaip ir skaudoka, kad tarybinės armijos, rusų armijos pažymėta, o Lietuvos kariuomenės kaip ir nėra“, – pritaria Jonavos tarybos frakcijos „Auganti Jonava“ narys Gintautas Brukas.

Jonavos rajono meras nerado laiko komentarui. Savivaldybės atstovas sako, kad kalendoriai dalijami tik savivaldybės darbuotojams ir dėmesys – perdėtas.

„Kalendoriuje yra pažymėtos kaip ir dera visos valstybinės šventės. Lietuvos valstybinės šventės ir yra. Kaip matote, pažymėtos įvairių šalių – Vokietijos, Latvijos, Lenkijos, Estijos, kitų šalių – įvairios, kaip suprantu, valstybinės šventės“, – nurodo Jonavos rajono savivaldybės atstovas Evalda Utyra.

Tokie kalendoriai – beveik kiekviename Jonavos rajono savivaldybės kabinete. Jie spausdinti spaustuvėje Kaune. Spaustuvės „Kauno reklamos“ vadovas Juozas Kažukauskas sako, internete radęs Rusijos šventes ir surašęs makete ir dar svarsto, ar jį keis. Esą tokius kalendorius jis spausdina daugiau kaip 15 metų, šįmet jų pardavęs apie 50 tūkstančių.

„Mes nesame politikai, mes nesigiliname į politikus, į karus ir dar kažkokią istoriją, kuri ten buvo. Pirmas dalykas, kurį mes turime suprasti, yra tai Rusija yra mūsų kaimynas. Tai jeigu ji yra mūsų kaimynė, mes pažymime jos nacionalines šventes, mes pagerbiame tuos žmones, kurie ten gyvena“, – aiškina „Kauno reklamos“ direktorius J. Kažukauskas.

Politologas Bernaras Ivanovas abejoja, kad minėtos šventinės datos išspausdintos netyčia.

„Lietuvoje prorusiška orientacija labai nepopuliari ir tie, kas prijaučia tom idėjom, jie iš pasiutimo užsiima tokiom nesąmoningom istorijom. Tiesiog smulkiai kažkur krėsti kiaulystes, paskui pasikviesti galbūt kokį nors rusų propogandistą, parodyti, kaip Lietuva myli Rusiją, žiūrėkite, kaip mes švenčiame jūsų šventes“, – teigia politologas B. Ivanovas.

Valstybės saugumo dapartamento ataskaitoje nurodama, kad Kremlius prieš užsienio valstybes, tarp jų ir prieš Lietuvą, nukreiptą Rusijos informacinę politiką naudoja kaip įtakos instrumentą. Esą aukščiausiu lygiu koordinuojama Rusijos informacinė politika įgyvendinama tikslingai skleidžiant propagandą ir dezinformaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.