Lietuvoje

2015.09.16 15:03

Pabėgėliams perkelti kitiems metams SADM prašo 5,5 mln. eurų

BNS2015.09.16 15:03

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) kitų metų biudžete prašo numatyti 5,5 mln. eurų pabėgėliams perkelti. Preliminariai planuojama, kad pirmieji 95 pabėgėliai Lietuvą pasiektų kitų metų sausį.

„2016 metais perkėlimo išlaidoms reikėtų 5,5 mln. eurų, nes europiniai pinigai ateina tik po to“, – trečiadienį Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdyje sakė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis.

SADM skaičiavimu, iš viso Lietuvai 1035 asmenims perkelti iš Italijos, Graikijos ir Vengrijos 2016–2017 metais ES galėtų skirti 6,21 mln. eurų, 70 asmenų perkelti iš trečiųjų šalių gali būti skirta dar 420 tūkst. – 700 tūkst. eurų.

Viceministro teigimu, dabar vieno prieglobsčio prašytojo išlaikymas ir integracija Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje kainuoja 618–620 eurų. Anot viceministro, perkeltų pabėgėlių priėmimas būtų brangesnis.

„Mažiausiai, ko gero, reikėtų 800 eurų žmogui per mėnesį, kad galėtume operatyviai vykdyti integraciją“, – tvirtino A. Šešelgis.

Jo teigimu, planuojama migrantų perkėlimą išdėstyti skirtingu laiku, kad juos visus būtų galima iš pradžių apgyvendinti Rukloje. Pasak viceministro, tokiu būdu norima suvaldyti situaciją, mat atvykus naujam žmogui reikia atidaryti sąskaitą banke, patikrinti sveikatą.

A. Šešelgis informavo, kad Pabėgėlių priėmimo centras dabar praplėstas, papildomai įrengta 40–50 vietų.

„Pagal esamus pajėgumus, per metus galėtume priimti apie 160 pabėgėlių vienu kartu“, – sakė viceministras.

Pagal pirminį planą, 2016 metais planuojama perkelti 505 asmenis. Pirmieji 95 migrantai Lietuvą turėtų pasiekti kitų metų sausį.

A. Šešelgis taip pat pranešė, kad planuojama sutrumpinti pirminės integracijos laikotarpį iki 3–4 mėnesių vietoj dabar esančių aštuonių.

Vidaus reikalų viceministro Elvino Jankevičiaus teigimu, jau parengta daugiapakopė migrantų atrankos sistema. Užsieniečiai ne tik turėtų pareikšti pageidavimą gyventi Lietuvoje, bet ir būtų patikrinti pagal Interpolo, Europolo bazes, jiems parengtas specialus klausimynas.

„Mūsų prioritetas yra saugumas ir sieksime, kad žmonės galėtų lengvai integruotis Lietuvoje“, – sakė viceministras.

Jis pabrėžė, kad bus atrinkti asmenys, kurie yra ne ekonominiai migrantai, o bėga nuo karo.

Į Lietuvą atvežtiems pabėgėliams per 24 val. būtų suteikiamas statusas – laikinosios apsaugos, pabėgėlio arba papildomos apsaugos. Po to jie perkelti į Pabėgėlių priėmimo centrą Rukloje.

Kur po to atvykėliai įsikurtų ir kaip vyktų jų integracija, SADM kol kas tik renka informaciją. Į jų užklausimą apie galimybes priimti pabėgėlius atsiliepė tik 20 iš 60 savivaldybių.

A. Šešelgis per komiteto posėdį teigė, kad dabar rengiamasi priimti 1105 asmenis, tačiau taip pat svarstoma, ką reikės daryti, jeigu situacija keistųsi ir Lietuvai tenkančių pabėgėlių skaičius didėtų.

„Esame pasirengę operatyviai reaguoti į sąlygų pokyčius. Numatyti atsarginiai variantai. Trumpu laikotarpiu galėtume sureaguoti į bet kurį pokytį didėjimo prasme“, – sakė viceministras.

Lietuvoje pagal Europos Komisijos schemas numatoma per dvejus metus priimti 1105 pabėgėlius iš tokių šalių kaip Sirija, Irakas ir Eritrėja. Vyriausybė yra pritarusi šiam pasiūlymui.

VSD žada patikrinti kiekvieną į Lietuvą perkeliamą pabėgėlį

Valstybės saugumo departamentas (VSD) patikrins kiekvieną į Lietuvą perkeliamą pabėgėlį ir su terorizmu susiję asmenys į šalį nepateks, sako departamento direktorius Darius Jauniškis.

„Mes tikrinsime visus, taip sutarta su Migracijos departamentu, ir dalyvausime tiesiogiai su Migracijos departamentu. Siųsime savo pareigūnus, esame numatę pareigūnus, kuriuos siųsime tiesiogiai į tuos karštus taškus ir jie tiesiogiai atrinkinės“, – žurnalistams trečiadienį Seime sakė D.Jauniškis. Jis dalyvavo pabėgėlių klausimą pristatant Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje.

Žurnalistų klausiamas, ar šiuo metu esama duomenų, jog pabėgėliai galėtų kelti grėsmę Lietuvai, VSD vadovas sakė tokių duomenų neturintis, tačiau pridūrė negalintis paneigti, jog tarp į Europą plūstančių pabėgėlių gali įsimaišyti ir teroristų.

Į klausimą, ar VSD pareigūnai turės sąlygas išsamiai patikrinti pabėgėlius, D. Jauniškis atsakė, jog „tam tikros sąlygos yra“. „Nežinau, ar labai išsamiai, bet sąlygos tam tikros yra, tai susiję ir su tam tikru klausimynu ir, be jokios abejonės, su užsienio partneriais, su kuriais dalysimės informacija“, – kalbėjo vadovas.

Jis taip pat patvirtino, jog yra paskaičiuota, kiek lėšų departamentui kainuos pabėgėlių patikra, tačiau sumos neįvardino.
 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.