Lietuvoje

2020.02.06 22:29

Mediacijos įstatymas sveikintinas, tačiau taisytinas – gali nukentėti smurtą šeimoje patyrę asmenys

Algirdas Igorius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.06 22:29

Šeimos skyrybų ginčams spręsti šiemet imta taikyti privalomąją meditaciją. Pasak mediatorių, sutuoktiniai ir vaikai patiria mažiau streso, išvengia papildomų išlaidų, o teismai neapkraunami civilinėmis bylomis. Tačiau Seimo kontrolierių įstaiga bei lygių galimybių organizacijos teigia, kad privalomoji meditacija nebūtinai turėtų būti taikoma smurto šeimoje atvejais.

Skyrybos – skausmingas procesas. Laiptelis po laiptelio, kol buvusiems partneriams taikiai ar ne teisme pavyksta suderinti visas detales.

Sprendžiant ginčus dėl santuokos nutraukimo nuo šių metų imta taikyti valstybės apmokamą paslaugą – privalomąją mediaciją.

„Dažniausiai kylantys ginčai yra santuokos nutraukimas, o nutraukiant santuoką turi būti išspręsta, jeigu pora vaikų yra, tai vaiko gyvenamosios vietos nustatymas, bendravimas su atskirai gyvenančiu tėčiu arba mama tvarkos nustatymas, vaiko išlaikymas, turto dalybos ir visi kiti su santuokos nutraukimu susiję klausimai. Kita kategorija – jau priimtų teismo sprendimų nevykdymas“, – pasakoja mediatorė Odeta Intė.

Panorama. Senatui išteisinus Donaldą Trumpą, JAV prezidentas Baltuosiuose rūmuose sakė pergalės kalbą (su vertimu į gestų k.)

Prieš kreipiantis į teismą, ginčo iniciatorius privalo kreiptis į valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą.

„Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba informuoja kitą šalį, tai yra išsiunčia pranešimą, kad gautas toks kreipimasis ir ta kita šalis gali sakyti, aš nesutinku arba gali paprasčiausiai neatsakyti. Jei neatsako, tai laikytina, kad jis atsisako dalyvauti mediacijoje ir tada tas, kuris inicijuoja ginčo sprendimą gali kreiptis į teismą ir šitą ginčą spręsti teismo būdu“, – tikina mediatorė Agnė Tvaronavičienė.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė sako, kad didelė dalis civilinių bylų yra būtent šalių ginčuose.

„Teismų darbas yra tikrai sudėtingas, nes labai didelė dalis bylų, civilinių bylų, yra būtent šalių ginčuose“, – tikina ji.

Tačiau Seimo kontrolierių įstaiga teigia, skyrybų atveju dėl smurto apraiškų, mediacija šeimų ginčuose galėtų būti netaikoma.

Lygių galimybių plėtros centro ekspertė sako, kad Jungtinių Tautų dėl diskriminacijos moterims panaikinimo komitetas Lietuvai ne kartą rekomendavo, kad smurto artimoje aplinkoje atvejais mediacija neturi būti taikoma.

„Kai jau yra įvykęs smurtas artimoj aplinkoj ir nebūtinai tai yra fizinis smurtas, tai gali būti psichologinė kontrolė, pagal įstatymą tai yra nusikaltimas. Ar mes taikytume mediaciją kokiam nors apiplėšusiam banką?“ – sako Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė.

Seimo kontrolierių įstaiga rekomenduoja įstatymą taisyti, kad smurto šeimoje atvejais, mediacija būtų galima pradėti tik aukai sutikus. O atsisakius mediacijos, ir toliau valstybės garantuojama teisinė pagalba turi būti suteikiama, ko, pasak Seimo kontrolierių įstaigos, dabar įstatyme nenumatoma.

Populiariausi