Lietuvoje

2020.02.05 11:36

Kirtis Karbauskiui: oponentai siūlo naikinti Kultūros komitetą, šis tai vadina absurdu

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.02.05 11:36

Naikinti Kultūros komitetą – tokį pasiūlymą įregistravo parlamentinei opozicijai priklausantis Bronislovas Matelis. Visgi, šiam komitetui kol kas dar vadovaujantis, bet apie ketinimus trauktis pranešęs valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis mano, kad toks siūlymas atsirado siekiant dėmesio ir bus atmestas, nepraėjęs net pateikimo stadijos.

Praėjusią savaitę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vedlys R. Karbauskis pranešė, kad nusprendė atsisakyti ne tik frakcijos seniūno, bet ir Kultūros komiteto pirmininko pareigų, nes nori skirti daugiau dėmesio susitikimams su rinkėjais. Vos po kelių dienų įregistruotas siūlymas atsisakyti komiteto.

Opozicinių konservatorių frakcijos nario B. Matelio pasiūlyme nurodoma, kad Kultūros komitetas būtų sujungtas su Švietimo ir mokslo komitetu, kaip buvo iki šio Seimo kadencijos. Kultūros komitetas yra šio, nuo 2016 metų veikiančio Seimo įvesta naujovė. Iki šiol atskiro kultūros klausimais besirūpinusio komiteto nebuvo.

Komitetas sukurtas R. Karbauskiui

Anksčiau buvęs „valstiečių“ gretose, tačiau dabar opozicijoje dirbantis B. Matelis prisiminė, kodėl buvo įkurtas Kultūros komitetas. Politiko teigimu, prasidėjus šiai Seimo kadencijai buvo svarstoma, kokį komitetą sukurti R. Karbauskiui, kad šis galėtų vadovauti ir nepritrauktų per daug dėmesio.

„Buvo ir žiniasklaidoje rašyta, ir viešai kalbėjome, kad komitetas buvo įkurtas specialiai R. Karbauskiui. Pats buvau toje frakcijoje, prisimenu, kad svarstėme, kokį jam komitetą sukurti. Tuomet frakcijoje buvo kalbama, kad jam turi būti sukurtas kažkoks komitetas, kuris labai politiškai saugus, kuris leistų jam nesuvaržyti savo, kaip lyderio, veiksmų, jis galėtų būti laisvas, o komitetas būtų saugus, kad neįklimptų į kokius nors skandalus.Tai buvo ieškomas toks lengvas komitetas, atskirtas nuo Švietimo ir mokslo komiteto ir įkurtas“, – naujienų portalui LRT.lt trečiadienį teigė B. Matelis.

Buvęs R. Karbauskio kolega kritikavo valdančiųjų lyderį, sakydamas, kad šis niekada nesilanko profesionaliojo meno renginiuose, nebendrauja su kultūros srities atstovais, išskyrus su Naisių teatru. B. Matelis teigė, kad menininkai yra supykę ir nenori bendrauti su R. Karbauskiu.

„Tiesiog pagadino reputaciją to komiteto. Manau, kad reikia ištaisyti tas klaidas, kurios buvo padarytos mūsų, kai jam buvo sukurtas tas komitetas. Mokslas, švietimas, kultūra yra bendra valstybės politika, vienas komitetas turi tuos dalykus svarstyti“, – sakė opozicijos politikas.

Jis pripažino, kad kultūros laukas anksčiau buvo primirštas, tačiau teigė, kad Kultūros komiteto išsaugojimas ir naujo pirmininko paskyrimas šios situacijos nepagerins. Jo teigimu, reikia komitetus sujungti, o kitoje Seimo kadencijoje rasti politikų, kurie būtų kultūros profesionalai ir galėtų rūpintis šia sritimi.

Pasiūlymas – tik dėl dėmesio

Apie siūlymą naikinti Kultūros komitetą paklaustas valdančiųjų lyderis R. Karbauskis sureagavo juoku ir sakė, kad toks pasiūlymas Seime ateities neturi. „Valstiečių“ lyderis įsitikinęs, kad jo nepalaikytų ne tik pozicija, bet ir opozicija.

„Yra keletas Seimo narių, kurie visada galvoja, kaip jiems tapti matomais. Jiems labai nesiseka, jie labai nelaimingi, perbėgę iš vienos frakcijos, nubėgę į antrą, trečią frakciją. Kalbu apie šito pasiūlymo autorių. Žmogus, kadangi yra nelaimingas, rašo visokias nesąmones, kad atkreiptų į save dėmesį“, – portalui LRT.lt sakė R. Karbauskis, oponento pasiūlymą pavadinęs absurdu.

Valdančiųjų lyderis kalbėjo, kad ne kas kitas, o pats Seimas priėmė sprendimą steigti Kultūros komitetą, už tai pasisakė absoliuti daugumą parlamentarų. Anot R. Karbauskio, Kultūros komitetas reikalingas, nes kultūra yra viena strateginių Lietuvos vystymosi krypčių.

„Uždaviniai labai dideli. Prasidės Kultūros pagrindų įstatymo svarstymas, yra svarstomi kiti įstatymai, tas pats LRT įstatymas, kurį su taryba paruošėme. Visiškai aišku, kad tas komitetas yra labai reikalingas ir jis pasiteisino. Mes priėmėme tiek sprendimų ir dėl kultūros fondo išskaidymo, ir dėl moksleivių kultūros paso, ir daug kitų dalykų padarėme. Komitetas dirbs toliau.

B. Matelis, šiuo atveju, mūsų didysis didvyris, nori būti matomas, jis parašys bet kokį įstatymo projektą, kad tik apie jį kas nors pašnekėtų. Parašo visišką nesąmonę, neturi argumentų. Jo teiginys yra, kad šitas komitetas dėl manęs įsteigtas, o tai yra absurdas. Man gėda už tai, kad jis buvo mūsų sąraše, jeigu jis mano, kad kultūra nėra verta komiteto“, – piktinosi R. Karbauskis.

Politikas kalbėjo, kad anksčiau Seime, kai veikė bendras Kultūros, švietimo ir mokslo komitetas, kultūros klausimams nebuvo skiriama pakankamai dėmesio, jie likdavo paraštėse. R. Karbauskis svarstė, kad gal B. Matelis atsiims pasiūlymą, taip rodydamas, kad gerbia kultūrą.

„Negerbkite manęs, tyčiokitės, kiek norite, bet supraskite, kad šitas komitetas padarė nemažai, dar padarys nemažai ir yra labai reikalingas. Arba nutarkime, kad kultūros Lietuvoje nereikia“, – kalbėjo „valstiečių“ lyderis.

Seime iš viso veikia 15 komitetų.