Lietuvoje

2020.02.05 12:42

Ekspertai beda pirštu į Skvernelį: tik jis pats gali išsklaidyti abejones dėl naujo žmonos darbo

Saulius Jakučionis, LRT.lt2020.02.05 12:42

Viešojo valdymo ekspertai sako, kad ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio įsidarbinimas Lenkijos naftos koncernui „Orlen“ priklausančioje įmonėje savaime neįrodo, kad premjeras pasinaudojo tarnybine padėtimi ar gerais santykiais su lenkų politikais. Visgi jie teigia, kad susiklosčiusi situacija kelia abejonių, kurias turi išsklaidyti pats S. Skvernelis.

Premjeras antradienį savo viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje nurodė, kad jo žmona Silvija Skvernelė dirba degalinių tinklą valdančioje įmonėje „Orlen Baltics Retail“.

Kai kurie opozicijos politikai sako, kad naujas S. Skvernelės karjeros žingsnis gali būti susijęs su „Orlen“ palankiais Vyriausybės sprendimais. Konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė pareiškė, kad yra didelių įtarimų, ar įdarbinant premjero žmoną S. Skverneliui nėra asmeniškai atsilyginama.

Su korupcija kovojančios nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas sako suprantantis, kodėl premjero sutuoktinės įsidarbinimas daug kam gali atrodyti dviprasmiškai, tačiau puiku, jog ministras pirmininkas apie tai paskelbė savo deklaracijoje.

„Dabar būtų svarbu iš jo išgirsti išsamesnį šios situacijos paaiškinimą. Tikėčiausi šito iš bet kokio aukšto rango politiko panašioje situacijoje, ypač žinant, kiek daug yra kalbama apie verslo ir politikų sąsajas ir galimą poveikį sprendimų priėmimui. Būtų naudinga išgirsti komentarą ir iš „Orlen“ atstovų“, – naujienų portalui LRT.lt sakė S. Muravjovas.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas, viešojo valdymo ekspertas Vitalis Nakrošis teigė, kad šioje situacijoje nėra įrodymų, jog S. Skvernelis pasinaudojo tarnybine padėtimi.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad premjero žmonos įsidarbinimas „Orlen“ bendruomenėje kuria interesų konflikto regimybę, kurią išsklaidyti turi pats S. Skvernelis.

„Premjeras turėtų paaiškinti situaciją, išsklaidyti tą regimybę ir pateikti aiškią ir paprastą informaciją, kad visiems būtų suprantama.

Vis dėlto nemanau, kad yra kažkokių įrodymų, kurie keltų klausimą dėl įvykusio interesų konflikto ar neetiško premjero elgesio“, – LRT.lt sakė V. Nakrošis.

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, kad nemato šioje situacijoje jokių neigiamų asociacijų.

Pats S. Skvernelis kol kas situacijos nekomentavo, jo tradicinis susitikimas su žiniasklaida numatomas trečiadienio popietę po Vyriausybės posėdžio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.