Lietuvoje

2020.02.06 16:04

Baimė dėl koronaviruso sukėlė sujudimą Vilniaus oro uoste, bet specialistė ramina: šios ligos atvejis atmestas

įtariama per kvėpavimo takus plintanti užkrečiama liga; atnaujinta 18.13
Laura Adomavičienė, Julija Šakytė, LRT.lt2020.02.06 16:04

Lietuvos oro uostų komunikacijos vadovas Marius Zelenius patvirtino, kad 16.10 val. Vilniaus oro uoste nusileido lėktuvas iš Varšuvos. Skelbta, kad lėktuve buvo esą galimai koronavirusu užsikrėtęs pacientas.

Kokios pilietybės keleivis kol kas nežinoma. Skrydžio keleivių ir įgulos oro uoste jau laukia specialus greitosios pagalbos automobilis, iškviesti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai.

Atnaujinta 18.15 val.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) direktorė Rolanda Lingienė patvirtino, kad keleivis nėra užsikrėtęs koronavirusu, nors klinikiniai simptomai tai ir leido įtarti.

„Yra specialus Europos ligų prevencijos ir kontrolės apibrėžimas, kada gali įtarti koronavirusą. Yra dviejų rūšių kriterijai: klinikiniai ir epidemiologiniai. Pirmieji klinikiniai simptomai leido įtarti koronaviruso užsikrėtimo atvejį, tačiau epidemiologiniai kriterijai neatitiko. Žmogus nesilankė Kinijos liaudies respublikoje ir nebendravo su patvirtintu koronaviruso atvejo“, – teigia ji.

Jos teigimu, orlaivio keleiviui įtariama per kvėpavimo takus plintanti užkrečiama liga, tačiau bus laukiama medikų išvadų.

Atnaujinta 18.09 val.

R. Lingienė teigia, kad informacija apie šį atvejį buvo gauta apie 13 valandą. „Nacionalinis visuomenės sveikatos centas gavo informaciją iš Vilniuje esančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos, į kurią kreipėsi pats orlaivio keleivis, ir pranešė, kas jis blogai jaučiasi“, – sako vadovė.

„Jis karščiavo, skaudėjo galvą, laužė kaulus, jaučia panašius į gripą simptomus“, – vardija vyro jaučiamus simptomus R. Lingienė.

Apie įvykį buvo pranešta Lenkijos atitinkamoms tarnyboms, tačiau keleivį išlaipinti Varšuvos oro uoste buvo jau per vėlu, nes jis jau buvo lėktuve. Todėl, anot vadovės, į įvykį reagavo NVSC – buvo nusiųsti 9 visuomenės sveikatos centro specialistai. Buvo atliktos įprastinės procedūros – pateko į orlaivį, ramino ten esančius žmones, taip pat informavo įgulą, kaip reikėtų elgtis.

Nerimą dėl koronaviruso Vilniaus oro uoste išsklaidė Rolanda Lingienė: visiškai netikėtina, kad tai galėtų būti ši liga

„Keleivis, sergantis galimai užkrečiama liga, transportuotas į atitinkamą sveikatos priežiūros įstaigą, o NVSC specialistai apklausė 25 keleivius iš 45 orlaivyje buvusių keleivių, tame tarpe – visus įgulos narius. Keleiviai buvo apklausti tie, kurie sėdėjo artimame kontakte, nes yra specialus algoritmas, kaip reikia juos apklausti“, – aiškina R. Lingienė.

Atnaujinta 17.45 val.

LRT.lt šaltinių duomenimis, į Santaros klinikas jau atvyko greitosios medicinos pagalbos automobilis iš oro uosto. Visi darbuotojai, važiavę automobiliu, dėvėjo specialias kaukes ir drabužius. Pranešama, kad automobilis dezinfekuojamas.

Atnaujinta 17.37 val. Lėktuvu keliavęs lietuvis LRT.lt pasakojo, kad kelionės metu apie įtariamą koronaviruso atvejį nežinojo.

Atnaujinta 17.21 val.

Lietuvos oro uostų komunikacijos vadovas M. Zelenius sako, kad iš pradžių nebuvo įtariamas koronaviruso atvejis – pranešta tiesiog apie užkrečiama liga sergantį keleivį, kuris yra lėktuve ir skrenda į Vilnių.

Lietuvos oro uostų atstovas Marius Zelenius: galimai koronavirusu sergantis asmuo – pakeliui į klinikas

Anot jo, bus imtasi visų saugumo priemonių, kokias Įpareigos atlikti visuomenės sveikatos centro specialistai.

„Tiek, kiek planuojama dabar, t. y. 10 žmonių (sveikatos patikrinimas – LRT.lt past.). Iki pusvalandžio-valandos gali užtrukti patikrinimas. Kiti, visuomenės sveikatos centro specialistų rekomendacijomis, keliauja standartine procedūra per atvykimo terminalą“, – žurnalistams sakė jis.

Atnaujinta 16.55 val.

Sveikatos apsaugos viceministras bei Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro koordinatoriaus Algirdas Šešelgis LRT.lt sakė, kad galimai infekuotas asmuo atskrido iš Jungtinių Amerikos Valstijų per Varšuvą. Ar tai yra Lietuvos pilietis, viceministras neatskleidžia. Taip pat jis abejoja, kad asmuo yra galimai užsikrėtęs koronavirusu.

„Koronavirusu čia kol kas net nekvepia, bet palaukime specialistų išvadų. Greičiausiai bus gripas. Nežinau, palaukime gydytojų. Dabar žmogus patenka į gydytojų rankas“, – komentavo A. Šešelgis.

Ar bus šiandien (ketvirtadienį) rengiama speciali spaudos konferencija, viceministras kol kas negalėjo pasakyti. Jeigu bus detalesnės informacijos, žadėjo apie tai visuomenę informuoti.

Atnaujinta 16.40 val.

LRT.lt žiniomis, NVSC specialistai jau atlieka lėktuve keleivių patikrą.

„Yra tiesa ta, kad Vilniaus oro uoste nusileido lėktuvas su galimai užkrečiama liga sergančiu keleiviu. Lėktuvas yra iš Varšuvos. Tai yra planuotas skrydis, jo numeris LO779. Jau yra aktyvuotas Ekstremalių situacijų valdymo centras, apie situaciją informuotos visos tarnybos. Šiuo metu atvyksta NVSC darbuotojai, greitosios medicinos pagalbos, kitos tarnybos“, – sakė M. Zelenius.

Anot jo, lėktuvas bus nukreiptas į atskirą aikštelę. Kol kas keleiviai nebus išlaipinami, atvykę NVCS specialistai įvertins situaciją ir priims sprendimą dėl tolimesnių veiksmų.

Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties duomenimis galimai koronavirusu užsikrėtęs asmuo yra vyras iki 30 metų.

Galimai infekuotas asmuo turėtų būti gabenamas specialiu greitosios medicinos pagalbos automobiliu į Vilniaus Santaros klinikas, kurios yra pasirengusios tokiems atvejams. Santaros klinikos kol kas atvejo nekomentuoja.

Anot Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausiosios pamainos gydytojos Violetos Čiegienės, kol kas duomenys rodo, kas specialaus automobilio neprireiks.

„Žiūrėsime vietoje. Mes ligonio dar nematėme. Kiek informacijos turime, ten maža tikimybė, kad specialus automobilis bus reikalingas“, – sakė V. Čiegienė.

Brigada iš dviejų asmenų: vairuotojo ir mediko, į oro uostą išvyko įprastu automobiliu, tačiau visi brigados medikai dėvi apsauginius drabužius, kitas apsaugos priemones, būtinas tokiais atvejais.

Kokie koronaviruso požymiai?

Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (2019-nCoV) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Yra žinoma, kad naujasis koronavirusas (2019-nCoV) taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui, tačiau šiuo metu dar trūksta epidemiologinės informacijos norint konkrečiai nustatyti, kaip naujasis koronavirusas plinta tarp žmonių.

Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.

Siekiant apsisaugoti nuo šio koronaviruso bei kitų infekcinių ligų rekomenduojama dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Lietuvos gyventojai visais klausimais dėl naujojo koronaviruso gali konsultuotis karštąja linija telefonu 8 618 79984 visą parą. Tokio pobūdžio linija gyventojams įsteigiama tik kilus ekstremalioms situacijoms arba esant pagrįstai tikimybei, kad jos galia netrukus kilti. Analogiška linija Lietuvoje veikė tik tymų protrūkio metu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.