Lietuvoje

2020.02.07 10:11

Sujudimą Vilniaus oro uoste dėl viruso sukėlęs vyras išleistas gydytis namo

diagnozė – gripas; atnaujinta 10.18
LRT.lt 2020.02.07 10:11

Po ketvirtadienio popietę kilusio sujudimo Vilniaus oro uoste dėl galimo koronaviruso atvejo – geros žinios iš Santaros klinikų. Kaip teigiama pranešime, jau pirminiai duomenys rodė, jog indikacijų įtarti galimą koronoviruso sukeltą infekciją nepakanka.

Vasario 6 d. vakarą į Santaros klinikas iš Vilniaus oro uosto atvežtas blogai pasijutęs pacientas. Pacientas buvo apžiūrėtas ir tirtas kaip visi į Santaros klinikų Infekcinių ligų centrą besikreipiantys asmenys.

„Buvo įvertinti visi klinikiniai simptomai, įtarta ūmi virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Atliktas molekulinis kvėpavimo takų infekcijų tyrimas, kuriuo per valandą nustatytas sezoninis gripas. Tyrimas dėl koronoviruso 2019nCoV nebuvo atliekamas, nes nebuvo būtinų klinikinių ir epidemiologinių indikacijų, leidžiančių manyti, jog pacientas galėtų būti juo užsikrėtęs.

Profilaktiniai tyrimai asmenims, kurių simptomai neatitinka klinikinių ir epidemiologinių kriterijų, Santaros klinikose neatliekami“, – pranešime teigia Santaros klinikų direktoriaus valdymui pavaduotoja farmacijai ir visuomenės sveikatai doc. Edita Kazėnaitė.

Po gydytojų apžiūros, atliktų tyrimų ir nustatytos diagnozės pacientas išleistas gydytis ambulatoriškai, rašoma pranešime.

LRT.lt primena, kad Lietuvos oro uostų komunikacijos vadovas Marius Zelenius patvirtino, kad 16.10 val. Vilniaus oro uoste nusileido lėktuvas iš Varšuvos. Skelbta, kad lėktuve buvo esą galimai koronavirusu užsikrėtęs pacientas.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) direktorė Rolanda Lingienė ketvirtadienį teigė, kad informacija apie šį atvejį buvo gauta apie 13 valandą.

„Nacionalinis visuomenės sveikatos centras gavo informaciją iš Vilniuje esančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos, į kurią kreipėsi pats orlaivio keleivis, ir pranešė, kas jis blogai jaučiasi“, – sakė vadovė.

„Jis karščiavo, skaudėjo galvą, laužė kaulus, jaučia panašius į gripą simptomus“, – ketvirtadienį apie vyro jaučiamus simptomus kalbėjo R. Lingienė.

Kokie koronaviruso požymiai?

Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (2019-nCoV) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Yra žinoma, kad naujasis koronavirusas (2019-nCoV) taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui, tačiau šiuo metu dar trūksta epidemiologinės informacijos norint konkrečiai nustatyti, kaip naujasis koronavirusas plinta tarp žmonių.

Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.

Siekiant apsisaugoti nuo šio koronaviruso bei kitų infekcinių ligų rekomenduojama dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Lietuvos gyventojai visais klausimais dėl naujojo koronaviruso gali konsultuotis karštąja linija telefonu 8 618 79984 visą parą. Tokio pobūdžio linija gyventojams įsteigiama tik kilus ekstremalioms situacijoms arba esant pagrįstai tikimybei, kad jos galia netrukus kilti. Analogiška linija Lietuvoje veikė tik tymų protrūkio metu.