Lietuvoje

2015.09.15 17:46

Rusijos karinis laivas vėl nukreipė Lietuvos laivą kitu maršrutu

LRT.lt2015.09.15 17:46

Karinių jūrų pajėgų valdymo centras, vykdantis nuolatinį Lietuvos Respublikos teritorinės jūros ir išskirtinės ekonominės zonos stebėjimą, fiksavo, kad Rusijos Federacijos karinis laivas dėl Rusijos Federacijos išskirtinėje ekonominėje zonoje vykdomų raketinių šaudymų, nurodė keisti kursą Lietuvos Respublikos išskirtinėje ekonominėje zonoje esančiam civiliniam laivui „Lavinia“, rašoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime spaudai. Tai įvyko rugsėjo 15 d. ryte.

Reaguojant į situaciją, stebėti tolesnių Rusijos Federacijos karinių laivų veiksmų į jūrą buvo išsiųstas Karinių jūrų pajėgų patrulinis laivas „Aukštaitis (P14), kuris Lietuvos Respublikos išskirtinėje ekonominėje, užfiksavo Rusijos Federacijos Baltijos karinio laivyno laivus – „Kalmykiya“ (korvetė,  „Parchim“ klasė), „Aleksandr Shabalin“ (desanto išsilaipinimo laivas, „Ropusha“ klasė)  ir Rusijos Federacijos išskirtinėje ekonominėje zonoje pastebėjo laivą „Dimitrovgrad” (didysis raketinis kateris, „Tarantul“ klasė).

Laivas „Aukštaitis (P14) užmezgė radijo ryšį su tiesiamos elektros jungties tarp Lietuvos ir Švedijos kabelį saugančiu laivu ir gavo patvirtinimą, kad jo veiklos Rusijos Federacijos kariniai laivai netrikdė.

Pastarąjį kartą Lietuvos Respublikos išskirtinėje ekonominėje zonoje esantys civiliniai laivai, dėl jūroje Rusijos išskirtinėje ekonominėje zonoje vykdomų raketinių šaudymų buvo nukreipinėjami rugsėjo 3 dieną. Tą kartą Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivai M53 „Skalvis“ ir N42 „Jotvingis“ užfiksavo tris Rusijos Federacijos Baltijos karinio laivyno laivus, kurie taip pat  civilius laivus  nukreipinėjo būdami Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje, apie 30 jūrmylių (apie 55 km) nuo kranto.

Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje leidžiama plaukti užsienio šalių laivams, taip pat ir kariniams, tačiau jie privalo deramai atsižvelgti į pakrantės valstybės teises ir pareigas ir nevaržyti išimtinės pakrantės valstybės teisių išskirtinėje ekonominėje zonoje. 

Tokia Rusijos Federacijos veikla, kai yra trikdoma ūkinei veiklai Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje, neatitinka tarptautinės jūrų teisės konvencijos nuostatų ir geros kaimynystės principų.     

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt