Lietuvoje

2020.02.05 11:15

Jau galima sužinoti, kiek praėjusiais metais kiekvienam atsiėjo gydymas bei vaistai

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.02.05 11:15

Valstybinė ligonių kasa (VLK) kviečia pasitikrinti, kiek gyventojai praėjusiais metais išleido sveikatos paslaugoms ir vaistas, o kokią dalį jų padengė valstybė. Kartu pateikiamas visų paslaugų kainynas, leidžiantis matyti, kiek iš tiesų kainuoja gydytojo konsultacijos, vaistai bei procedūros.

VLK daugiau nei milijonui šalies gyventojų per „Sodros“ asmenines paskyras www.sodra.lt/gyventojui išsiuntė kvietimus pasitikrinti, kiek per metus kainavo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų apmokėtos sveikatos paslaugos ar vaistai.

Imtis šios iniciatyvos VLK paskatino akivaizdžiai išaugęs visuomenės sąmoningumas ir domėjimasis, ką piliečiai gauna kas mėnesį mokėdami PSD įmokas.

„Toje ataskaitoje yra ne tik duomenys, kiek asmuo sumokėjo PSD, bet kiek jie oficialiai patys sumokėjo už savo gydymą. Manau, kad daugeliui tai bus įdomu, turės progą patikrinti, ar ten viskas tinkamai surašyta. Jei matys klaidų, galės siekti, kad būtų patikslinta“, - sakė VLK direktorius Gintaras Kacevičius.

Kartu tai tam tikra VLK atsakomybė mokesčių mokėtojams, padėsianti suprasti, kam naudojami jų pinigai ir kaip veikia solidarumo principas. Tikimasi, kad žmonėms pateikta informacija prisidės ir prie korupcijos apraiškų mažinimo sveikatos apsaugos sistemoje.

Šia iniciatyva siekiama, kad pacientai būtų geriau informuoti, susidūrę su sveikatos sistema jaustųsi stipriau. Informacija apie gydymo kainas padeda išvengti situacijų, kai prašoma susimokėti už paslaugą, kuri jau buvo apmokėta ligonių kasų. Detali informacija, kaip surenkamos ir išleidžiamos lėšos, padeda gyventojams geriau suprasti, kaip veikia sistema.

Taip pat manoma, kad tokia informacija padės gyventojams geriau suprasti šio mokesčio svarbą ir naudą kiekvienam.

Gyventojų sveikatos priežiūrai išleidžiamos pakankamai solidžios sumos. Iš viso iš PSDF sveikatos priežiūros paslaugoms bei kompensuojamiesiems vaistams apmokėti išleista virš 2 mlrd. eurų.

Pavyzdžiui, kataraktos operacijos su lęšiuku kaina siekia apie 400 eurų, apendicito – nuo 850 iki 1,5 tūkst. eurų, tulžies pūslės akmenų pašalinimas laparoskopu – nuo 1,1 tūkst. iki 2,2 tūkst. eurų.

Širdies operacijos kaina gali siekti nuo 5,6 tūkst. iki 13 tūkst. eurų, insulto ir kitų galvos smegenų sutrikimų gydymas atsieina iki 11 tūkst. eurų, inksto transplantacija ir gydymas kainuoja beveik 22 tūkst. eurų, o širdies transplantacija – daugiau nei 125,3 tūkst. eurų.

Gydantis krūties vėžį vien vaistų kaina vienai pacientei per metus gali siekti nuo 22 tūkst. iki beveik 70 tūkst. eurų. Onkohematologinių vaistų kaina vienam ligoniui gali svyruoti nuo 60 tūkst. iki 70 tūkst. eurų per metus.

Pernai naujai pradėti kompensuoti vaistai antro tipo cukriniam diabetui gydyti per metus vienam žmogui atsieina apie 400 eurų.

Kiek kokia procedūra valstybei kainuoja - išsamų sąrašą galima rasti VLK svetainėje.

Praėjusiais metais vidutinė kompensuojama suma už receptą, apmokėta iš PSDF, buvo 32 eurai, o paciento priemoka už vaistus vidutiniškai siekė 2,3 eurų.

„Kai pacientas matys, kiek PSD sumokėjo, kiek jis pats oficialiai sumokėjo, tada galbūt jam kils mažiau noro mokėti neoficialiai“, – vylėsi G. Kacevičius.

Paaiškino, kaip sukaupiamas PSDF

Anot „Sodra“ direktorės Julitos Varanauskienės, įmokos į PSDF surenkamos iš beveik 1,4 mln. samdomą darbą dirbančių žmonių įmokų, 70 tūkst. savarankiškai dirbančių asmenų įmokų. Iš viso iš PSDF padengta 2,8 mln. gyventojų sveikatos priežiūros paslaugos.

VLK duomenimis praėjusiais metais vienas dirbantis asmuo į PSDF sumokėjo po beveik 1 tūkst. eurų per metus arba 83 eurus per mėnesį. Savarankiškai dirbančiųjų įmokos mažesnės – vieno asmens metinės įmokos sudaro 432 eurus arba 36 eurus per mėnesį. Valstybė dengė dalį ir už 1,5 mln. nedirbančių gyventojų: pensininkus, vaikus, bedarbius, nėščiąsias moteris. Už vieną tokį asmenį buvo mokama 321 eurą per metus arba 27 eurus per mėnesį.

„Galiu pasakyti, kad vienas Lietuvos gyventojas vidutiniškai pernai metais 11 kartų lankėsi ambulatorinėje gydymo įstaigoje, beveik kas ketvirtas gyventojas gylėjo ligoninėje per metus. Ambulatoriškai besilankantiems labai dažnai buvo išrašomi kompensuojamieji vaistai, buvo gydomasi reabilitacijoje“, – sakė VLK direktorius.

Prisijungęs prie savo asmeninės paskyros gyventojas gali matyti tik savo duomenis, susijusius su sveikatos priežiūros išlaidomis. Čia pateikiama informacija, kiek buvo iš PSDF sumokėta už paciento vaistus, kokia buvo jo paties priemokos dalis, kiek kainavo gydymas. Paskyroje galima pateikti prašymą suformuoti ataskaitą už praėjusių metų išlaidas. Taip pat galima paskyroje matyti ir ankstesnių metų duomenis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt