Lietuvoje

2020.02.06 23:22

3 metai NATO batalionui Lietuvoje: ministras sako, kad jis šalyje liks kiek reikės

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.06 23:22

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sako, kad Rusijai stiprinant karinę galią Kaliningrado srityje, trejus metus Lietuvoje dislokuotas NATO priešakinių pajėgų batalionas liks mūsų šalyje kiek reikės, kaip tiesioginis atsakas į galimus agresyvius ir provokacinius veiksmus. Valstybės saugumo departamentas įspėja, kad sąjungininkų pajėgos ir toliau lieka nuolatiniu informacinių-kibernetinių atakų taikiniu.

Dabar Rukloje tarnaujančių NATO karių yra per tūkstantį iš 8 šalių.

Vokietijos kariuomenės pulkininkas leitenantas Rouvenas Habelas, batalionui vadovavęs nuo rugpjūčio, atsisveikindamas kariams primena prie televizijos bokšto sausio 13-ąją žuvusią Loretą Asanavičiūtę.

Panorama. Senatui išteisinus Donaldą Trumpą, JAV prezidentas Baltuosiuose rūmuose sakė pergalės kalbą (su vertimu į gestų k.)

„Buvome minėjime Lietuvos Parlamente ir ten pamatėme sausio 13-ąją žuvusių gynėjų nuotraukas. Iš 14 išrinkome Loretos Asanavičiūtės fotografiją ir nusprendėme ją parodyti kariams – taip primename, kodėl mes esame čia“, – teigia jis.

Pasak Krašto apsaugos ministro, Vokietijos kariuomenės vado pavaduotojas dar kartą patvirtino, kad saugumo situacijai nesikeičiant, NATO priešakinių pajėgų batalionas Lietuvoje bus kiek reikės. Saugumo departamentui šią savaitę paskelbus, kad Rusija stiprina pajėgas Vakarų karinėje apygardoje ir Kaliningrado srityje, ministras teigia, kad NATO turi planuoti veiksmus.

„Ko dar trūksta, tai trūksta oro gynybos elementų, tuo pačiu įgalinimo jūrinių elementų, bet čia yra ilgalaikis klausimas ir ilgalaikė problema, nes tiesiog fiziškai tų pajėgumų visa Europa ir NATO neturi, turi labai nedidelį kiekį. Bet kuriuo atveju, buvimas bataliono grupės ir buvimas tiek sąjungininkų, yra labai stiprus atgrasymo veiksnys“, – tikina R. Karoblis.

Valstybės saugumo departamentas ataskaitoje taip pat pabrėžia, kad sąjungininkų pajėgos, Lietuvos kariuomenė ir vasaros pradžioje vyksiančios tarptautinės pratybos „Gynėjas“, bus informacinių kibernetinių atakų taikiniu.

„Kiek aš pastebiu, kiek pamenu, kiekviena rotacija turėjo mažiausiai po vieną ataką. Manau, kad mes negalime oficialiai pareikšti, kad žinome tą šalį, bet tikrai mes žinome ir jūs patys jaučiate, iš kur tai ateina“, – sako kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.

Sprendimas dislokuoti NATO batalionus Baltijos šalyse ir Lenkijoje priimtas 2016-aisiais, atsakant į Rusijos agresiją Ukrainoje ir karinį aktyvumą regione. Lietuvoje batalionui vadovaujanti Vokietija iki 2024-ųjų karinei infrastruktūrai gerinti ir plėsti numačiusi investuoti apie 100 milijonų eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.