Lietuvoje

2020.02.07 13:11

Karbauskis paskelbė žygį prieš „antivalstietišką“ propagandą, oponentai vadina atitrūkimu nuo realybės

Benas Brunalas, ELTA2020.02.07 13:11

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis sako sieksiąs į tikrąjį žinojimą atvesti šalies žmones, kuriuos suklaidino tendencinga „antivalstietiška“ propaganda.

Tam, kad šis užmojis būtų realizuotas, o visuomenė įtikinta, jog valdantieji per valdžioje praleistus metus darė gerai, o ne blogai, politikas žada atsisakyti pareigybių parlamente ir patraukti į Lietuvos regionus. Politologai teigia, kad tai ne kas kita, o ankstyva rinkimų kampanijos pradžia. Tačiau opozicinių jėgų ir tiesioginių „valstiečių“ konkurentų vyksiančiuose Seimo rinkimuose paskelbta LVŽS lyderio misija, panašu, kad nejaudina.

Jų nuomone, R. Karbauskis, pasišovęs surengti žygį prieš „antivalstietišką“ propagandą šalies regionuose, greičiausiai atitrūko nuo realybės ir pridarys tik dar daugiau problemų sau ir savo vedamai partijai.

R. Karbauskio pasiraukimas iš postų – LVŽS žygio per Lietuvą pradžia

R. Karbauskis, deklaravęs, kad ketina atsisakyti LVŽS frakcijos Seime seniūno ir Kultūros komiteto pirmininko postų, sukėlė diskusijas ir nuostabą reiškiančias politikų bei apžvalgininkų reakcijas. Gausiausios valdančiosios partijos Seime vedlys ne kartą viešai aiškino, kad kitaip elgtis negalįs, kad pasitraukimas iš postų nėra atsitraukimas dėl baimės. Priešingai – kad tai ryžtingos, galbūt net žūtbūtinės kovos su valstybę apiplėšti siekiančiomis jėgomis pavyzdys.

R. Karbauskis teigia matąs ir kitą priešą, su kuriuo reikia kovoti – tai „antivalstietiška“ ir blogą nuomonę apie valdančiuosius formuojanti propaganda.

Politiko teigimu, Lietuvos žmonių nuteikimas prieš valdžios sprendimus yra sistemingas ir tendencingas. Visuomenė, pasak jo, mananti, kad valdžia per pastaruosius trejus metus nieko gero nepadarė ar padarė per mažai – yra tiesiog apgauta ir suklaidinta. Nepasitiki R. Karbauskis ir visuomenės nuomonę tiriančių apklausų bendrovių reitingais, skelbiančiais tiek jo paties, tiek jo vedamos partijos populiarumo mažėjimą.

„Kai mes darome savo apklausas, tai mūsų būna kitokie nei viešai skelbiama rezultatai. Kartais tiesiog atrodo, kad tai dalis propagandos. Propaganda siekiama parodyti, kad mes esame nevykėliai, kad mes nieko nesugebame“, – Eltai aiškino R. Karbauskis. Politikas pabrėžė, kad dėl sisteminio propagandinio klaidinimo visuomenė daug ko nežino.

„Išeina taip, kad žmonės net nežino, pavyzdžiui, apie „Sodros“ situaciją, kad šiuo metu vietoj buvusių skolų yra milžiniški rezervai. Labai daug dalykų, kurių žmonės nežino – to yra visose srityse“, – tikino R. Karbauskis.

Su visuomenę suklaidinusia ir, pasak jo, realybės, kurioje valdantieji pasiekė didelių dalykų, pamatyti neleidžiančia propaganda galima kovoti tik vienu būdu – keliauti į regionus ir žmonėms gyvai paaiškinti, kaip viskas yra iš tikrųjų.

„Mums, mūsų vienmandatininkams, būtinai reikia surasti laiko apvažiuoti maksimalų skaičių žmonių ir tokiu būdu atremti propagandą, kuri pilasi mūsų atžvilgiu (...). Mūsų atveju viskas labai aišku – mes turime pasiekti žmones. Kitų priemonių mes nebeturime“, – pabrėžė „valstiečių“ lyderis.

Teigia, kad šalies senjorai suklaidinti propagandos

Norėdamas geriau perteikti situaciją, apie kurią kalba, ir pavyzdžiu iliustruoti tai, kaip propaganda geba iškreipti realybę, R. Karbauskis papasakojo vieną socialinės apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui nutikusią istoriją. Pasak jo, kartą prie ministro priėjusi pensininkė šį sukritikavo. Senyvo amžiaus moteris, pasakojo R. Karbauskis, ministrą pavadino blogu žmogumi, nes šis, pasak jos, pensijas sugebėjo pakelti vos 3 eurais.

L. Kukuraitis tuomet, anot R. Karbauskio, paraginęs senjorę išvesti skirtumą tarp to, kokią ji gavo pensiją anksčiau, ir kokią gauna dabar.

„Močiute, o jūs bandėte atimti vieną iš kito skaičius, kad tai (skirtumas – ELTA) yra 30 eurų, o ne 3“, – perpasakojo L. Kukuraičio pensininkei adresuotą klausimą R. Karbauskis.

Pasak jo, paraginta matematiškai įvertinti, kiek iš tikrųjų šiai valdančiajai daugumai valdant kilo jos pensija, senjorė, ministrui pripažinusi, kad jos suvokimas šiuo klausimu buvo paremtas ne matematine logika, bet tuo, kas buvo kalbama televizijos eteryje.

„Ar suprantate, kas yra propaganda – kai žmogus net nebesupranta, net nebegali patikėti tuo, kas realiai vyksta, kad realiai padidėjo 30 eurų, o ji mano, kad 3, nes taip sakė per televiziją“, – apibendrino R. Karbauskis.

Politikas neabejojo, kad suklaidintus ir melo atmosferoje gyvenančius pensininkus galėtų vos per 5 minutes ištraukti iš propagandinio burbulo ir juos įtikini, kad visa tai, ką jie girdi blogai apie dabartinę valdžią, yra tiesiog netiesa.

„Man užtektų 5 minučių senjorų auditorijai pasakyti informaciją, apie tai, kokia neteisinga propaganda yra mūsų atžvilgiu“, – tvirtino jis, pabrėždamas planuojamų kelionių po Lietuvos regionus svarbą.

Oponentai R. Karbauskio žygio per Lietuvą nesureikšmina: spėja, kad prarado realybės jausmą

R. Karbauskiui pranešus apie ketinimus jau artimiausiu metu intensyvinti komunikavimą su Lietuvos regionuose gyvenančiais piliečiais, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Algis Krupavičius Eltai komentavo, kad „valstiečių“ lyderis tokiu pareiškimu tiesiog paskelbė apie savo partijos rinkimų kampanijos pradžią.

Politologas samprotavo, kad kaip valdančiajai partijai tokia ankstyva rinkimų kampanijos pradžia yra kiek neįprasta, tačiau kartu ir logiška. A. Krupavičiaus nuomone, R. Karbauskis šiuos strateginius manevrus atliko teisingai supratęs, kur kils pagrindinės įtampos 2020 m. Seimo rinkimuose. Jos, tvirtino profesorius, formuosis būtent vienmandatėse apygardose.

Tačiau „valstiečių“ lyderio siekis dar žiemą pradėti agitaciją, skirtą 2020 m. rudenį vykstantiems rinkimams politinių oponentų nesujaudino. Pastarieji teigia nei galvoją apie analogiškus, atsakomuosius žygius, nei apskritai tikį, kad pradėjęs važinėti po Lietuvos miestelius ir susitikinėti su regionų gyventojais R. Karbauskis sugebės susigrąžinti tai, ką išbarstė būdamas valdžioje. Eltos kalbinti „valstiečių“ oponentai kone vieningai sutaria – neteisus R. Karbauskis kalbėdamas apie propagandos suklaidintus žmones. Jų teigimu, greičiausiai ne Lietuvos pensininkai, skųsdamiesi, kad valdantieji per mažai juos myli, bet pats „valstiečių“ pirmininkas susipainiojo vertinimuose ir realybėje.

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas sako tiesiai – R. Karbauskis tiesiog gyvena iliuzijomis. Jo teigimu, nėra dėl ko piktintis ir stebėtis, jei žmonės nusivylė valdančiaisiais. Kitokios reakcijos, pasak jo, apskritai būtų sunku tikėtis.

„Lietuvos valstiečių ir žaliųjų lyderis gyvena tiesiog iliuzijose ir labai dažnai sunkiai kalba racionaliai paaiškinamus dalykus. Niekas neteigia, kad Lietuvoje yra bloga gyventi – tai yra pačių „valstiečių“ lyderių retorika. Yra plačiai paplitusi nuomonė, kad „valstiečiai“ jiems skirtą laiką ir mandatą panaudojo ne pagal paskirtį – rietenoms su konservatoriais, neprotingiems ir nesuderintiems sprendimams... Todėl sulaužius pasitikėjimą tikėtis kitokios visuomenės reakcijos yra tiesiog naivu“, – kalbėjo G. Paluckas.

Politikas teigė suprantąs, kad 2016 m. būtent „valstiečiams“ pavyko pervilioti socialdemokratų elektoratą. Tačiau, samprotavo LSDP pirmininkas, R. Karbauskio atsigręžimas į regionus – jau pavėluotas.

„Tai, kad „valstiečių“ lyderis dabar išvažiuos į Lietuvą ir puls visiems aiškinti... manau, kad jiems jau šaukštai po pietų, žmonės juk nėra akli“, – įsitikinęs politikas.

Jo teigimu, pas „valstiečius“ per pastaruosius Seimo rinkimus nutekėję rinkėjai jau grįžo į LSDP palaikytojų gretas.

„Rinkėjai tikrai buvo nutekėję, nes mes juos nuvylėme, nes buvome padarę klaidingų sprendimų ir nesilaikėme išdalintų pažadų. Bet „valstiečiai“ iš svetimų klaidų nepasimokė, jie padarė tų pačių ar net grubesnių klaidų. Tad kitokio rezultato nei nusivylimas ar didelis nepasitikėjimas tikėtis neverta“, – teigė jis, pridurdamas, kad jo vadovaujamoje partijoje nėra keliamų minčių rengti analogišką žygį per Lietuvos regionus.

„Mes nesiblaškome ir pagal kitų politines madas ar užgaidas nešokinėjame. Ruošiame savo politinių nuostatų ir idėjų programą: aiškią, išsamią. Todėl bėgioti iš paskos ir žiūrėti, ką Ramūnas pasakoja, aš nematau jokios prasmės. Tegu pasakoja ką nori, o žmonės pasirinks per rinkimus“, – apibendrino LSDP pirmininkas.

Panašiai mąsto ir kitos partijos, kuri, šiuo metu atsigauna „valstiečių“ turėto elektorato sąskaita, lyderis. Partinių reitingų lentelėje nuo dugno kiek pakilusios Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas teigia, kad R. Karbauskio sumanymas keliauti po regionus apskritai yra nerentabilus.

„Ką tu tuose regionuose... nuvažiuosi ten... susirinks šimtas gal du šimtai žmonių... jei į dešimtį rajonų nuvažiuosi – du tūkstančiai. Jei 50 rajonų pervažiuosi – 10 tūkstančių žmonių. Tai nėra efektyvu, jis (R. Karbauskis – ELTA) tik galvoja, kad tai efektyvu“, – sako pastaruosiuose rinkimuose į Seimą nepakliuvusios partijos vadovas.

Politiko teigimu, kadencijos pabaigoje išaugęs nusivylimas valdančiaisiais nėra propagandos pasekmė.

„Natūralu, o ko jis nori, kad jam esant valdžioje jį kažkas glostytų per galvą. Žinoma, kad taip nebus. Tuo labiau kad jie patys nieko nesukuria, jie nepriėmė nė vieno įstatymo, kuris paskatintų investicinę aplinką, paskatintų Lietuvos ekonomiką, paskatintų kurti daugiau darbo vietų. Tai, ką žmonės sunešė į biudžetą, o jie padalino – tam daug proto nereikia“, – kalbėjo V. Uspaskichas.

Į politinę areną grįžti užsimojusiam Darbo partijos įkūrėjui racionaliu pasirodė tik vienas R. Karbauskio žingsnis – trauktis iš užimamų postų Seime. „Darbietis“ šiuos „valstiečių“ lyderio žingsnius teigė suprantąs kaip siekį mažinti savo dalyvavimą viešojoje erdvėje. Jo teigimu, įvertinant tai, kad R. Karbauskis yra nepalankiausiai šalyje vertinamas politikas, sumanymas yra teisingas.

„Aš manau, kad Karbauskiui konsultantai patarė trauktis iš viešosios erdvės kuo toliau“, – sakė V. Uspaskichas. Jo teigimu, situacija analogiška ekspremjero Andriaus Kubiliaus situacijai 2012 m. Tuomet, samprotavo V. Uspaskichas, premjero ir konservatorių pirmininko pareigas ėjęs A. Kubilius dėl nepopuliarių priimtų sprendimų dorojantis su finansų krize siekė kuo mažiau figūruoti viešojoje erdvėje.

„Aš, kaip neblogas rinkimų kampanijos technologas, suprantu, kad Ramūnui Karbauskiui reikia kuo mažiau rodytis, kuo daugiau jis bus rodomas ir siejamas su „valstiečiais“, tuo sunkiau jam bus laimėti“, – teigė Darbo partijos pirmininkas.

Tą patį kartojo ir konservatorių partijos pirmininko pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. Visgi, jos teigimu, atrodo šiek tiek keista kadencijos pabaigoje mesti einamas pareigas. Konservatorė taip pat pernelyg nesureikšmino „valstiečių“ planuojamų susitikimų regionuose. Jos teigimu, kiekviena partija savo politinį kalendorių planuoja savaip.

„Kiekviena politinė partija planuoja savo politinį kalendorių. Mane tik stebina truputį patosinis R. Karbauskio išėjimas ir pasiskelbimas. Visi politikai dirba ir aš nežinau, ar pono Ramūno Karbauskio toks didžiulis krūvis frakcijoje ir Kultūros komitete... mano žiniomis, Kultūros komitetas darbą baigia maksimum užtrukęs 20 minučių“, – kalbėjo politikė, pridurdama, kad konservatoriams įtakos neturės šiuo metu pagrindinių politinių oponentų sprendimai.

„Mes nesižvalgome į politinius varžovus, planuojame savo kalendorių savu tempu“, – pabrėžė ji.

Tuo tarpu kalbėdama apie R. Karbauskio deklaruotus siekius išvaduoti regionus nuo propagandos, R. Morkūnaitė-Mikulėnienė teigė stipriai abejojanti „valstiečių“ lyderio galimybėmis pakeisti visuomenės nuomonę.

„Žmonės jaučiasi taip, kaip jie jaučiasi. Faktai, kuriuos nuolat kartoja valdantieji, matyt, neįtikina žmonių. Tokia yra realybė ir nežinau, ar jo bendravimas su rinkėjais tai galėtų dramatiškai pakeisti. Apskritai aš nežinau, ar Karbauskiui pavyktų žmonėms paaiškinti, pavyzdžiui, pono Narkevičiaus politikos stilių, premjero keliuką ar kitus dalykus, kurie tikrai neprideda garbės šiam Seimui“, – apibendrino politikė.

Tvirtina, kad R. Karbauskis užvaldytas naujos aistros

Buvęs R. Karbauskio bendražygis, šiuo metu mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys tvirtina manąs, kad pastarieji LVŽS pirmininko pareiškimai rodo kelis dalykus: tai, kad R. Karbauskis suprimityvina rinkėjus bei naują aistrą, kuri užvaldė valdančiųjų lyderį.

„R. Karbauskis suprimityvina savo rinkėją. Sudaromas įspūdis, kad rinkėją vos ne botagu reikia varyti. Pavyzdžiui, antrajame prezidento rinkimų ture... Jis vijo juos prie urnų, kad balsuotų. Juk R. Karbauskis gąsdino, kad konservatoriai ateina“, – komentuodamas R. Karbauskio pareiškimus, esą visuomenė yra tikslingai suklaidinta, kalbėjo politikas.

„Tarsi duodama suprasti, kad rinkėjas yra toks nesąmoningas, kad reikia važiuoti per Lietuvą ir jam prakrapštyti akis, kad jis pats savo proto ir nuomonės neturi“, – Eltai sakė jis.

„Tai rodo, kad žmogus šiek tiek atitrūkęs nuo realybės. Jei jis galvoja, kad ten, kur jis atvažiuos, ten susiburs žmonių minios ir jie išsižioję klausys... Situacija jau nebe ta, kuri buvo „valstiečių“ pakilimo metu. Manau, kad R. Karbauskis nesuvokia vieno dalyko – didžiausias kliuvinys yra ne konservatoriai ar kiti oponentai, bet jis pats. Kuo labiau jis važinės po Lietuvą, tuo jis labiau erzins žmones“, – sakė P. Urbšys, pabrėždamas, kad greičiausiai LVŽS lyderį apėmė nauja aistra.

„Jis tiki savo antgamtinėmis galiomis, nes jis panašu, įsivaizduoja, kad yra pusdievis“, – apibendrino politikas.

Populiariausi

Šeškinės poliklinika
6

Lietuvoje

2021.03.03 17:46

Vilniaus vicemerė: STT sulaikė Vilniaus miesto klinikinės ligoninės, Šeškinės poliklinikos vadovus, kelis šių įstaigų darbuotojus

žiniasklaida: sulaikyta apie 17 gydymo įstaigų vadovų, gydytojų, techninių darbuotojų; atnaujinta 21.14
6