Lietuvoje

2020.02.05 12:21

Po Linkevičiaus vizito Baltarusijoje – opozicijos klausimai apie pasitarnavimą propagandai

atnaujinta 12.27
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.02.05 12:21

Užsienio reikalų ministrui apsilankius Baltarusijoje, opozicija pradėjo kelti klausimus, ar toks vizitas nepasitarnaus Baltarusijos propagandai, kad Astravo AE yra saugi. Pats ministras apie santykių atšilimą kalba atsargiai, sakydamas, kad pozicijos atominės elektrinės klausimu nėra vieningos.

Trečiadienį opozicijos atstovai pareikalavo, kad ministras Linas Linkevičius Užsienio reikalų komitete (URK) atsakytų į klausimus apie savo vizitą į Baltarusiją, kurio metu aptarti ir klausimai, susiję su Astravo AE.

Ministrui turi klausimų

Konservatorių atstovas URK komentavo, kad kyla klausimų dėl L. Linkevičiaus pozicijos pasikeitimo ir dėl susitarimo su Baltarusijos premjeru. Užsienio reikalų ministras šią savaitę lankėsi Baltarusijoje, kur, kaip pranešė naujienų agentūra BNS, paragino kaimyninės valstybės premjerą įgyvendinti tarptautines rekomendacijas dėl Astravo AE saugumo.

„Pono Makėjaus patikinimai, po susitikimo su L. Linkevičiumi, kad Astravo AE yra saugi, neįkvepia mūsų, bandant tą saugumą paaiškinti Vakaruose, bandant tuo nesaugumu pagrįsti mūsų norą, kad mes visa Europos Sąjunga nepirktų elektros iš Astravo AE“, – žurnalistams sakė Ž. Pavilionis.

Politikas taip pat dėstė, kad norėtų išgirsti, dėl kokio plano, kaip šalinti Astravo AE trūkumus. L. Linkevičius sutarė su Baltarusijos premjeru. Ž. Pavilionis kalbėjo, kad už Baltarusijoje statomos Astravo AE stovi ir Kremliaus bei Kinijos interesai.

„Kartais atrodo, kad ministras labai aktyviai atstovauja režimų interesams, bet klausimas, kur yra mūsų interesai ir kaip jie ginami Vakaruose. O Vakarų frontas yra mūsų didžiausia silpnybė, mes jo nesukuriame, mus palaiko Astravo klausimu tik Lenkija, o su Latvija, Estija turime problemų“, – sakė konservatorius.

Nerimą, anot jo, kelia ir nuslėptas gaisras, kilęs Astrave statomoje elektrinėje. Pasak Ž. Pavilionio, jei slepiami tokie dalykai, gali būti slepiamos ir kur kas rimtesnės problemos.

Sako kėlęs aštrius klausimus

Pats L. Linkevičius žurnalistams komentavo, kad pokalbiai Baltarusijoje buvo konstruktyvūs, bet apie santykių atšilimą kalba atsargiai: „Sakau, kad atšilimas yra tada, kai kažkoks vieningas požiūris yra. Daug kur skiriasi pozicijos, bet kas yra gerai, tai, kad mes nepaeiname tų aštrių kampų. Aš labai aštriai kėliau tuos klausimus ir su premjeru kalbant, ir su kolega.

Tačiau kartu pastebėjome, kad yra ir pozityvių, racionalų sferų – ekonomika, transportas, eksportas, uostas, augimas. Tai labai svarbu mūsų ekonomikai, bet tai nereiškia, kad turi būti užmerktos akys tam, kas yra blogai.“

L. Linkevičius sakė matęs mažiau atmetimo, kalbant apie rimtas problemas, nors anksčiau buvo kartojama, kad jokių problemų nėra. Ministras teigė, kad sutarta, jog Baltarusija priims ekspertus iš Europos Komisijos Generalinio direktorato.

„Jie kartu pasižiūrės į tas rekomendacijas, kurios tarptautinių organizacijų suformuluotos, ypač po strestestų, o svarbiausios turi būti įgyvendintos, kol jie paleis tą elektrinę“, – teigė L. Linkevičius.

Kalbėdamas Užsienio reikalų komiteto posėdyje, ministras teigė, kad pagrindinė žinia, su kuria jis vyko į Baltarusiją, buvo ta, kad elektrinės vertinimas yra nepasikeitęs. L. Linkevičius sakė ir privačiai, ir viešai, ir vietinei žiniasklaidai kartojęs, kad Lietuva yra prieš Astravo AE. Jis teigė Baltarusijos premjerui akcentavęs, kad Lietuva turi abejonių, dėl elektrinėje kilusių incidentų, trikdžių, atidėjimų ir t.t.

„Kur mes turime susikalbėti, tai dėl saugumo situacijos, kuri nepakankamai sprendžiama. Privalome įtraukti užsienio ekspertus, pasakiau, kad jūs turite juos priimti, jie pasakė, kad juos priims. <...> Jie supranta, bet tas viešai nebuvo pasakyta, kad jie turės įtraukti tai į veiksmų planą, iki paleidimo tai turės būti padaryta“, – komitete sakė L. Linkevičius.

Visgi, ministras teigė, kad pagrindo euforijai nėra, tačiau nėra pagrindo ir dramatizuoti situaciją. Jis sakė Baltarusijos žiniasklaidoje skaitęs, kad kaimyninė valstybė yra nusiteikusi kalbėtis.

Komiteto narys, konservatorius Audronius Ažubalis kalbėjo, kad L. Linkevičius vyko į Baltarusiją ir darė tai, ką Lietuvos saugumo institucijos įvardijo beviltišku reikalu. Anot jo, esmė, ar yra konsoliduota Europos politinė valia siekti, kad Astravo AE būtų susdabdyta.

Į tai atsakydamas ministras kalbėjo, kad nėra lengva pasiekti daugumą, bet jis teigė, kad kalbama ir su kitomis šalimis: „Yra paderinta, kad tai būtų ir Europos Sąjungos tezėse. Nėra taip lengva. Pripažinkime, kad nebuvo kalbamasi, todėl sunku kažką pasiekti. Mes turime galimybes tai pakeisti. Darykime tai kartu.“

Visgi, opozicijos atstovai komitete piktinosi, kad Baltarusijos klausimui posėdyje buvo skirtos vos kelios. Be to, Ž. Pavilionis priminė, kad buvo prašyta plano, kaip dirbti su Vakarais, kad Lietuva sugebėtų įtikinti kitas šalis dėl Astravo AE grėsmės, bet tokio plano negauta.

„Makėjus sakė, kad jis iš viso nemato problemų su Astravo AE saugumu. Jis saugus – matome, kaip jis dega, kaip reaktoriai krenta, kaip žmonės žūsta. Įdomu, kas būtų, jei iš tikro kažkas nutiktų. Kaip manote, ar jūsų vizitas nepasitarnavo Minsko propagandai, kad Astravas yra saugus ir kaip jūs manote, ar po tokių Makėjaus žinučių bus lengva sukurti koaliciją Vakaruose?“ – kalbėjo Ž. Pavilionis.

L. Linkevičius kalbėjo, kad joks planas nėra rašomas, o kalbama su partneriais, ruošiamasi renginiams. Ministras pabrėžė, kad jokio kitokio plano, dėl darbo su Vakarais, nebus. Užsienio reikalų ministras kalbėjo nemanantis, kad padėjo Ž. Pavilionio minėtai propagandai.

„Jūs sakote, kad esate profesionalas, bet iš kažkokios išgirstos frazės per televiziją darote išvadą. Tas pats Makėjus sakė, kad yra pasiruošęs priimti ekspertus, kad supranta kaimynų susirūpinimą. Aišku, oficiali pozicija yra ta, kad elektrinė yra saugi. Tai vis tiek yra žingsnis susikalbėjimo link“, – atkirto L. Linkevičius.

Prisiminė A. Kubiliaus Vyriausybę

URK pirmininkas Juozas Bernatonis sakė esantis ramus dėl to, kaip Lietuvai atstovaujama Astravo AE klausimu. Politikas žurnalistams sakė, kad opozicijos atstovai domisi užsienio reikalų ministro vizitu Baltarusijoje, bet su L. Linkevičiumi nesusitiko prieš vizitą.

„Labai gaila, kad opozicijos atstovai kelia klausimus tik žiniasklaidai, bet atsisako susitikti su ministru prieš jo vizitą. <...> Astravo klausimu buvo priimti, mano supratimu, neteisingi Andriaus Kubiliaus Vyriausybės sprendimai ir mes pergyvename tas pasekmes. Astravo AE jau pastatyta, mes turime rūpintis mūsų piliečių saugumu“, – sakė J. Bernatonis.