Lietuvoje

2020.02.06 11:48

Socdemai pavasarį sieks baudžiamosios atsakomybės sekso paslaugų pirkėjui įteisinimo

Jadvyga Bieliavska, ELTA2020.02.06 11:48

Seimo socialdemokratus nuvylė neigiama Vyriausybės išvada dėl baudžiamosios atsakomybės sekso paslaugų pirkėjui įteisinimo, tačiau, nepaisant to, jie sieks, kad pavasario Seimo sesijoje šis klausimas būtų sprendžiamas.

Socialdemokratų nuomone, Vyriausybės pozicija – tai žingsnis atgal ir nekompetencijos demonstravimas žmogaus teisių požiūriu.

„Žiūrint į statistiką matome, kad prostitucijoje išnaudojamų asmenų baudžiama 10 kartų daugiau negu paslaugų pirkėjų. Susidaro įspūdis, kad pastarųjų Lietuvoje beveik nėra, o prostitucijos paslaugų pasiūla yra tiesiog masinis reiškinys. Noriu priminti, kad prostitucija yra žmogaus sudaiktinimas – žmogus perkamas kaip daiktas. O ši Vyriausybė sako, kad tai normalu.

Ką jau bekalbėti apie į prostitucijos liūną įtraukiamus vaikus? Manau, kad laikas persukti savo smegenis ir stoti į šių išnaudojamų žmonių teisių gynimą. Antraip mes tikrai būsime atsilikę tarp kitų Vakarų valstybių“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje Seime teigė opozicijos lyderis socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Pasak socialdemokratų, prostitucija yra smurtas lyties pagrindu, todėl kodeksų pataisos buvo registruotos, kad būtų baudžiami būtent paslaugų pirkėjai, prostitucijos atveju esantys stipriojo, išnaudotojo, o neretai ir smurtautojo pusėje.

„Dabar gi už žmogaus pirkimą Lietuvoje baudžiama panašiai kaip už šuns kakučio nesurinkimą. Nesuprantu Vyriausybės pozicijos, kai atmetamas siūlymas bausti tik perkantįjį asmenį. Žinoma, išnaudojamą mergaitę ar moterį nubausti daug lengviau. Bet stebina teisingumo ministras, sakantis, kad gal koks jaunuolis per klaidą nusiperka moterį. Bet noriu priminti, kai tas jaunuolis per klaidą nusiperka marihuanos suktinę – tai baudžiamas.

Man skaudu ir pikta matyti, kad Vyriausybė, kuri skelbiasi mylinti moteris, atsisako matyti problemą, kad smurtas lyties pagrindu yra Lietuvoje išplitęs ir toleruojamas“, – sako Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos narė socialdemokratė Dovilė Šakalienė.

Spaudos konferencijoje Vyriausybės poziciją dėl prostitucijoje išnaudojamų asmenų baudžiamumo kritikavo ir nevyriausybinių organizacijų, susijusių su žmogaus teisių gynimu, atstovai.

„Tik baudomis bausdami moteris, išnaudojamas prostitucijoje, šios situacijos Lietuvoje tikrai nepakeisime. Tos moterys tik dar labiau klimpsta į skolas ir tolesnį išnaudojimą. Vakaruose šiuo požiūriu visiškai pasikeitęs mąstymas“, – sakė Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė.

„Mes nuolat girdime kalbėdami apie prostituciją – pačios nori, pačios kaltos. Nejaugi tie patys argumentai taikomi ir nepilnamečių prostitucijos atvejais?“ – klausė Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė.

Kaip ELTA jau skelbė, nepaisant skirtingų nuomonių, Seimas pernai lapkričio 7 d. neblokavo Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narės Dovilės Šakalienės iniciatyvos panaikinti administracinę atsakomybę už vertimąsi prostitucija ir numatyti baudžiamąją atsakomybę sekso paslaugų pirkėjui.
Po pateikimo parlamentarai bendru sutarimu pritarė tokioms jos pateiktoms Baudžiamojo kodekso ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms. Parlamentarai nutarė taip pat atsiklausti Vyriausybės nuomonės šiuo klausimu.

Seimas nelinkęs skubėti apsispręsti šiuo klausimu, todėl projektus nutarė toliau svarstyti pavasario Seimo sesijoje.
D. Šakalienė siūlo papildyti Baudžiamąjį kodeksą straipsniu, reglamentuojančiu „atlygintinį naudojimąsi asmens seksualinėmis paslaugomis“.
Pagal projektą, „tas, kas siekė pasinaudoti arba pasinaudojo atlygintinėmis asmens seksualinėmis paslaugomis, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas bauda arba areštu“.

D. Šakalienė taip pat parengė Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis siūlo pripažinti netekusiu galios straipsnį „Vertimasis prostitucija, atlygintinis naudojimasis prostitucijos paslaugomis“.

Pasak D. Šakalienės, projekte teikiamas modelis remiasi „švediškuoju“ modeliu, kuriame baudžiamas atlygintinai prostitucija besinaudojantis asmuo, o ne asmuo, teikiantis seksualines paslaugas.

Šis modelis, pasak jos, galioja Švedijoje, Norvegijoje ir Islandijoje, ir jo perkėlimas į Lietuvos teisinę sistemą numatytas Seimo dar 2014 metais priimtoje rezoliucijoje „Dėl baudžiamosios atsakomybės už seksualinių paslaugų pirkimą“.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
Nuolat pildoma 29

Lietuvoje

2021.03.08 20:49
Nuolat pildoma

Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti visi jo gyventojai: vertinama, ar pastatą galima toliau eksploatuoti

papildyta vaizdo įrašu; pastatas turėjo problemų ir anksčiau; atnaujinta 22.15
29
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
VU Gyvybės mokslų centro laboratorija
COVID-19 TRUMPAI 9
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6
COVID-19 testavimas Vilniaus oro uoste

Lietuvoje

2021.03.08 09:27

Ministrų kabinetas atidėjo klausimą dėl privalomojo testavimo

Landsbergis kėlė klausimą, ar siūlymai neprieštarauja Konstitucijai; atnaujinta 10.11