Lietuvoje

2020.02.06 15:20

Rusijos kirtis Lietuvai: saugumo institucijų pažyma primena ligos istoriją

Saulius Jakučionis, LRT.lt2020.02.06 15:20

Rusijos ambasada ketvirtadienį pareiškė, kad Lietuvos saugumo tarnybų parengtas grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas primena ligos istoriją, o su Maskva susijusios grėsmės esą klijuojamos su maniakiniu atkaklumu. Taip ji reagavo į Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) šią savaitę paskelbtą dokumentą, kur perspėjama dėl nemokamų vizų į Kaliningrado sritį ir Sankt Peterburgą, paprašyta informacijos apie Lietuvoje šnipinėjusį Rusijos žvalgybos pareigūną.

„Dokumentas palieka nemalonų įspūdį ir labiau yra panašus į ligos istoriją. Jau ne pirmi metai jo autoriai su maniakiniu atkaklumu klijuoja „grėsmės nacionaliniam saugumui“ etiketę bet kokiam reiškiniui ar faktui, kuriame įžvelgiamos, o kartais net neįžvelgiamos, tik numanomos sąsajos su Rusija“, – rašoma LRT.lt persiųstame ambasados komentare.

Ji pabrėžė, kad žvalgybos tarnybų teikiamas grėsmių vertinimas yra rekomendacinio pobūdžio, todėl pagal jį savo veiksmus turi derinti ne tik valstybės institucijos, bet ir visuomeninės organizacijos, įskaitant imigrantų iš kitų šalių organizacijas.

„Nesilaikantiems VSD nustatytų normų ir taisyklių, taikomi bauginimai, sulaikymai, atliekami tyrimai, gresia viešas pasmerkimas ir pan. Neslėpsime, kad panaši „auklėjamoji praktika“ gerai pažįstama iš visiškai nesenos istorijos“, – teigiama ambasados atsakyme, nors nepatikslinama, kokie konkretūs atvejai turimi omenyje.

Lietuvos žvalgybos institucijos antradienį perspėjo, kad pernykštis Rusijos sprendimas suteikti nemokamas vizas keliautojams iš Lietuvos suteikia Maskvai galimybes lengviau verbuoti šalies piliečius

Žvalgyba teigia, kad informaciją apie į Rusiją atvykstančius užsieniečius Rusijos žvalgybos tarnybos gauna tuo pat metu, kai užsienietis pateikia vizos prašymą. Tarp atvykstančiųjų Rusijos žvalgybos tarnybos ieško asmenų, kurie gali turėti vertingos informacijos arba, tarnybų manymu, yra pažeidžiami.

VSD ir AOTD taip pat paprašė lietuvių suteikti joms informacijos apie, anot jų, Lietuvoje šnipinėjantį FSB pareigūną Piotrą Čaginą, naudojantį fiktyvią Petro Taraškevičiaus tapatybę. Pasak jų, šis atvejis rodo, kaip Rusijos žvalgybos tarnybos bando pasinaudoti Rusijos tėvynainių bendruomenės aktyvistais ir įtraukti juos į nelegalią veiklą.

Ataskaitoje taip pat pabrėžtas agresyvus Rusijos elgesys kaimyninėse valstybėse, perspėta apie karinių pajėgumų augimą Kaliningrado srityje.

Kinijos ambasada Vilniuje ketvirtadienį taip pat griežtai atmetė Lietuvos žvalgybos pareiškimus dėl Pekino grėsmių investicijų, šnipinėjimo, kibernetinio saugumo ir karinėje srityje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.