Lietuvoje

2020.02.05 09:54

Teisme – klausimai apie Kurlianskio perduotą lapelį Steponavičiui: ką reiškia užrašas „20 tūkstančių“?

prašoma vaizdo peržiūros; atnaujinta 15.10
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.02.05 09:54

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Trečiadienį tęsiant vieno iš bylos kaltinamųjų, buvusio liberalo Gintaro Steponavičiaus apklausą, šis tikino, kad dalyvaudamas balsavime Seime dėl Vartojimo kredito įstatymo pataisų, nežinojo, jog šis teisės aktas gali būti aktualus koncernui „MG Baltic“. Kaltinamasis kartojo, jog iš verslininko finansinės paramos Liberalų sąjūdžiui neprašė.

Buvęs Liberalų sąjūdžio narys, parlamentaras G. Steponavičius kaltinamas su kitu byloje kaltinamu buvusiu koncerno „MG Baltic“ viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu taręsis dėl neteisėto Liberalų sąjūdžio finansavimo per savo vardo paramos fondą ir jo steigtą „Laisvės studijų centrą“.

Anot teisėsaugos, susitaręs dėl paramos šioms organizacijoms G. Steponavičius Seime balsavo dėl koncernui naudingų teisės aktų priėmimo. Jis kaltinamas dėl piktnaudžiavimo, nesant kyšininkavimo požymių.

Seimo narys anksčiau teigė pripažįstantis taręsis su „MG Baltic“ dėl paramos minėtoms organizacijoms, tačiau teigia manantis, kad nusikaltimo nepadarė, nes už koncernui palankius sprendimus nebalsavo.

Trečiadienį tęsiant G. Steponavičiaus apklausą, R. Kurlianskio advokatas Giedrius Danėlius klausė kaltinamojo apie buvusio liberalo Šarūno Gustainio Seime registruotą Vartojimo kredito įstatymo pataisą, kuria siūlyta sušvelninti kreditų paėmimo tvarką. Teisėsauga įtaria, kad ši pataisa, kuriai nebuvo pritarta, galėjo būti naudinga koncernui „MG Baltic“. G. Steponavičius tikino, kad balsuodamas dėl Š. Gustainio pataisos susilaikė.

„Man nebuvo žinoma, kad vienoms ar kitoms verslo grupėms šitas įstatymas rūpi. [...] Jeigu tu balsuoji ir susilaikai, tai tu nepadedi priimti įstatymo“, – kalbėjo G. Steponavičius.

G. Danėlius priminė, kad vieno iš G. Steponavičiaus ir R. Kurlianskio susitikimų metu pastarasis politikui perdavė lapelį, kuriame buvo parašytas skaičius – 20 tūkstančių. Advokatas klausė kaltinamojo, ką tai reiškia. Advoktas pažymėjo, kad šis epizodas nebuvo užfiksuotas teisėsaugos darytame vaizdo įraše.

G. Steponavičius nedaugžodžiavo. Jis tik pabrėžė prisimenantis, kad tokį lapelį jam R. Kurlianskis perdavė, bet nepaaiškino, ką tai reiškia.

„Kokie iš tikrųjų skaičiai užrašyti, ar jie buvo skelbiami – tikrai negalėčiau komentuoti. Gal tai buvo servetėlė, ant kurio parašyti skaičiai buvo, ar servetėlę galima laikyti popieriaus lapeliu? [...] Bet tikrai neneigsiu, kad buvo užrašymas“, – sakė G. Steponavičius.

Prisiminė D. Mockaus norą paremti partiją

G. Steponavičius, teisme atsakinėdamas į advokatų klausimus, prisiminė, kad viename iš susitikimų su „MG Baltic“ vadovais, koncerno prezidentas Darius Mockus teigė norintis finansiškai paremti Liberalų sąjūdį.

„D. Mockus per vieną iš vakarėlių buvo užsiminęs, kad skirs 1 procentą partijai. Aš nesidomėjau, ar tarp aukojančiųjų yra D. Mockus, bet pamenu tokią aplinkybę – kad jis žadėjo skirti“, – teigė G. Steponavičius.

Vėliau teisme buvo perskaitytas G. Steponavičiaus apklausos protokolas. Kaltinamasis teigė sutinkantis su protokolu ir ji papildyti nenorintis.

Valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Justas Laucius priminė G. Steponavičiui apie 2016 m. gruodį įvykusią kalėdinę vakarienę, kuriame dalyvavo Liberalų sąjūdžio atstovai ir koncerno „MG Baltic“ vadovai. Prokuroras, cituodamas apklausos protokolą, paklausė G. Steponavičiaus, ką reiškia jo parodymas apie tai, kad kaltinamajam „Eligijus Masiulis pasakojo, kad jam R. Kurlianskis sakė, kad „MG Baltic“ skirs Liberalų sąjūdžiui 50 tūkstančių eurų“.

G. Steponavičius neneigė šių aplinkybių. Kaltinamojo teigimu, su E. Masiuliu jis kalbėjosi apie „MG Baltic“ paramą partijai per fizinius asmenis.

„Buvo aišku, kad teisėta galimybė paremti partiją, galima tik per fizinius asmenis. Toks buvo mano supratimas“, – komentavo parlamentaras.

Ėmė abejoti parodymų teisingumu

Nors teismo posėdžio G. Steponavičius sakė sutinkantis su savo anksčiau teisėsaugai duotais parodymais, vėliau neslėpė abejojantis, ar tyrėjai visus sukauptus duomenis pateikė teisingai, tiksliai.

R. Kurlianskio advokatas G. Danėlius klausė, ar G. Steponavičius R. Kurlianskį apklausoje įvardijo kaip koncerno „MG Baltic“ viceprezidentą. Kaltinamasis sakė, kad toks įvardijimas užfiksuotas apklausoje, tačiau G. Steponavičius abejojo, ar būtent taip jis galėjo pasakyti.

„Tai yra parašyta tyrėjų iniciatyva“, – teigė G. Steponavičius.

Atsakinėdamas į klausimus kaltinamasis tvirtino, kad teisėsaugos dokumentuose, protokoluose yra vietų, kurios esą nėra visiškai tikslios.

Pavyzdžiui, sausio 11 dienos susitikimo metu mes kalbame apie mano vienmandatės apygardos konkurencinę aplinką. Ten tris ar keturis kartus kalbama apie „mergytę“. Bet aš puikiai pamenu, kad buvo kalbama apie Rasą Budbergytę, kuri, žinojau, konkuruos toje pačioje vienmandatėje apygardoje“, – aiškino G. Steponavičius.

Kaltinamasis, prisiminęs savo apklausas, teigė atsisakęs advokatų paslaugų, nes esą neturėjo, ko slėpti. Anot G. Steponavičiaus, tyrėjai užsiminė, kad įtarimai jam nebus pareikšti.

„Apklausos metu girdėjau prokuroro padrąsinimus, kad „nenoriu Jums daryti sprendimų, kurie griautų Jūsų karjerą“, – pasakojo Seimo narys.

Kartojo savo poziciją: partijai pinigų neprašė

Teisme trečiadienį, po pietų, tęsiant G. Steponavičiaus apklausą, prokuroras J. Laucius, remdamasis apklausos protokolais, kaltinamojo klausė, kokiu tikslu jis susitikinėjo su buvusiu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu.

„Nepaisant to, kad tekstas yra su daugtaškiais, lipdytas, [...] į susitikimą su R. Kurlianskiu ėjau vedinas pasikalbėti ne tik apie aktualijas, bet ir apie galimybę R. Kurlianskiui prisidėti prie projektų. [...] Ėjau, kaip G. Steponavičius, pasikalbėti su R. Kurlianskiu apie paramą dviem organizacijoms. [...] Jokios potekstės apie paramą partijai nėra“, – susitikimą su R. Kurlianskiu prisiminė G. Steponavičius.

LRT.lt primena, kad G. Steponavičius kaltinamas su R. Kurlianskiu taręsis dėl neteisėto Liberalų sąjūdžio finansavimo per savo vardo paramos fondą ir jo steigtą „Laisvės studijų centrą“.

J. Laucius klausė G. Steponavičiaus, ar jis su R. Kurlianskiu susitikimo metu tarėsi ir dėl paramos Liberalų sąjūdžiui. Kaltinamasis tikino, kad su verslininkus taip pat kalbėjosi ne apie paramą partijai, o apie paramą rinkimuose jam, kaip atskiram politikui.

„Taip, papildau. [...] Ne mano rūpestis buvo kalbėti apie paramą partijai. Kalbėjau apie paramą man, kandidatuojančiam į Seimą vienmandatėje apygardoje“, – aiškino G. Steponavičius.

Paprašė pakartotinės vaizdo peržiūros

Prokuroras J. Laucius, remdamasis G. Steponavičiaus apklausos protokolais, klausė kaltinamojo, ar jam R. Kurlianskis viename iš susitikimų iš tikrųjų perdavė lapelį, ant kurio buvo užrašyta „20 tūkstančių“.

G. Steponavičius tikino, kad taip buvo. Jis pabrėžė, kad tokiu būdu tarėsi dėl paramos savo vardo paramos fondui, nevyriausybinei organizacijai „Laisvės studijų centrą“ ir sau, kaip vienmandatėje rinkimų apygardoje planavusiam į Seimą kandidatuoti, politikui.

„Buvo užrašytos tos sumos, apie kurias mes kalbėjome – dėl paramos minėtoms dviem organizacijoms ir man, kaip kandidatui į Seimą, per fizinius asmenis“, – pažymėjo kaltinamasis.

R. Kurlianskio advokatai Simonas Slapšinskas ir G. Danėlius tikino, kad perduoto lapelio epizodas grindžiamas tik G. Steponavičiaus parodymais, nors, stebint teisėsaugos fiksuotą vaizdo įrašą, lapelio perdavimo G. Steponavičiui momento nematyti. Dėl to advokatai prašė dar kartą peržiūrėti minėtą vaizdo įrašą.

„Norėčiau pažiūrėti, kur yra užfiksuotas tas užrašymas“, – sakė advokatas S. Slapšinskas.

Prokuroras J. Laucius prieštaravo šiam prašymui, pabrėždamas, kad reikėtų remtis kaltinamojo apklausa ir teisėsaugos duomenimis. Teismas nusprendė, kad šis prašymas pakartotinai peržiūrėti vaizdo medžiagą bus sprendžiamas kito teismo posėdžio metu.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams E. Masiuliui, Vytautui Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Š. Gustainiui, Seimo nariui G. Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė kyšius ar tarėsi dėl jų su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.